Передплата 2025 «Добрий господар»

«Для них ідол — дід на Красній площі, що забрав життя мільйонів. Для нас же герої - герої серед нас»

  • 08.05.2025, 08:50
  • 297

8 травня — День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939−1945 років

Фото: Укрінформ
Фото: Укрінформ

У 2023 році Верховна Рада законом «Про День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939−1945 років» встановила 8 травня як День пам’яті та перемоги — єдину дату, коли Україна відзначає перемогу над нацизмом та вшановує памʼять загиблих у Другій світовій війні. Вихідний день відтепер також буде 8 травня, коли завершиться дія воєнного стану в Україні.

Вшановувати в Україні завершення Другої світової війни 8 травня почали громадські організації на початку 2000-х. У 2014 році цей формат на урядовому рівні підтримали Український інститут національної пам’яті та Міністерство культури. У 2015 році спочатку указом Президента, а потім законами про декомунізацію запровадили 8 травня як День пам’яті і примирення (святковим, але не вихідним днем). А Днем перемоги над нацизмом залишили 9 травня, адже суспільна думка тоді не була готова відмовитися від звичної дати.

У 2023 році президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про встановлення 8 травня Днем пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Окрім того, він підписав указ, згідно з яким 9 травня Україна відзначатиме День Європи разом з Європейським Союзом.

Символом памʼяті про Другу світову війну з 2014 року в Україні, як і в Європі, є мак памʼяті.

Президент України Володимир Зеленський з нагоди Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні написав таке:

«Завтра про звірства нацистів буде говорити організатор братських могил у Бучі, а про блокаду Ленінграда казатимуть саме ті, хто влаштував блокаду Маріуполя», — прокоментував президент цинічний парад в москві.

Вічна пам’ять всім, хто боровся зі злом. І слава всім, хто захищає сьогодні життя. Будь-яке зло неодмінно закінчується.