Наталка КАРПА: «Ми на тому етапі, коли ще спілкуємося, за щось боремося»
Про феномен «Калини», пошук нових хітів, трагічне перше кохання та проблеми у стосунках з чоловіком Наталка Карпа відверто розповіла у розмові з Наталією Балюк у ютюб-проєкті «Балючі теми»
Хіт «Калина – не верба» свого часу став її візитною карткою. Ця українська народна пісня у виконанні Наталки Карпи підкорила не лише українську публіку... У Польщі завдяки цій пісні Наталка стала мегапопулярною. Але цей успіх мав і зворотний бік: після «Калини» було важко знайти рівноцінний хіт...
Про феномен «Калини», пошук нових хітів, трагічне перше кохання та проблеми у стосунках з чоловіком Наталка Карпа відверто розповіла у розмові з Наталією Балюк у ютюб-проєкті «Балючі теми».
«У Києві, якщо щось пропустив, воно втікає»
– Наталю, рада тебе бачити! Ти, без сумніву, зірка номер один, якщо брати наші терени, Західну Україну. А як тобі на київському естрадному небосхилі?
– Столиця мене загартувала. Там я навчилася говорити слово «ні»! Коли повертаюсь у Львів, то робочий ритм Львова мене починає трохи піднервовувати. Люди тут дуже повільно все роблять.
У Львові – своя атмосфера: є час попити каву, час подумати, час для себе. У Києві зранку прокидаєшся, приймаєш рішення і до обіду маєш зрозуміти, як це рішення буде втілено у життя. У Львові у понеділок прокидаєшся, робиш довге потягування... У вівторок думаєш, яке б рішення прийняти… До п’ятниці якийсь напрямок отримуєш. У Києві, якщо щось пропустив, воно втікає. І ти розумієш: не зловив. А це втрачений шанс, можливість.
– Для виконавця, для зірки важливо мати хорошого продюсера. У Львові у тебе був чи є продюсер – Ярослав Степаник, а як щодо Києва?
– Мені дуже поталанило з продюсером у Львові, він мегалояльна і рідна мені людина. Ми з ним пройшли «Крим, Рим і мідні труби». Знали, що таке, коли чуєш фразу: «Тільки через наш труп ви будете тут!» або «Вас не будуть крутити, ви нікому не потрібні, всі двері ми перед вами позачиняємо!». Були моменти, коли переживали шалений успіх «Калини – не верби». Мали в Україні мінімальні гонорари, а поїхали до Польщі – і нам дали отакі гонорари. Тоді Наталка Карпа коштувала 5 тисяч євро. Перші мої гонорари були 30 доларів, 100-150 максимум. А тут 5 тисяч! Переїжджаю кордон, польський митник каже: «У самоході єст Наталка?» Кудись втік, прибігає з чистим аркушем, каже: «Моя цурка дуже вас любить, якщо принесу їй цей папірчик з автографом Наталки, вона не повірить, що я її бачив на власні очі». Думаю: «Ого, нічого собі!». Приїжджаємо до Гданська, до клубу, в якому виступала, під’їжджає величезний лімузин, й тобі, як зірці, відчиняють двері.
«Калина» на 180 градусів все повернула і дала підтвердження: дівчино, ти на тому місці, до якого прагнула, працюй!
– У Польщі такий успіх стався завдяки чому?
– Коли ми записували «Калину», наш саунд-продюсер, та й мій продюсер Ярослав, покрутили пальцем біля скроні. Мовляв, треба робити щось модне, сучасне. Тоді стилістика «R&B» була модна, у мене у цьому стилі була пісня «Вперше». Ми зняли дорогий кліп. Зробили графіку, яку мав Філіп Кіркоров і Наталка Карпа. Пісня класна, вона «зайшла», але не мала того, що зробила «Калина». «Калина» на 180 градусів все повернула і дала підтвердження: дівчино, ти на тому місці, до якого прагнула, працюй! Коли я мала 14 років, ми з татом по весіллях ходили співати, і «Калина» тоді була однією з моїх «коронок». Це народна пісня. А потім музичний продюсер Андрій Бакун «одягнув» її. Вона настільки його, вибачте за жаргон, «поперла», що він зробив ремікс і не полінувався розіслати друзям у різні країни, на радіостанції. Коли мені зателефонували, почали спілкуватись англійською і сказали, що хочуть підписати контракт, я подумала, що мене розігрують друзі. Та коли прислали контракт на пошту, я зрозуміла, що це не жарт. Тоді була сума 1000 євро – за те, що даємо дозвіл на тиражування цієї пісні. Для мене тоді 1000 євро – це дуже багато.
