Лукашенко: "Київ і Мінськ мають посилити взаємодію з чорнобильської проблематики"

Білорусі і Україні необхідно посилити взаємодію з чорнобильської проблематики.

Про це президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив журналістам після відвідання Чорнобильської АЕС, повідомляє БІЛТА.

"Потенціал можливостей співпраці Білорусі і України використовується далеко не в повному обсязі. Впевнений, що наші вчені, медики, екологи - всі, хто у Білорусі і Україні працюють над ліквідацією наслідків аварії, збереженням здоров'я людей на постраждалих територіях, - можуть і повинні зробити значно більше", - сказав він.

За словами Лукашенка, Білорусь і Україна намагаються разом долати наслідки Чорнобильської катастрофи.

"Реалізовано низку спільних заходів в області радіоекологічного моніторингу і радіаційного контролю, сільського і лісового господарства, координації наукової і інформаційної роботи. Ми успішно взаємодіємо у рамках чорнобильських проектів міжнародних організацій", - сказав президент Білорусі.

Порошенко: «Конфайнмент на ЧАЕС введуть в експлуатацію в листопаді»

Новий безпечний конфайнмент на Чорнобильській АЕС (захисна споруда — ред.) буде введений в експлуатацію у листопаді 2017 року. 

Про це заявив Президент України Петро Порошенко під час заяви для ЗМІ на майданчику Чорнобильської АЕС з нагоди 31-х роковин аварії на ЧАЕС, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Хотів би висловити слова вдячності нашим міжнародним партнерам. За їхньої підтримки новий безпечний конфайнмент уже накрив старий саркофаг. Цей конфайнмент зараз знаходиться за моєю спиною, і 30 листопада 2016 року ми урочисто завершили перший етап, процедуру насування на старий саркофаг в штатне положення над четвертим енергоблоком. А в листопаді поточного, 2017, року ми плануємо введення цього конфайнменту в експлуатацію”, - сказав Порошенко. 

Читайте також: Порошенко про Чорнобиль: Мирний атом часом небезпечний, як сама ядерна зброя

Президент підкреслив, що після введення в експлуатацію “це гарантує мінімум 100 років безпечного використання — він захищатиме нас, наших дітей, онуків та правнуків”.

“Це — один із найамбітніших інженерних проектів в історії людства. Хочу  подякувати кожній із 40 країн-донорів, які об'єдналися навколо благородної мети - захисту людства від радіоактивних наслідків трагедії. Це ще один доказ того, наскільки питання екологічної безпеки є пріоритетним у світовій політиці”, - додав Порошенко.

Порошенко та Лукашенко в Чорнобилі вшанували пам'ять загиблих ліквідаторів

Президенти України Петро Порошенко і Білорусі Олександр Лукашенко в день 31-ї річниці катастрофи на Чорнобильській АЕС вшанували пам'ять загиблих ліквідаторів.

Про це повідомляє БЕЛТА.

"Глави держав поклали корзини квітів до "Стіни пам'яті" меморіального комплексу "Героям Чорнобиля", - йдеться в повідомленні.

Пам'ятний меморіал "Стіна пам'яті" встановлено біля адміністративної будівлі Чорнобильської атомної електростанції. Меморіал виконано з червоного та білого каменю, увінчано масивною аркою з дзвоном і хрестом. По периметру споруди розміщені гранітні таблички з іменами співробітників станції, які загинули під час ліквідації аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС. На триметровій арці встановлено 200-річний дзвін, подарований станції настоятелем Свято-Іллінського храму міста Чорнобиля. Щороку 26 квітня лунає поминальний дзвін.

Планується, що основна увага глави держав приділять проведеним роботам з підтримки на належному рівні радіаційної безпеки, що безпосереднім чином зачіпає інтереси мешканців обох країн. Президенти ознайомляться з будівництвом нової безпечної захисної споруди і зберіганням відпрацьованого ядерного палива, вшанують пам'ять загиблих ліквідаторів.

Порошенко про Чорнобиль: "Мирний атом часом небезпечний, як сама ядерна зброя"

Аварія на Чорнобильській АЕС 31 рік тому показала, що й мирний атом може бути такий же небезпечний, як сама ядерна зброя.

Про це йдеться на сторінці Президента України Петра Порошенка у Facebook.

“Чорнобиль показав, що і “мирний атом” - дефініція доволі умовна. Часом він такий же небезпечний, як сама ядерна зброя”,- йдеться у дописі.

