Передплата 2024 «Добрий господар»

Чи посміє Путін зіпсувати нам Різдво?

Попри геополітичні розрахунки Кремля, панікувати не треба — вважає військовий експерт

Разом із млосним ароматом святкових ялинок і ковбас-шинок в українському повітрі все більше вчувається і неприємний душок. Я кажу про гіркий сморід війни, який все більше доноситься з-за північних, східних і південних окраїн держави — звідти, куди впритул до наших кордонів підкралася і прогріває мотори російська військова армада. Путін усе гучніше брязкає зброєю. Гуркіт його танків, літаків, гаубиць, ракетних установок чують і б’ють через це на сполох у Вашингтоні, Лондоні, Берліні, Парижі, Брюсселі, Варшаві тощо. Українців не покидає відчуття, що імперія, з якої вийшли тридцять років тому, хоче знову поглинути їх, взяти геополітичний реванш за розпад СРСР. Військові аналітики припускають, що команду “фас!” кремлівський самодержець може дати відразу по закінченні Різдвяних свят. А дехто вважає, що Путін готовий буде розіслати свій злочинний наказ ще перед Святвечором. Бо у тиранів, як відомо, попри їхнє показне боголюбіє, немає нічого святого…

На мілітаристські приготування Росії вказують багато маркерів. Безпрецедентне нагромадження військової техніки довкола України раз у раз фіксують космічні супутники. Знімки, які має у своєму розпорядженні агенція CNN, свідчать, що колони російських танків подекуди місять болото менш як за 50 км від наших рубежів. Розвідка повідомляє, що для інтенсивнішого перекидання своїх підрозділів у Росії скасували деякі комерційні рейси на залізниці і змістили графік польотів цивільної авіації. Експерти підрахували, що для утримання військового контингенту довкола нашої території з російського бюджету щодня витрачають в еквіваленті не менш ніж 10 млн доларів.

Читайте також: Напередодні католицького Різдва: з’явилася інформація про можливу дату вторгнення Росії на територію України

Низка серйозних західних видань опублікувала карти ймовірних напрямків російської інтервенції. Вона начебто відбуватиметься у трьох керунках і у три етапи. Спочатку ударом з Криму хочуть відрізати Україну від моря, потім від Донецька танковим маршем до Харкова, Дніпра, Полтави, а згодом — взяти у приціл Київ. Фахівці кажуть, що на окупованій території Донбасу уже “працюють” від 600 до 800 російських офіцерів та генералів…

Американська The New York Times пише, що Москва готує масовані кібератаки на енергетичну систему України і на вебресурси її державних органів — з тим, щоб паралізувати систему управління й стратегічну інфраструктуру. Такі атаки російських хакерів проти України частково було застосовано у 2015-2016 роках.

Читайте також: «Газпром» ще в травні почав набір IT-фахівців у новий підрозділ

Британське видання Daily Star, посилаючись на власні джерела у військових колах, пише, що напад 100-тисячної армії на Україну Путін, який полюбляє знакові дати, може приурочити до 42-ї річниці введення радянських військ в Афганістан (ця подія сталася 25 грудня 1979 року). Як і тоді, цього разу Москва теж може заявити про свій “інтернаціональний обов’язок”.

Цими днями Росія фактично поставила військовий ультиматум Заходу. Путін вимагає від США і країн НАТО юридичних гарантій, що Північноатлантичний альянс не просуватиметься на схід. Що Україну за жодних умов не візьмуть до цього оборонного блоку, що на території нашої держави не проводитимуть спільних з НАТО навчань, не надаватимуть нам зброї. Інакше…

Різко активізувалися антиукраїнські провокації, агресивнішою стала риторика російської пропаганди. У Кремлі дотренділися до того, що на Донбасі Київ за допомоги Вашингтона готується застосувати... хімічну зброю. Схожі заяви у Москві роблять, щоб згодом виправдати свої віроломні дії.

Із різних регіонів Росії надходять повідомлення про приховану мобілізацію резервістів. А ось ще одна доволі промовиста інформація. У РФ запроваджено новий держстандарт - “щодо термінового поховання у братських могилах у разі військового конфлікту”. У відповідних інструкціях вказано, що регіональні органи виконавчої влади та місцевого самоврядування Росії повинні у мирний час (увага!!!) “створювати запаси домовин, патологоанатомічних мішків, засобів індивідуального захисту та дезінфекційних засобів”.

Читайте також: У РФ запровадили новий держстандарт з термінового поховання у братських могилах у разі військового конфлікту

Багатозначні сигнали надходять з Америки. Держдепартамент США не рекомендує своїм громадянам подорожувати в Україну — через зростання загроз із боку Росії. Американців попереджають, що ймовірні воєнні дії Росії серйозно вплинуть на здатність посольства США допомогти своїм співвітчизникам виїхати з України. Америка у своєму бюджеті передбачила солідні кошти на військову допомогу Україні, запланувала жорсткіші економічно-фінансові санкції проти агресора, можливо, аж до відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT. США надсилає до Києва відповідне спорядження та інструкторів, які вчать наших військових сучасних правил оборони. За даними Washington Post, Сполучені Штати навіть вивчають способи допомоги українцям, якщо у разі російського вторгнення їм доведеться вести... партизанську боротьбу. Йдеться навіть про виділення “стінгерів” (переносних зенітно-ракетних комплексів класу «земля-повітря»), якими колись афганські повстанці підбивали радянську військову техніку…

Реалістично сприймають російську загрозу і у Києві. За словами секретаря РНБОУ Олексія Данілова, ухвалено таємний документ щодо відбиття повномасштабної агресії з боку Російської Федерації. У згаданому плані розписано дії Генерального штабу, Збройних сил, кожної державної структури, органів місцевого самоврядування, інших ланок влади на випадок війни. В усіх областях оголошено набір до загонів територіальної оборони. Готується до ймовірної роботи в екстремальних умовах і Верховна Рада. Законопроєкт про дистанційне голосування народних депутатів, яке передбачено на випадок пандемії і збройної агресії РФ, планують розглянути у новому році одним з перших. Утім, за даними соціологічної компанії SOCIS, українська влада докладає недостатньо дипломатичних та оборонних зусиль, щоб запобігти повномасштабному вторгненню Росії. Так, судячи з опитування, вважають 62,4% респондентів.

