У людських яєчниках виявили мікропластик
- 21.04.2025, 17:55
- 222
Італійські науковці вперше виявили у фолікулярній рідині людських яєчників мікропластик. Токсичні речовини, які в ньому містяться, можуть порушувати фертильність жінок
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/531476/img4968.jpeg)
Про це повідомляє The Guardian.
У дослідженні взяли участь пацієнтки, які проходили репродуктивне лікування в клініці фертильності в Салерно, Італія. Мікропластик виявили у яєчниках 14 з 18 жінок. Провідний автор роботи, учений Римського університету Луїджі Монтано називає результати «дуже тривожними».
Фолікулярна рідина забезпечує яйцеклітини поживними речовинами та біохімічними сигналами, необхідними для їхнього розвитку. Забруднення цього процесу частинками пластику, ймовірно, негативно впливає на фертильність, гормональний баланс і загальне репродуктивне здоров’я.
Раніше мікропластик вже знаходили в різних частинах людського тіла. Відомо, що він здатен проникати в організм крізь гематоенцефалічний бар'єр і плаценту.
Останнє дослідження Монтано — частина ширшого проєкту, у межах якого він виявив часточки пластику у людській сечі та спермі. Науковець припускає, що мікропластик є однією з причин різкого зниження кількості і якості сперматозоїдів.
На його думку, чоловіки вразливіші до токсичного впливу. Втім, експерименти на тваринах демонструють, що мікропластик знижує показники зрілості яйцеклітин і погіршує здатність до запліднення. Інші експерименти на мишах показали зміни в тканинах яєчників.
Мікропластик може містити понад 16 тисяч хімічних речовин, включно з надзвичайно токсичними сполуками, такими як PFAS, бісфенол і фталати. Вони провокують онкологічні захворювання, нейротоксичність, гормональні порушення тощо.
Тепер команда Монтано з’ясовує, як люди можуть самостійно знизити рівень часточок в організмі. Оскільки мікропластик є скрізь, уникнути його повністю складно. Але можна зменшити використання пластикових упаковок і посуду на кухні. Пестициди теж шкодять, тому стане в пригоді харчування органічною їжею, кажуть вчені.
Фахівці також радять не нагрівати пластик і не класти гарячу їжу в посуд, зроблений з цього матеріалу. Одноразові стакани, наприклад, виділяють трильйони частинок пластику, якщо в них налити гаряче. Те саме стосується чайних пакетиків і контейнерів для мікрохвильовки.