Як повідомлялося, cьогодні, 26 квітня, Президент України Петро Порошенко разом з президентом Білорусі Олександром Лукашенком візьмуть участь у заходах у зв’язку з черговою річницею аварії на Чорнобильській АЕС - спільно вшанують пам’ять загиблих у чорнобильській катастрофі та відвідають низку об’єктів на ЧАЕС.

26 квітня 1986 року о 1 год. 23 хв. сталася найбільша техногенно-екологічна катастрофа сучасності - на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, який спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу.

Читайте також: Турчинов: Час розпочинати економічну реабілітацію територій аварії ЧАЕС

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише територію сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн - Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим - сьомим рівнем небезпеки.

У результаті катастрофи позбулися домівок понад 115 тис. мешканців Прип’яті та Чорнобиля, районних центрів та сіл 30-ти кілометрової зони. Радіонуклідами було забруднено  2300 населених  пунктів, на території яких проживало близько 2,5 млн осіб. Медицина і статистика не можуть встановити точної кількості жертв, але прямі й опосередковані людські втрати, кількість тих, хто помер чи став інвалідом, вимірюється сотнями тисяч.

Гройсман подякував ліквідаторам аварії на ЧАЕС

Ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС ціною власного життя і здоров'я захистили людство від жахливих наслідків трагедії, і їхній подвиг безсмертний.

На цьому наголосив Прем'єр-міністр Володимир Гройсман на своїй сторінці у Facebook.

"31 рік тому на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша екологічна катастрофа в історії людства. Дякую героям, які ціною власного життя і здоров'я захистили нас від жахливих наслідків цієї трагедії. Слава живим і вічна пам'ять загиблим!" - написав глава уряду.

Сьогодні Гройсман поклав квіти до меморіального кургану «Героям Чорнобиля» у Києві з нагоди 31-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС.

Разом з главою уряду участь у церемонії узяли члени Кабміну.

В Україні вшановують 31-ші роковини Чорнобильської катастрофи

Нині в Україні чисельність постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС становить понад 1,9 млн осіб .

У середу, 26 квітня, виповнюється 31 рік з часу аварії на Чорнобильській АЕС - найбільшої техногенно-екологічної катастрофи сучасності.

Цього дня у 1986 році о 1 год. 23 хв. на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний хімічний вибух, що спричинив руйнування частини реакторного блоку і машинного залу. Внаслідок вибуху виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблоку. Майже одразу на місце аварії приїхали пожежники. Вогонь гасили до 5-ї години ранку. Проте в середині самого четвертого блоку його вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.

Після вибуху та пожежі утворилася радіоактивна хмара, яка накрила не лише території сучасної України, Білорусі та Росії, але й території багатьох європейських країн - Швеції, Австрії, Норвегії, Німеччини, Фінляндії, Греції, Румунії, Словенії, Литви, Латвії. За Міжнародною шкалою ядерних подій (INES) цю аварію класифікували за найвищим - сьомим рівнем небезпеки.

Від самого початку Москва та керівництво УРСР приховували факт аварії та наслідки екологічної катастрофи. Першою про підвищення рівня радіації повідомила Швеція. Лише 28 квітня в СРСР з'явилося  перше офіційне повідомлення.

У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів, у яких на кінець 80-их років минулого сторіччя мешкало понад 2,6 млн осіб. Унаслідок цієї катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 млн га земель.

Задля запобігання розповсюдженню радіації наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним «саркофагом». За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії, а також значна кількість радіоактивних речовин, які складаються із залишків зруйнованого реактора.

З міркувань безпеки 15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. Водночас об'єкт «Укриття», зведений у 1986 році, поступово руйнувався.

У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового «саркофага» -  Нового безпечного конфайнмента. Його будівництво розпочалось у 2012 році. Основні роботи завершилися у 2017 році. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років, хоча ліквідувати станцію планують у 2065 році.

Нині в Україні чисельність постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи становить понад 1,9 млн осіб (або 4,4 % населення), з них 210 тис. - ліквідатори аварії, 1 млн 751 тис осіб - потерпілі від аварії.

Сьогодні на території зони відчуження і промислового майданчика Чорнобильської АЕС плануються заходи до цієї трагічної дати. Зокрема, президент України Петро Порошенко і президент Білорусі Аляксандр Лукашенка спільно відвідають низку об’єктів на Чорнобильській АЕС.

Джерело: УТ