Передплата 2024 «Добра кухня»

Чи зможе Україна врятувати планету від Третьої світової?

Багато хто у світі продовжує розглядати російсько-українську війну, як регіональний військовий конфлікт, який їм не загрожує і не може загрожувати

Колаж з відкритих джерел
Колаж з відкритих джерел

Люди на усіх континентах продовжують жити своїм життям, попри те, що ця війна вже 11 місяців палає в центрі Європи. Безумовно, переважна більшість мешканців планети, хто більшою мірою, хто зовсім незначно знає, що росія напала на Україну, у зв’язку з чим і відбуваються військові дії. В них беруть участь майже мільйон військовослужбовців і десятки тисяч одиниць бойової техніки, сотні літаків і гелікоптерів, систем залпового вогню, крилатих і балістичних ракет, бойові кораблі і підводні човни, стратегічна авіація. В результаті цієї агресії путінська росія захопила частину української території і фронт розтягнувся майже на 1200 кілометрів.

ООН вже неодноразово розглядала цей військовий конфлікт і визнавала росію агресором, приймала відповідні резолюції, які зобов’язували путіна і росію, як агресора, зупинити цю широкомасштабну війну.

Але путін ігнорує усі ці рішення міжнародного співтовариства і продовжує війну, в результаті якої знищуються українські міста і села, гине величезна кількість мирного населення, а близько 10 мільйонів мирних громадян України стали вимушеними біженцями, заради безпеки своїх дітей залишили територію своєї країни. Масштаби воєнних дій вражають, агресор застосовує усі найновіші види своїх озброєнь, за виключенням ядерної зброї.

Світові ЗМІ активно інформують населення планети про цю війну і про ті величезні жертви серед мирного населення і масштабні руйнування та знищення міської і сільської інфраструктури українських міст і сіл. За своїм характером, інтенсивністю, кількістю солдатів і бойової техніки на полі бою ця війна вже багато в чому перевершила окремі бойові дії Другої світової. Але попри усі жахи цієї війни та її масштаби, величезні жертви, народи світу не відчувають смертельної загрози для себе і продовжують жити своїм звичайним життям. І лише невелика кількість людей на планеті, державні і громадські діячі різних країн, усвідомлюють яку колосальну небезпеку для людства несе ця війна. Вони розуміють, що ця війна носила регіональний характер лише на її початку, а тепер це вже де-факто світова війна, яка може призвести людство до ядерної катастрофи.

Чи можна врятувати світ від Третьої світової і ядерної катастрофи?

Вже багато разів висловлював свою думку з цього приводу. Зараз багато хто теж відкрито говорить про загрозу світової війни і що кожний прожитий день наближає нас до Третьої світової.

Хто і що може врятувати світ?

Моя позиція ще більш радикальна — Третя світова війна вже йде повним ходом, єдине, що наразі вона не вийшла за межі кордонів України, і світ не наважився назвати її Третьою світовою, хоча вже присутні майже усі її елементи.

Але згадаймо історію і повернемось в 1938 рік, ще раз більш уважно подивимось, як розгорталися міжнародні події в центрі Європи — в Чехословаччині, і які врешті-решт призвели до Другої світової війни. Чи можна було врятувати світ від цієї трагедії?

Отже, Чехословаччина, 1938 рік.

Чехословаччина колись була частиною Австро-Угорщини і виникла як самостійна держава в результаті Версальського договору в 1918 році за наслідками Першої світової війни. В 1938 році в Чехословаччині проживало майже 14 млн людей, з яких, чехів було 46%, німців — 28%, словаків — 13% і 5% становили українці, поляки і євреї.

Промисловість цієї країни була однією із найбільш розвинутих у Європі, особливо військова, яка випускала різні види озброєнь, в тому числі одні із найкращих танків. Достатньо сказати, що потенціал військової промисловості Чехословаччини був співрозмірний військовому потенціалу промисловості Великої Британії. Німецьке населення проживало компактно в Судетській області на кордоні з Німеччиною. В Чехословаччині на той час була потужна і добре оснащена армія, яка могла протистояти Гітлеру. До цього треба додати, що на кордоні з Німеччиною у Судетській області були споруджені потужні оборонні редути.

Гітлер і розраховував отримати військовий потенціал цієї країни, особливо оборонні заводи Шкода, для значного підсилення своєї армії. Достатньо сказати, що потім, приблизно 40% відсотків бойових танків Гітлера, були чеського виробництва, як і багато іншого озброєння.

Гітлер не вважав Чехословаччину повноцінною державою і робив усе можливе, щоб створити тут хаос і протистояння. Особлива увага була прикута до Судетів, де проживало 3,5 млн німців і які підігріті геббельсівською пропагандою вимагали приєднання до Німеччини. Протягом тривалого часу уряду Чехословаччини вдавалось стримувати сепаратистські настрої судетських німців, але 13 вересня 1938 року ситуація вимусила уряд ввести до Судетської області війська. Тут було оголошено воєнний стан. Наступного дня прем'єр-міністр Великої Британії Чемберлен домовився з Гітлером про зустріч для розв’язання цього конфлікту. 15 вересня того ж року в Мюнхені відбулась зустріч Гітлера і Чемберлена. Під час цієї зустрічі Гітлер заявив про готовність до війни заради приєднання Судет до Німеччини.

