«Гра» митами з боку Трампа — маніпуляція на біржі?
Знаючи, коли варто купувати акції, що різко подешевшали, конгресменка-трампістка Ґрін могла добре заробити…
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/531153/birza.gif)
Коли президент США Дональд Трамп запровадив додаткові мита на імпорт з більшості країн, американський фондовий ринок «упав», і вартість акцій великих компаній, що котуються на біржах, знизилася. Коли через тиждень Трамп свої мита відклав (на 90 днів, крім Китаю), фондовий ринок пішов угору, і акції на біржах подорожчали. Той, хто наперед знав, що Трамп «притримає» імпортні мита, міг заробити мільярди доларів: купити акції, коли ті різко подешевшали, а потім, коли знову стали дорожчими, — продати… Президент США, припускають заокеанські медіа, свідомо маніпулював фондовим ринком, дозволяючи обраним інвесторам (зокрема, спонсорам республіканців) заробити чималі статки.
Американська редакція Newsweek звернула увагу, що конгресменка-республіканка, затята трампістка Марджорі Тейлор Ґрін (саме її приятель «наїхав» на президента України в Овальному кабінеті Білого дому, мовляв, чому Володимир Зеленський не одягнув костюм) придбала великий пакет акцій на фондовому ринку — за кілька днів до рішення Трампа щодо призупинення імпортних мит. Тобто пані Ґрін купувала саме тоді, коли більшість інвесторів, побоюючись подальшого падіння вартості акцій, продавала їх… Трампістка усе так точно передбачила? Ні! Просто володіла певною інформацією, яка й дозволила їй зробити вдалу інвестицію… «Хоча члени Конгресу можуть купувати й продавати акції, їхні знання про розвиток політичної ситуації спричиняють занепокоєння щодо можливої «інсайдерської торгівлі», — коментує Newsweek.
Видання The Arizona Republic зазначило, що того дня, коли Трамп оголосив про 90-денне «заморожування» мит, президент США прийняв у Овальному кабінеті групу «ультрабагатих» гостей. При цьому «жартома чи не жартома розповів, скільки ті заробили завдяки його діям». Як додає АР, Трамп «указав на Чарльза Швеба й сказав, що той заробив того дня 2,5 мільярда доларів». Цей Швеб — мільярдер, засновник міжнародної фінансової компанії Charles Schwab Corporation і важливий спонсор Республіканської партії.
Перед тим, як оголосити про рішення призупинити на 90 днів імпортні мита, Трамп написав у соціальній мережі таке: «Зараз найкращий час, аби купувати»… «Не можна допускати до ситуації, щоб державні чиновники високого рангу, включаючи президента, розповідали… коли варто купувати або продавати акції, водночас приймаючи рішення, які мають драматичний вплив на вартість акцій», — цитує радіо NPR головного юриста Білого дому з питань етики за президента Джорджа Буша, професора Університету Міннесоти Річарда Пейнтера. За його словами, якби хтось у адміністрації Буша зробив таку публічну заяву, з фактичною рекомендацією конкретних інвестиційних рішень, «то таку людину, ймовірно, було би звільнено».
Політики опозиційної Демократичної партії уже звинуватили президента США в маніпулюванні ринком і звернулися до урядового Бюро з етики — з вимогою перевірити транзакції, здійснені посадовцями адміністрації Трампа, які могли знати подробиці його планів щодо мит. Однак шанси на розслідування цієї справи — мінімальні.
«Республіканці, які контролюють Палату представників і Сенат, не виявили великого бажання протистояти Трампу», — зазначає The Arizona Republic. Комісія з цінних паперів, яка відповідає за розслідування «інсайдерської торгівлі», а також фінансовий і юридичний комітети Сенату не будуть розслідувати звинувачення президента у маніпулюванні фондовим ринком. «Ці комітети контролюють республіканці, які або люблять Трампа, або бояться його. Або усе разом», — пише видання.