«Беркути» запитували майданівців, де їхній Бандера і чому їх не рятує…
Як десять років тому силовики Януковича намагалися упокорити Майдан
У ці листопадові дні минає десять років відтоді, як в Україні зародився другий за своєю масштабністю після Помаранчевої революції рух громадянського опору. Якщо у 2004 році українці протестували проти фальсифікації виборів, внаслідок якої до влади хотіли привести проросійського ставленика Віктора Януковича, то у 2013−2014 роках наші співвітчизники вийшли на Майдан через призупинення підготовки, а, по суті, — відмови команди Януковича-Азарова від підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Це сталося внаслідок сильного тиску з боку росії, яка хотіла тримати свою непокірну сусідку під політичним і економічним контролем. Українці на це не погодилися. Спочатку у суспільстві спалахнули локальні акції незгоди, а після того, як у центрі Києва міліція за наказом з Банкової жорстоко розправилася із групкою студентів (за офіційною версією, вони начебто заважали комунальникам встановлювати новорічну ялинку), протести набули лавиноподібного характеру, стали масовими і вилилися у те, що нині називають Революцією Гідності.
У пам’ять про ці обидва велетенські вияви громадянськості указом п’ятого президента України Петра Порошенка 21 листопада проголошено Днем гідності та свободи.
На морозі роздягали догола…
У буремні дні другого Майдану до лав мітингувальників приєднався і неповнолітній студент із Червонограда, майбутній економіст Михайло Нискогуз. Мільйони телеглядачів пам’ятають драматичне відео морозного вечора 20 січня 2014 року, коли бійці «Беркуту» гамселили ногами, збивали ґумовими кийками двох молодих протестувальників, які, щоби бодай якось спинити «м'ясорубку» у центрі Києва, залізли на колонаду столичного стадіону «Динамо» ім. Валерія Лобановського. Однією з тих «беркутівських» жертв був Михайло. Ще один постраждалий — його товариш Владислав Цілицький.
Після нещадного збивання горе-правоохоронці скинули напівживих хлопців із колонади, за мінусової температури роздягнули їх догола (так зробили згодом з іншим майданівцем, Михайлом Гаврилюком) — і протягли через стрій із пів сотні своїх спеціально екіпірованих колег. Кожен з них із диявольською насолодою щосили лупив кийком по беззахисних молодих тілах. Дехто штрикав ножем, у тому числі - в інтимні місця. А потім, щоб зробити біль ще більш нестерпним, на кровоточиві рани бризкали перцевим газом. Казали, що це плата їм «за Майдан». Роздягнутих кілька годин тримали у промерзлій машині. Знущаючись з юнаків, змушували їх скандувати «Слава «Беркуту»! І при цьому, як згадував згодом Михайло журналістам, глузуючи запитували: «Ну, де твій Бандера? Чому не прийде і не врятує тебе?».
Судді на боці катів?
Після перемоги Майдану проти багатьох «беркутівців», які вчиняли насилля над протестувальниками, катували їх, відкрили кримінальні справи. Проаналізувавши документацію, слідство встановило особи і тих, хто, перевищуючи свої повноваження, катував Михайла Нискогуза. Ними виявилися харківські «беркути» Артем Войлоков, Владислав Мастега, Андрій Хандрикін. Двох перших «гуманний український суд» звільнив з-під варти, і вони, скориставшись нагодою, дременули в росію.
А Хандрикіна взяли на роботу у конвойну службу. Попри це, він ходив на судові засідання і разом з адвокатами, які захищали інших проросійськи налаштованих клієнтів, доводив, що жодного відношення до побиття Нискогуза не має. Мовляв, це був не я, ніде не видно мого обличчя. Коли ж прокурори наводили дуже вагомий аргумент — протокол його допиту, в якому Хандрикін особисто підтверджував, що це саме він затримував червоноградця і його товариша Цілицького — Дніпровський райсуд Києва відмовився долучати цей ключовий документ до справи. Мовляв, це — «недопустимий доказ». А згодом… виправдав Хандрикіна. Пізніше скандальне рішення першої інстанції підтвердив Київський апеляційний суд. Лише у січні 2023-го Верховний суд скасував цю ухвалу і відправив справу на новий розгляд. Минулого понеділка відбулося чергове засідання у цій справі.