18 вересня 1938 року у результаті Франко — Британських консультацій було прийнято рішення звернутись до уряду Чехословаччини передати Німеччині територію, на якій проживало понад 50% німців, в іншому випадку ці країни відмовлялись від своїх союзницьких обов’язків. 30 вересня 1938 року у Мюнхені Гітлер зустрівся з керівниками урядів Великої Британії, Франції та Італії, і угода була підписана. Після того, як цю угоду підписали глави урядів, з нею було ознайомлено представників Чехословаччини, які під тиском Франції і Великої Британії вночі підписали також цю Мюнхенську угоду.

Вранці того ж дня президент Чехословаччини Бенеш без згоди парламенту прийняв її до виконання.

Чехословаччина була розчленована, значні території відійшли до Німеччини, Польщі, Угорщини.

Потужна армія Чехословаччини без бою здала агресору свою країну. Наступного року 14 березня Словаччина за підтримки Гітлера отримала незалежність, а 15 березня 1939 року Чехія була окупована німцями і перетворена на протекторат Богеміі і Моравії, а Закарпатська Русь проголосила незалежність і була окупована Угорщиною.

Такою була ціна ганебної мюнхенської змови для Чехословаччини. Але ця мюнхенська змова стала трагедією не тільки для окремо взятої країни, а й для усього світу. З того моменту Друга світова війна стала незворотньою.

Чи могла чехословацька армія разом з своїми союзниками не допустити анексії Судетської області, окупації Чехії і початку Другої світової війни? Аналіз військових потенціалів Гітлера і Чехословаччини, Великої Британії і Франції свідчив про те, що Гітлер не наважився б напасти на Чехословаччину, а тому блефував, вказуючи на готовність до такої агресії. На сьогодні добре відомі можливості Гітлера та його дійсні наміри. Для нього була повною несподіванкою готовність Чемберлена, прем'єр-міністра Великої Британії на відокремлення частини чехословацької території, де проживала німецька більшість і приєднання цих територій до Німеччини, за умови, що цим апетити Гітлера будуть вгамовані. Для Гітлера ця пропозиція була несподівана і він і не передбачав так легко отримати Судети.

Після підписання Мюнхенської угоди Чемберлен повернувся в Лондон і в аеропорту заявив, що він привіз Великій Британії мир, вказуючи на текст цієї угоди.

Якби, попри цю угоду, чехословацька армія виступила проти військової агресії Гітлера і стала до збройного захисту своєї держави, навіть без допомоги союзників, Гітлер на той час ще не був спроможний перемогти чехословацьку армію. В такому разі, або армія Гітлера втягнулася б в затяжну війну і отримала б поразку, або Гітлер взагалі відмовився б від воєнного вирішення проблеми Судетів.

Таким чином, і в першому, і в другому випадку — Друга світова війна або відтерміновувалась би, або взагалі була б знята з порядку денного, оскільки розгром Гітлера в Чехословаччині мав би для Вермахту катастрофічні наслідки, і армія Гітлера більше не здатна була б вчиняти агресію.

Але сталося те, що сталося.

Чехословаччина не вступила у війну проти Гітлера і не стала на захист своєї країни, тим самим відкрила шлях до нової агресії.
Натомість Збройні Сили України з перших хвилин російської агресії почали чинити відчайдушний спротив. А президент України проявив найкращі свої здібності та надихнув український народ на захист своєї Батьківщини, не чекаючи допомоги міжнародного співтовариства. Винятковий героїзм і мужність українських захисників зірвали усі плани путіна захопити Україну. Але не тільки ЗСУ стали на захист своєї Батьківщини. Увесь український народ піднявся проти агресора. Сили територіальної оборони зіграли визначну роль у захисті української землі.

Мало хто у світі вірив, що Україна здатна буде протистояти путінській армаді, але вони помилились у своїх оцінках.

Україна не тільки стримала ворога, а й добилася на полі бою визначних перемог. Весь світ захоплюється героїзмом українців. Разом з тим українці розуміють, що наша здатність до захисту своєї Батьківщини багато в чому залежить від допомоги партнерів, особливо США і американського народу.

Ця допомога безцінна, вона надає надію на нашу спільну перемогу у цій війні.

Перемога у війні з потужною армією путіна буде означати, що український народ ціною величезних жертв закрив світ від російської агресії і врятував від Третьої світової війни.

Надаючи нам допомогу у цій війні, уряди і народи повинні усвідомлювати, що вони роблять свій вклад у загальну перемогу і завдяки цій допомозі і Європа і світ будуть врятовані від розгортання бойових дій на їх території і перетворення цієї начебто локальної війни у Третю світову війну.

Але путін ще сильний, для того, щоб його перемогти, Україна потребує значно більшої допомоги, яка повинна бути надана негайно. Треба нарешті припинити цю дискусію — давати важкі танки чи далекобійні ракети Україні - відповідь однозначна: давати, і якомога швидше, поки в європейські столиці за командою путіна не в'їхали російські танки.

Інколи можна почути, що російська армія вторгнення була не занадто сильна і підготовлена, однак не була достатньою мірою забезпечена усім необхідним озброєнням. Це — неправда. В Україну путін скерував найбільш боєздатну частину своїх збройних сил. Ці війська були найкращим чином підготовлені до ведення бойових дій і оснащені найновішою зброєю і військовою технікою.
Путін зараз надзвичайно небезпечний, від нього можна чекати будь-яких дій, навіть божевільних. Світ не може дати цьому будь-який шанс на успіх.

Тому, відповідаючи на питання, чи може Україна врятувати планету від Третьої світової війни, можна однозначно відповісти — вже врятувала, а тепер спільно з усім цивілізованим світом, треба остаточно перемогти і покарати путіна і путінізм, як планетарне зло XXI століття.

Схожі новини