– 1000 євро як одноразова виплата?
– Так, одноразова виплата за те, що вони включили мою пісню у збірку. В Україні такого і близько не було. Потім, коли зрозуміли, що пісня набирає обертів, приїхали сюди. Це було дуже смішно. Ми орендували великий зал, поставили професійний звук, і я співала весь свій репертуар. З перевдяганням, з балетом. А в залі сиділи 2 чи 3 людини. Потім сказали, оці 10 чи 12 треків – те, що їм треба. За цей костюм забудь. Ця дівчинка в балеті – добре, залишаємо її, а це переробляємо. Вони мені «збили» таку програму, з якою я три роки гастролювала по всій Польщі.
– Співала українською чи був польською мовою репертуар?
– З 12-ти одна пісня була польською і одна англійською, решта – українською. І сприймалось «на ура». Причому це була місцева публіка, не українська діаспора.
На той момент я не розуміла, що починається новий «сонцезалежний» етап
– Чому тільки три роки? Що потім?
– А потім потрібен був новий хіт. Ми почали шукати – і не могли повторити успіх «Калини». Крім того, мені хотілося реалізації в Україні. Я там заробила кошти і вкладала їх тут, хотіла знімати кліпи, записувати пісні. І, якщо чесно, і тут не вгадувала, і там не вгадувала...
– Той випадок, коли стаєш заручником однієї пісні...
– Ми потім знайшли – «Сонцезалежна». До мене «постукався» у соцмережі незнайомий хлопчина і сказав: «У мене для тебе є пісня. Бачу її у твоєму виконанні». Сидить Ярослав, сиджу я, вмикаю демку, слухаємо, я кажу скептично: «Ну, таке щось…» А Славік: «Ти що, Карпа? Забираємо! Співаєш!» На той момент я не розуміла, що починається новий «сонцезалежний» етап. У мене були проблеми з образом: усі знали «Калину – не вербу», ніхто не знав, хто її співає. Не знали, як Наталка Карпа виглядає. Доводилось щоразу казати: «Це я співаю «Калину», я!». Мене плутали з Іреною Карпою. Я казала: «Вибачте, я не лаюся такою нецензурною мовою. Я скромна, вихована дівчина». Хоча, коли ми з Іреною познайомилися, дуже сміялися. Вона казала, що їй тисячу разів закидували: «Співай «Калину»», а до мене приходили з книжкою і казали: «Підписуйте».
– Три роки минуло, і наступного контракту не підписали?
– Ні. Казали: «Давай новий трек». Пішов поштовх на український ринок. Я хотіла мати цей вибух тут, на українському ринку.
– Ти переїхала до Києва. Як почуваєшся у середовищі столичного естрадного бомонду?
– Я ще не топ, але той рівень, на якому знаходжуся, мене задовільняє. Не кажу, що немає амбіцій. Але тої роботи, яку зараз маю, мені достатньо. Мабуть, якби була трохи вища планка, я би це все компенсувала родиною, менше їх бачила б, не мала б можливості приділяти стільки часу дитині. І для себе знаходжу час. Дозволила собі на три дні вирватися у спа-готель з подругами, щоб звільнитися від непотрібних думок. Так розслабилась, що коли приїхала, забула код, як відкривати дім (сміється.– Авт.)
– Київська тусовка тебе прийняла?
– Не знаю… Монатік сказав: «Приходь до мене на студію, щось спільно зробимо...».
– Зробили?
– Я так і не дійшла до нього. На все свій час.
– Що потрібно насамперед для того, щоб вийти у «топ»?
– Класна пісня, і не одна. Хоча б дві-три, щоб закріпитися.
– Скільки коштує купити хіт?
– Можна купити і за 50 доларів, але людина не знає, що це буде хіт. А можна заплатити 5000 доларів, і це буде просто красива пісня, але не факт, що хіт.
– Твоя нова пісня «Чуєш, не йди» – куплена?
– Ми купили її давно, я розуміла, що вона моя. Це ще не сльози, але підсльози. Вона років три пролежала. У мене є пісні, які лежать років десять, бо розумію, що зараз вони не «зайдуть». Минає час, і знову не «зайдуть». А потім розумію, що хочу її співати.
– Кого вважаєш найбільш талановитим на українській естраді?