То як нам сприймати російські приготування? Як блеф, як мілітарні понти Путіна? Чи як реальність, від якої нам нікуди не дітися і до якої треба готуватися? Навіть тоді, коли готуємо святкові пампухи…

Коментар для “ВЗ”

Олександр Мусієнко, директор Центру військово-правових досліджень

“Росія може реалізувати комбінований сценарій”

- Я не перебільшував би значення того, що сказано в одному із англійських таблоїдів про російську інтервенцію на Різдво.

Жодне із авторитетних британських чи американських ЗМІ нічого про “час Х” на цю дату не написало. Це найпростіша версія, яка може спати на думку. Автори сенсації, мабуть, мали на увазі не річницю Афганістану, а релігійне свято, коли, мовляв, весь Захід перебуватиме на канікулах, і коли йому начебто буде не до України…

Думаю, російського нападу не станеться. Справді, біля українських кордонів концентруються війська РФ, за різними даними, їх нараховується 70-100 тисяч. Ці угруповання фактично перебувають у статичному стані, на полігонах. Важко сказати, що вони готуються до повномасштабного вторгнення. Принаймні наша розвідка і РНБОУ таких даних не дають. Та і західна преса, хоч і попереджає про ризики і загрози, про таке вторгнення наразі не каже.

Хотів би привернути увагу до іншого загрозливого моменту. Мені здається, що Росія може реалізувати комбінований сценарій. Він передбачає внутрішню дестабілізацію всередині нашої держави. А також потужні хакерські атаки на портали наших ключових інституцій. Недаремно до України прибули експерти зі США і Великої Британії, які надають нам підтримку у боротьбі із кіберзагрозами. Паралельно із цим Москва планує посилення бойових дій на окупованій частині Донбасу, створення точок напруги у наших південних регіонах. Для цього сценарію достатньо тієї кількості російських військ, яка є поблизу наших кордонів. Але для повномасштабного вторгнення і окупації великої частини України, зокрема її Лівобережжя, такого контингенту замало.

Ця ескалація, ці провокації мають на меті перевірити, як реагуватиме, як діятиме у відповідь Верховний головнокомандувач України.

Ситуація складна. Але нам треба заспокоїтися. Сподіваюся, ні 24 грудня, ні 25 січня Росія у наступ не піде.

- Після розмови Байдена і Путіна здавалося, що Росія дасть Україні спокій. Цього не сталося. Мало того, Путін перейшов до мови ультиматуму. Чи належно впливають на Кремль наші західні партнери?

- Те, що написав Путін у своєму проєкті “Угоди про гарантії безпеки” - суцільна нісенітниця. У Москві заявляють, що НАТО розширюється на схід, створює зони напруги, надсилає зброю, проводить військові навчання тощо. Хотів би нагадати, що на території балтійських країн (за винятком Польщі) відсутня будь-яка НАТОвська зброя, стаціонарні бази, які можуть загрожувати РФ, а війська там перебувають на ротаційній основі. В Україні ж немає ні американських ракет, ні літаків, які створювали б небезпеку для Росії. Україна не є членом НАТО, Альянс не робив заяв, що Київ “от-от” вступить туди…

У мене зберігається певний оптимізм. Росія буде змушена домовлятися із Заходом. У Москві це розуміють, бо на сході РФ серйозно підтискає Китай. У Путіна хочуть знайти вихід, щоб хоч якось зняти цю напругу. І позбутися бодай частини економічних санкцій, які було запроваджено проти Росії за її агресивну політику. Щоб знайти шляхи виходу зі складної ситуації, Путін починає діяти на випередження. Тому й пропонує свої безпекові умови. Це робиться для того, щоб продемонструвати російській аудиторії свою силу. Мовляв, це не Росія попросила домовлятися - це Росія підійшла з позиції сили, і Захід був змушений піти на поступки, на компромісні переговори.

Україна повинна бути учасником цих перемовин. Ми маємо бути поінформованими, про які домовленості йдеться. Нашу позицію повинні зважати.

Росія в ультимативному тоні говорить про неможливість нашого вступу у НАТО. А чому ми не згадуємо про Будапештський меморандум і зобов’язання (у тому числі — Російської Федерації) гарантувати нам безпеку і територіальну цілісність? Ці зобов’язання Росія кричуще порушила!

Чому не згадуємо про комплекс Гельсінських угод 1975 року — їх Росія так само порушила і розтоптала?! Нам насправді є чим відповідати Росії.

- Наскільки адекватно до нинішньої зовнішньополітичної ситуації поводиться керівництво України? Чи є його безпекові кроки правильними, оптимальними, логічними?

- Наші військові працюють, свої завдання виконують — і це добре. Але щодо нашої участі у перемовному процесі, використання тих козирів, про які я говорив вище і якими ми мали би нівелювати позицію Росії — тут, на жаль, недопрацьовуємо. Як завжди, у нас дуже кульгає стратегія. Немає зрозумілого довгострокового плану дій. І у цьому велика проблема. Тут наша влада “просідає”…

Читайте також: Переговори між Америкою та Росією стосовно безпеки можуть пройти у січні

Схожі новини