«Роздягаються і шубовсають у воду»
У польських Татрах гості з-за кордону створюють «нетипові проблеми», спричинені «культурними відмінностями». Нечемних туристів штрафують
Татранський національний парк (TPN) має намір організувати інформаційну кампанію для туристів з-за кордону — про те, що можна й чого не можна робити в горах, інформує Onet. У польських Татрах нині повно туристів, зокрема зі Саудівської Аравії і країн Скандинавії. Деякі закордонні гості створюють «нетипові проблеми»…
Нещодавно польські ЗМІ повідомили про туристів із Данії, які вирішили скупатися в одній із природних водойм на території Татранського національного парку. (Жителі країн Скандинавії люблять купатися у холодних озерах, там це не заборонено. На відміну від TPN, правила відвідування якого не дозволяють купатися в озерах, струмках і ставках на території національного парку, — аби не зашкодити місцевій флорі й фауні). А торік, нагадують польські медіа, кілька ортодоксів із Ізраїлю, що побували у Татранському національному парку, скинули одяг і скупалися у потоці Поронєц…
ЗМІ сусідньої країни згадують також про туристів з України, мовляв, часто сходять з пішохідних маршрутів, визначених у TPN, і заглиблюються у заповідні зони. В Україні, принагідно зазначають польські медіа, у горах зазвичай жодних туристичних шляхів не позначено.
Під час літнього курортного сезону в польському Закопаному та його околицях відпочивають тисячі туристів із багатих країн Близького Сходу (очевидно, насолоджуються гірською прохолодою). Кілька днів тому туристи з Кувейту заїхали орендованим авто на туристичну стежку в Хохоловській долині. Арабська родина проігнорувала знак, що інформує про заборону в'їзду на цей терен, і влаштувала там собі пікнік… «На місце викликали співробітників дорожньої поліції Закопаного, — повідомили правоохоронці у соцмережі Х. — Порушника оштрафували на дві тисячі злотих» (за курсом НБУ на кінець минулого тижня, один злотий — 10,37 гривні).
Своєю чергою, працівники кількох термальних купалень, розташованих поблизу Закопаного, розповідають таке: майже щодня жінки з Близького Сходу, які відвідують термали, заходять у воду в… буркіні. Це «купальна версія» традиційного мусульманського жіночого одягу, що закриває усе тіло, крім обличчя… Згідно із санітарними нормами, відвідувачі усіх басейнів у Польщі перед зануренням у воду мають прийняти душ, нагадує Onet.
Найближчим часом Татранський національний парк має намір організувати для закордонних гостей спеціальну інформаційну кампанію. «Туристи-іноземці часто несвідомо порушують правила, які діють у Польщі. Це пов’язано з культурними відмінностями, — розповів Onet директор TPN Шимон Зьобровський. — Плануємо інформаційну кампанію іноземними мовами, аби не доходило до таких ситуацій».
А тим часом…
Зусилля, яких докладають у Польщі з метою покращення стану довкілля, не є марними. Зокрема, у Лодзі річка Лямус, що протягом понад ста років слугувала міською каналізацією (як-от у Львові Полтва), стала настільки чистою, що її планують вивести на поверхню.
За часів промислової Лодзі річка Лямус була одним із двох найважливіших джерел води у місті, але з часом втратила це своє значення. Місцевий гід Бартош Мєльнічек, якого цитує TVP3 Lodz, каже, свого часу «сморід від води став дуже неприємним», і Лямус сховали під землю…
Нещодавно місцеві активісти подали заявку на використання грошей з Громадського бюджету міста — на проєкт із ревіталізації Лодзі, у рамках якого Лямус виведуть на поверхню. Проєкт затвердили, а місцева влада одержала на нього від Європейського Союзу дофінансування — 15 мільйонів злотих. Як усе піде за планом, через два роки Лодзь знову матиме річку.