– Злата Огнєвич дуже сильна, люблю Тарабарову, у неї кожна пісня вистрілює. Василь Зінкевич! У нього унікальний вокал. Для мене він «топ». Хоча у мене був з ним гіркий досвід. Я завжди тихенько його любила. Якось прийшла просити його автограф, і він мені відмовив. Мабуть, був не в настрої, я розплакалася. Цю історію ніхто не знає, навіть близьким подругам, батькам цього не розказувала… Мені було соромно, що так трапилось.
– А є ще хтось такий, чий би ти хотіла мати автограф? Може, світового рівня?
– Навіть не знаю. Хотілось автограф Зінкевича.
– Хто твій кумир, якщо брати світовий рівень?
– Якщо брати жінку-бренд...
– Дай вгадаю, Дженніфер Лопес.
– Так! Вона мені дуже імпонує…
– Бо ви однотипні, і зовнішньо, і фігурами…
– Я була у неї на концерті у Києві. Стояла біля самої сцени з подругами, і вони казали: «Карпа, та вона – копія ти! Така ж талія, і попа така. Твій ракурс!».
– А яка пісня, з останніх, з української естради, найбільше «зайшла»?
– Моя з українських улюблених – «Хей-ла-ла-лей, ти найкраща з людей» – Влад Дарвін і Альоша. Для мене це сучасна «Червона рута». Одна з кращих україномовних пісень. Я Влада по-дружньому підстьобувала: «Хочу твою пісню, напиши мені». І Влад недавно зателефонував і каже: «Наталко, у тебе зараз непроста ситуація в житті, дивився твої інтерв’ю, пройнявся і народив пісню. Причина народження цієї пісні – ти». Коли мені скинув, у мене мурахи побігали. Я слухала її в машині разів п’ятдесят.
– Будете разом її співати?
– Він буде як автор, я – як виконавець. Пісня називається «Жінка, що кохає».
«Серце виривається з грудей». Коли стоїш біля людини і не можеш зв’язати кілька слів
– У тебе була трагічна історія першого кохання...
– Це був етап шаленої закоханості, яка переросла у справжнє кохання. Це були кроки не по землі, а над землею. Можливо, тому, що це було вперше, а мені 17 – 18 років. Це коли кажуть: «Серце виривається з грудей». Коли стоїш біля людини і не можеш зв’язати кілька слів.
– Він був редактором радіостанції «Незалежність» – Василь Чудик.
– Розумний, інтелігентний, інтелектуал. Писав такі мудрі вірші, такі тонкі лінії ловилися...
– Скільки часу тривав ваш роман?
– Перший поцілунок був у новорічну ніч, а Василя не стало у липні.
– Як ти пережила його смерть? Його вбили при нез’ясованих обставинах...
– Важко. Кажуть, це був нещасний випадок...
– Тобто не знайшли винуватців?
– Ні.
– Як ти пережила: спочатку така любов, потім така трагедія?
– Дуже складно. Мої наступні стосунки почалися через п’ять років. Тоді мама відправила мене в Одесу, тому що я ледь не божеволіла. Я ходила вулицeю, бо він там ходив. Тут його кроки ще є.
– А стосунки через п’ять років... Ти вже відкрила серце тій людині?
– У нас були довгі стосунки – вісім років жили разом.
– А чому не вийшла заміж за нього?
– Коли його зустріла, він був розлучений, жив з донечкою. Я оціпеніла, коли зранку прокидаюся, виходжу на кухню, а він у фартушку смажить млинці для донечки.
– А де його жінка була, мама дитини?
– Жінка мала вже іншу сім’ю.
– Але дитину йому залишила?
– Донечка з ним жила.
– Чому не склалося?
– Він несерйозно ставився до моєї професійної діяльності. Думала, якщо вийду за нього заміж, буде гаплик моїй кар’єрі.
– Це була ревність до популярності чи просто хотів мати жінку в хаті?
– У той момент я хотіла бути дуже сильною жінкою. Не розуміла, що треба бути слабкою жінкою за спиною сильного чоловіка. І бути мудрою жінкою, при якій цей чоловік буде робити все для того, аби твоя кар’єра ставала успішною. А я увімкнула режим сильної жінки – все знаю, все можу… Це сильного чоловіка «напрягає». Ми почали з цього приводу «стібати» одне одного. Я відчула напруження у стосунках. А потім вирішила: напевно, не моє. Часом треба «прикрутити» свою «сильність». Коли ми з чоловіком почали жити, я ловила себе на думці, що багато речей можна віддати чоловікові: нехай він тягне.
