Передплата 2024 «Добрий господар»

«Вислизнути Пацеляку не вдасться…»

Колишнього командира львівського «Беркуту» залишили у СІЗО до 20 червня

29 травня 2023 року. Київський апеляційний суд. Під час розгляду апеляції колишнього “беркутівця” Ростислава Пацеляка.
29 травня 2023 року. Київський апеляційний суд. Під час розгляду апеляції колишнього “беркутівця” Ростислава Пацеляка.

Київський апеляційний суд сьогодні, 29 травня, відхилив апеляційну скаргу колишнього командира львівського «Беркута» Ростислава Пацеляка і залишив його під вартою. Відтак у слідчому ізоляторі Пацеляк пробуде щонайменше до 20 червня (таку дату напередодні визначив Печерський районний суд Києва). Колишнього правоохоронця звинувачують у перевищенні службових повноважень, вчиненні терористичного акту, організації спричинення тяжких тілесних ушкоджень, а також у вчиненні умисних вбивств і закінчених замахів на вбивство двох і більшої кількості учасників акцій мирного протесту на Майдані.

Під час розгляду апеляції у судовій залі були присутні учасники Революції Гідності, родичі загиблих майданівців, політики, громадські активісти. У розмові із кореспондентом «Високого Замку» народний депутат Верховної Ради VII скликання Василь Пазиняк, лікар-хірург, який надавав допомогу покаліченим «Беркутом» майданівцям, розповів:

— Спростовуючи аргументи сторони захисту прокурори дали дуже багато нової інформації щодо Пацеляка — про його російський паспорт (нема доказів, що він вийшов з російського громадянства), про його навчання і працю на території росії. Прокурори представили графік поїздок-польотів Пацеляка до росії — очевидно, він їздив до своїх московських кураторів, з якими співпрацював. Думаю, після цього ним має зацікавитися ще й Служба безпеки України. Важливо, щоб під час слідства Пацеляк перебував під вартою, а не на волі. За словами прокурорів, саме зараз багато колишніх львівських «беркутівців» дають покази на Пацеляка, розповідають, як насправді відбувалося оте страшне побоїще на Майдані 18 лютого 2014 року. Зауважу, що встановлено перебіг подій тільки до 16 години того дня. А що коїлося після 16.00, коли львівський і харківський «Беркути» чинили розбої біля Жовтневого палацу — ще належить з’ясувати слідству. Тоді один з офіцерів-беркутівців привіз машину зброї — гранат, свинцевих куль — і Пацеляк з Лукашем (командир харківського «Беркуту») роздавали цю зброю своїм підопічним без обліку. Після 16.00 внаслідок дій «Беркуту» загинуло приблизно ще два десятки людей…

— Я у той час, — продовжує Василь Пазиняк, — був на Майдані, постраждав від злочинних дій «Беркуту». Мене тоді ледь не вбили, дивом я не став однією з жертв Небесної Сотні, коли надавав медичну допомогу пораненим майданівцям, яких кинули в автозаки. Коли показав посвідчення народного депутата, «беркути» кинули мене під ноги і кричали: «Сволоч, ти тут здохнєш!». Через дев’ять років на одному із судових засідань підполковник Бойко, даючи свідчення, мене впізнав. Казав: «Ось цього депутата я врятував від смерті, бо він уже лежав на землі, а його добивали. Я тоді кричав: що ви робите, він — депутат, вам доведеться відповідати!» Для мене і для тисяч майданівців той день був дуже страшним — тому дуже хочу, щоб правда восторжествувала і було встановлено істину…

У судовому засіданні щодо Ростислава Пацеляка брав участь і дисидент, народний депутат багатьох скликань, Герой України Степан Хмара. У коментарі для «Високого Замку» він сказав:

— У нас було побоювання, що судді (через скандальні рішення у деяких резонансних справах вони не вселяли довіри) захочуть випустити Пацеляка з-під варти. Але дуже добре підготувалися прокурори. У нас є підозра, що росія мала в особі Пацеляка досить важливого свого резидента на заході України. Прокурори звернулися до Державної прикордонної служби, і та знайшла у своєму архіві відомості про те, що Пацеляк після 2014 року тричі був у москві, сидів там три місяці. Є дані, що Пацеляк — громадянин росії, закінчив там два вузи, які готують спецпризначенців. Під час широкомасштабного вторгнення росії цей колишній «беркутівець» влаштувався в одне з підприємств експедитором і їздив по всій Україні. Не виключаю, що він займався розвідкою, бо пройшов добрий вишкіл у росії.

За словами Степана Хмари, під тиском аргументів суд залишив Пацеляка під вартою. Є всі підстави, щоб наші компетентні органи розслідували діяльність Пацеляка ще як ймовірного ворожого агента…

У всіх, хто стежить за перебігом справ Майдану, виникає побоювання, що восени цього року спливе 10-річний термін давності, і справи проти «беркутівців» закриють. На це Степан Хмара, який відстежує майданівські судові процеси, відповів:

— Ні, ці справи не закриють. Бо за нововиявленими обставинами у травні цього року порушено ще одну кримінальну справу проти Пацеляка. Вислизнути йому не вдасться…

Схожі новини