Із Майдану — на фронт
Самого Михайла Нискогуза у судовій залі не було, хоча він дуже хотів глянути в очі одному зі своїх катів. Відсутність колишнього майданівця на процесі пояснюється вагомою обставиною — Михайло на війні, захищає Україну, за демократичний розвиток якої боровся і був покалічений на Майдані. Вийти з ним на зв’язок зараз непросто. Тож про те, як склалася доля колишнього майданівця, кореспондентові «Високого Замку» розповів його дідусь-тезко — червоноградський священник Михайло Нискогуз. Той самий, який разом з іншими отцями своїми молитвами підтримував учасників протесту, словом Божим намагався спинити правоохоронців, які перевищували повноваження, застосовували надмірну, непропорційну силу.
— Після того «беркутівського» катування мій онук довго лікувався (медики кажуть, що у нього після побоїв зміщена кістка на руці). Хоча здоров’я підводило, не припиняв громадської діяльності. Люди обрали його депутатом Львівської обласної ради. Михайло брав участь в АТО. Як тільки стало трохи спокійніше, поїхав на заробітки у Нідерланди. А коли 24 лютого 2022 року почув про широкомасштабне вторгнення росії, разом зі своїм товаришем купили автомобіль для потреб армії і приїхали знову захищати Україну.
Михайло у мене спортивного складу хлопець. Тому записався у Сили спеціальних операцій, якими донедавна командував генерал Хоренко, людина великого авторитету. Американські інструктори, які готували українських воїнів, ставили дуже високі вимоги під час тренувань. Тож, щоб виконати їхні жорсткі норми і не бути відрахованим через пошкоджену руку, мій онук, перемагаючи біль, тренувався ще більше, додатково робив фізичні вправи…
Як розповів кореспонденту «ВЗ» інший учасник Майдану — колишній нардеп Василь Пазиняк, на початку нинішнього листопада Нискогуза-молодшого відпустили з фронту на кілька днів додому, у відпустку. Скориставшись нагодою, він хотів дати показання у суді, який заново почав розгляд його справи. Але того дня, коли з’явився у судовій залі (це неприємно вразило присутнього там Хандрикіна), засідання перенесли. Через кілька днів воно продовжилося, але Михайло уже був у зворотній дорозі - добирався до своїх побратимів на передовій…
Авторові цих рядків отець Михайло Нискогуз сумно зауважив:
— Мій онук неприємно вражений зашкарублістю судової системи, в якій годі добитися правди і справедливості. Старі порядки панують там і досі. Хіба що Бог покерує…
Ці слова душпастиря підтверджує і хід судового засідання у понеділок. Коли задовго до завершення робочого дня залишилося вислухати ще тільки адвокатку Хандрикіна — Наталію Вознюк, суддя раптом без пояснень оголосила перерву в засіданні до 11 грудня. Присутні у залі майданівці розцінили це як спробу затягнути процес. І провели служительку Феміди скандуванням «Ганьба!».
Європейці були шоковані…
20 листопада 2023 року під час судових дебатів у «справі Хандрикіна», які відкрито транслювали на сайті Судової влади України, виступав представник Офісу Генпрокуратури України Денис Іванов, заступник начальника Департаменту організації процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв’язку із масовими протестами у 2013−2014 роках. Ось фрагмент його виступу:
«…Суд першої інстанції визнав доведеною подію кримінального правопорушення — катування у відношенні кожного з потерпілих в частині безпосередніх дій працівників міліції
…У м. Києві у період з 18 по 24 лютого 2014 року делегація Європейського комітету з питань запобігання катуванням, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню отримала численні підтвердження та зібрала інші докази існування загальнопоширеної закономірності щодо жорстокого поводження з протестувальниками Майдану працівників спецпідрозділів МВС України або груп невстановлених осіб у цивільному одязі, які тісно співпрацювали з ними, під час фактичного затримання та /або незабаром після нього упродовж проведення операції з охорони громадського порядку 19−23 січня 2014 року.