Він три каблучки дарував
– За що ти полюбила свого чоловіка Євгена?
– Женя з тих чоловіків, який «прийшов, побачив, переміг». Він – гарний психолог, вміє приймати рішення. А я завжди вагаюсь. Усвідомлення того, що це мені близька людина, не відразу прийшло.
– Це не було кохання з першого погляду?
– Радше захоплення з першого погляду. У нього був шарм! Я це відчуття одразу присікла, коли його побачила. У мене балет перемив йому всі кісточки: «Ви бачили, який він класний, той чувачок, що на мера балотується?» Та коли він почав розповідати про донечку, про дружину – для мене табу. Який би гарний не був, який би шарм він не випромінював, ні-ні!
– Як ви познайомились?
– Ой, весело було… Він передав мені квіти від іншого чоловіка, який у той час до мене залицявся. Я була у турі по Україні, десь 20-й день не вдома, в готелях. Він мене вирішив підтримати.
– А він зі Львова?
– Так. Він товаришував з Євгеном. І Євген через свого помічника передав мені букет троянд. Євген балотувався на мера Дніпра, у той вечір був концерт на його підтримку. Я тоді була вбрана у розкішну червону сукню до підлоги, червоні губи. Така яскрава брюнетка! Підходжу до нього, щоб подякувати за букет. Він сказав, що так просто мене не відпустить. Каже, давайте ми на виїзді з міста на заправці хоч кави вип’ємо.
– Як розвивалися ваші стосунки?
– Я побачила, що ми дуже різні. А у чомусь і схожі. Вирішила вдихнути-видихнути: значить, Бог мене привів. Якщо помилилася, так має бути. Ми місяць прозустрічалися, і він мені зробив пропозицію. Я перед тим вісім років жила з чоловіком і не могла сказати «так».
– Сказала «так» одразу?
– У новорічну ніч танцюючи з’ясували, що він з дружиною розлучений, мої стосунки теж вже закінчились. Він каже: «Я вільний, ти вільна, можна щось спробувати». А 14 лютого, за місяць і 14 днів, він зробив мені пропозицію. Це було на сцені перед п’ятитисячним залом! Коли всі починають аплодувати і кричати: «Гірко, гірко...»
– От хитрий…
- Хитрий! Психолог. Він три каблучки дарував, тобто це була третя. Двічі робив спробу, відчував, що йому відмовлю. Я би таки відмовила (сміється. – Авт.). Ну, може, не відмовила, але пролонгувала б. Раціональна Карпа, яка розуміє, що знає людину місяць, зразу на все життя... Я ідеалістка, перфекціоністка: якщо заміж, то на все життя. Якщо сказала «так», за свої слова відповідай.
– Не шкодувала на другий день, що поспішила з відповіддю?
– Зранку дивлюсь на каблучку і думаю: «Правда – неправда? Ой-ой, що робити? Назад ходу давати не буду». Перший рік думала, розлучусь, такі ми різні. У нас навіть є серветка: ми зайшли в кафешку, сіли за стіл, і він каже: «Пиши, що тебе не влаштовує, я буду писати, що мене не влаштовує. Кілька пунктів озвучимо і будемо думати, як з того виходити».
– Що тебе не влаштовувало?
– Одне зі списку, що у нього вибуховий темперамент. Я також не подаруночок, але я вчуся і, здається, навчилася контролювати емоції. А у нього оця вибуховість була, шалені ревнощі. Я завжди була у пильній увазі чоловіків. Він також викликає емоції у жінок.
– Ти зізналася в Інстаграм, що у вас зараз складний період у стосунках. З чого почалися серйозні проблеми?
– Все почалося тоді, коли народилась малеча. Це переломний момент для кожної сім’ї. Ти вже не належиш собі, порушується звичний спосіб життя. Ми зараз на тому етапі, коли ще спілкуємося, з’ясовуємо, за щось боремося. Я з тих жінок, якщо сіла у цей віз, буду до останнього боротися за свою сім’ю, за свою фортецю. Звичайно, не маєш права втратити себе. У мене відбулося переродження. Був момент, коли блиск в очах згас, а зараз знову його знайшла. Є у чомусь і моя вина. Для мене Злата – довгоочікувана дитина, тому я на всі 100 відсотків за малечею. Хоча ловила себе на думці, що є чоловік, якому теж треба час приділити, піти на каву, має бути інтим. Але коли недоспані ночі, тобі вже нічого не хочеться. Крім того, коли народжується дитина, треба чоловіка активно включати у весь процес. У нас було так: чоловік йшов на роботу, заробляв гроші, я у той час не працювала, була у декретній відпустці, плюс карантин. Тобто я не мала прибутків. Тому вирішила, що чоловік має висиплятися, має бути у гарному гуморі. Дитина вночі плаче, він йде в окрему спальню, щоб виспатися. Це помилка! Не робіть так, дівчата. Плаче дитина о другій ночі? Зараз я встану, а о четвертій – ти. Ти йдеш зранку на роботу? Але я також прокидаюсь зранку, цілий день з дитиною сиджу, це теж моя робота. Це була перша моя помилка.
