Передплата 2025 «Добрий господар»

«Гра» митами з боку Трампа — маніпуляція на біржі?

Знаючи, коли варто купувати акції, що різко подешевшали, конгресменка-трампістка Ґрін могла добре заробити…

12 грудня 2024 року. Обраний президент Дональд Трамп на відкритті Нью-Йоркської фондової біржі – після того, як журнал Time вдруге визнав його “Людиною року”. Фото AP
12 грудня 2024 року. Обраний президент Дональд Трамп на відкритті Нью-Йоркської фондової біржі – після того, як журнал Time вдруге визнав його “Людиною року”. Фото AP

Коли президент США Дональд Трамп запровадив додаткові мита на імпорт з більшості країн, американський фондовий ринок «упав», і вартість акцій великих компаній, що котуються на біржах, знизилася. Коли через тиждень Трамп свої мита відклав (на 90 днів, крім Китаю), фондовий ринок пішов угору, і акції на біржах подорожчали. Той, хто наперед знав, що Трамп «притримає» імпортні мита, міг заробити мільярди доларів: купити акції, коли ті різко подешевшали, а потім, коли знову стали дорожчими, — продати… Президент США, припускають заокеанські медіа, свідомо маніпулював фондовим ринком, дозволяючи обраним інвесторам (зокрема, спонсорам республіканців) заробити чималі статки.

Американська редакція Newsweek звернула ува­гу, що конгресменка-рес­публіканка, затята трампістка Марджорі Тейлор Ґрін (саме її приятель «наїхав» на президен­та України в Овальному кабіне­ті Білого дому, мовляв, чому Во­лодимир Зеленський не одягнув костюм) придбала великий па­кет акцій на фондовому ринку — за кілька днів до рішення Трам­па щодо призупинення імпортних мит. Тобто пані Ґрін купувала саме тоді, коли більшість інвес­торів, побоюючись подальшого падіння вартості акцій, продава­ла їх… Трампістка усе так точно передбачила? Ні! Просто воло­діла певною інформацією, яка й дозволила їй зробити вдалу ін­вестицію… «Хоча члени Конгре­су можуть купувати й продава­ти акції, їхні знання про розвиток політичної ситуації спричиня­ють занепокоєння щодо можли­вої «інсайдерської торгівлі», — ко­ментує Newsweek.

Видання The Arizona Republic зазначило, що того дня, коли Трамп оголосив про 90-ден­не «заморожування» мит, прези­дент США прийняв у Овально­му кабінеті групу «ультрабагатих» гостей. При цьому «жартома чи не жартома розповів, скільки ті заробили завдяки його діям». Як додає АР, Трамп «указав на Чарльза Швеба й сказав, що той заробив того дня 2,5 мільяр­да доларів». Цей Швеб — мільяр­дер, засновник міжнародної фі­нансової компанії Charles Schwab Corporation і важливий спонсор Республіканської партії.

Перед тим, як оголосити про рішення призупинити на 90 днів імпортні мита, Трамп написав у соціальній мережі таке: «Зараз найкращий час, аби купувати»… «Не можна допускати до ситуації, щоб державні чиновники високо­го рангу, включаючи президента, розповідали… коли варто купува­ти або продавати акції, водночас приймаючи рішення, які мають драматичний вплив на вартість акцій», — цитує радіо NPR голов­ного юриста Білого дому з питань етики за президента Джорджа Буша, професора Університету Міннесоти Річарда Пейнтера. За його словами, якби хтось у адмі­ністрації Буша зробив таку публіч­ну заяву, з фактичною рекомен­дацією конкретних інвестиційних рішень, «то таку людину, ймовір­но, було би звільнено».

Політики опозиційної Демо­кратичної партії уже звинуватили президента США в маніпулюван­ні ринком і звернулися до урядо­вого Бюро з етики — з вимогою перевірити транзакції, здійсне­ні посадовцями адміністрації Трампа, які могли знати подро­биці його планів щодо мит. Од­нак шанси на розслідування цієї справи — мінімальні.

«Республіканці, які контролю­ють Палату представників і Се­нат, не виявили великого бажання протистояти Трампу», — зазначає The Arizona Republic. Комісія з цін­них паперів, яка відповідає за роз­слідування «інсайдерської торгівлі», а також фінансовий і юридичний комітети Сенату не будуть розслі­дувати звинувачення президента у маніпулюванні фондовим рин­ком. «Ці комітети контролюють республіканці, які або люблять Трампа, або бояться його. Або усе разом», — пише видання.