Зокрема, у багатьох таких випадках особи, з якими спілкувалась делегація, стверджували, що під час затримання вони були піддані особливо надмірному застосуванню сили (наприклад, сильному побиттю, яке включало використання кийків або інших предметів, поки вони не втрачали можливість пересуватися власними силами або не втрачали свідомість). Встановлено низку випадків, що у період одразу після затримання затриманих піднімали і кидали на землю, волочили за ноги сходами, неодноразово завдавали удари ногами і руками, застосовували велику кількість сльозогінного газу, ударів кийками, прикладами або бронежилетами, удушення, нанесення ножових поранень і стрілянину ґумовими кулями з близької відстані. Як встановлено, це насильство відбувалось навіть незважаючи на те, що затримані не чинили жодного опору, виконували накази працівників правоохоронних органів, перебували під їхнім контролем і мали поганий стан здоров’я. Деякі опитані також стверджували, що після затримання їх били кийками, коли їх змушували йти «коридором», сформованим працівниками спецпідрозділів МВС України, або працівники правоохоронних органів спочатку просили їх обрати, які спеціальні засоби мали бути застосовані до них (наприклад, по них будуть стріляти ґумовими кулями або вони отримають удари кийками).
Працівники правоохоронних органів, щодо яких висловлювалися твердження про жорстоке поводження, були майже виключно працівниками розформованого підрозділу міліції особливого призначення «Беркут» та службовими особами внутрішніх військ; більшість з них, як стверджується, носили балаклави, і жоден не мав індивідуальних ідентифікаційних номерів на формі/шоломах, що могло сприяти чіткому встановленню їхньої особи під час подальших розслідувань. Декілька опитаних затриманих зазначили, що бачили командирів (з видимими знаками розрізнення їхнього звання) під час побиття потерпілих їхніми підлеглими. Ці працівники явно заохочували жорстоке поводження із затриманими або нічого не робили, щоб його зупинити. Групи осіб, які підтримували працівників МОП «Беркут» і внутрішніх військ, найчастіше називають «тітушками» або активістами антимайдану.
У деяких випадках, зокрема під час операцій 19−23 січня 2014 року, побиття супроводжувалися або поєднувалися з приниженнями працівниками МОП «Беркут», внутрішніх військ (наприклад, затриманих осіб повністю роздягали в мороз і фотографували; обрізали волосся; розмазували на обличчі зубну пасту, крем для взуття або інші продукти; обрізали штани та знущалися над ними; змушували стояти на колінах і співати, прославляючи МОП «Беркут».
Слід також зазначити, що делегації висловили декілька тверджень про фізичне жорстоке поводження (наприклад, побиття, давлення на очні яблука тощо) осіб, затриманих працівниками МОП «Беркут"/внутрішніх військ під час їхнього перевезення у транспортних засобах без розпізнавальних знаків, приватних транспортних засобах до управлінь МВС України. При цьому делегації висловили повідомлення про погрози слідчих (наприклад, про погрози вбивством або погрози введення кийка в анус затриманої особи) під час допиту до прибуття захисника, щоб змусити їх підписати зізнавальні показання або інші документи…».
Про ці та інші злодіяння «Беркуту» говорив у суді прокурор Денис Іванов. Наводимо уривки його промови, щоб люди старші згадали, а молодші і зовсім юні зрозуміли, яким тернистим є наш шлях до свободи, якою дорогою ціною давалося і дається досі законне людське прагнення — гідно жити у цивілізованій вільній країні.