– До чого вона призвела?
– До того, що дитина – це моя територія. А тато має також вміти помити дупцю, переодягнути памперс, нагодувати ложечкою... Нещодавно я пройшла кастинг на один телепроєкт, стала телеведучою, повернулась на телебачення. У мене з п’ятниці по неділю були нон-стоп зйомки. І я йому сказала, що ситуація змінилася, тоді ти працював, тепер працюю я. І він 24 години сидів з малечею. Впорався.
– Чим Євген займається?
– Був радником міністра МВС Арсена Авакова. Працював на цій посаді до червня-липня. Зараз працює з кількома фондами щодо реабілітації хлопців, які приходять з фронту.
– Я зрозуміла, що ти все звикла витягувати на собі?
– Та ні, коли з’явився Євген, я у багатьох моментах розслабилася. Він мені допомагав у шоу-бізнесі, перемовини вів...
– А які риси характеру тебе найбільше дратують у чоловікові?
– У нього буває самовпевненість, зверхність, твердолобість.
– Яка в нього освіта?
– Завдяки мені вже є дві вищі освіти. Коли ми з ним одружувалися, у нього був лише гірничий коледж. Ми разом книжки читаємо. Він, правда, читає книжку про мера Нью-Йорка вже другий рік. Я йому купую книжки.
– Коли виходила заміж, ніхто не відмовляв?
– Вже зараз, коли пішла смуга випробувань, друзі кажуть: «Хіба ти цього не бачила? Ми про це тобі говорили! Ви такі різні!» Можливо, не хотіла чути. Не шкодую, що вийшла заміж. Ні! Я обрала гарного батька для своєї донечки. П’ять років нашого шлюбу була щасливою жінкою.
– Ви зараз разом живете чи вирішили роз’їхатися?
– Ми вдень точно два-три рази на зв’язку. Про Злату говоримо. А з особистого візьмемо тайм-аут. Хочемо зрозуміти, яка ми одне для одного цінність. Чи наше майбутнє збігається. Він, як чоловік, досі шукає свою реалізацію. Не дуже легко бути з чоловіком, який не розуміє, як йому реалізуватись.
– Ти якось казала, що це літо було найважче в твоєму житті...
– Через ті переживання я втратила 12 кілограмів. Я не могла їсти, спати, думати, була на снодійних. Прокидалася і лягала спати з молитвою і з вервечкою в руках. Молилася не за себе…
– За нього?
– Щось десь надірвалось.
– Добро у твоєму житті завжди перемагає зло?
– Це в моєму житті дуже важливе питання. Я завжди намагаюся своїми принципами, своїм життєвим стержнем все робити, щоб добро перемагало зло. Мене так батьки вчили, і я так буду вчити свою донечку.
Також дивіться інші випуски проєкту «Балючі теми»:
- «Можливо, через п’ять років перестануть казати, що нищу вишиванку, і зацінять те, що роблю…»
- Софія Федина: «Наш з Марусею стрім зупинив Зеленського від подальшого «оборзіння»
- Ярослав Рущишин у проєкті «Балючі теми»: розкол у «Голосі», мовний закон, ставлення до Вакарчука, перший мільйон…
- Колоритне Закарпаття: мадярські села, контрабанда, кухня, сакури
- «Коли спитаєте моїх дітей, нащо потрібен батько, скажуть: «Щоб ми не були биками» (відео)
- «Небезпека ковіду у тому, що смерть може настати у будь-який момент…»
- ДЗІДЗЬО: «Щоб звернути на себе увагу, треба у публіку кинути камінь»
- Роксана Бондаренко: Чому мати чотирьох дітей наважилась на розлучення?
- Андрій Худо у проєкті «Балючі теми». Про особисте, бізнес, статки, Садового, Антонова…
- Рак: як побороти хворобу та поради, як не захворіти?! (відео)