Передплата 2025 «Добра кухня»

Раніше носили через кордон цигарки та горілку, тепер — айфони

Чи реально побороти на кордоні «смартфонну» контрабанду?

Партію контрабандних айфонів на 500 тисяч доларів зупинили митники на кордоні Угринів-Долгобичув.
Партію контрабандних айфонів на 500 тисяч доларів зупинили митники на кордоні Угринів-Долгобичув.

Представники американського бренду iPhon на засіданні Української ради бізнесу повідомили, що у нашій країні близько 80% їхніх телефонів — «у тіні». Наприклад, із вересня по листопад 2024 р. в Україну було офіційно імпортовано 17 тисяч iPhon 16. Це нова модель. Але мобільні оператори активували 101 тисячу таких смартфонів. Отже, 84 тисячі активованих пристроїв з’явилися та були продані в Україні нелегально. Якщо рахувати у грошах, це приблизно 100 мільйонів доларів. Втрати бюджету за три місяці лише на одній моделі - космічні!

Якщо раніше дрібні контрабандисти, переважно жителі прикордонних міст і сіл, аби заробити, носили че­рез кордон цигарки й горілку, то нині з’явилося чимало тих, хто заробляє на айфонах. Дорогі смартфони носять через піший перехід і не декларують, а відтак і не сплачують податків. Айфони також нелегально перевозять в автобусах і машинах.

Нещодавно я стала свід­ком, як в одному з магазинів ТЦ «Форум» (там торгують, зо­крема, вживаною технікою) чо­ловік років 30-ти пропонував продавчині запаковані айфони. Вона одразу порахувала ціну. Але, мабуть, ціна не підійшла, і той чоловік відмовився від про­позиції…

В одному з магазинів, коли я назвалася журналісткою, про­давець запевнив, що їхня ме­режа купує у людей не нові телефони, а лише вживані. «Можливо, нові телефони купу­ють дрібні точки, — каже прода­вець. — Або люди продають їх через OLX. У нашому магазині продавець у будь-якому випад­ку відкриє телефон, і той вважа­тиметься вживаним. Відповід­но, і ціна буде нижчою».

Кількість повідомлень щодо нелегального перевезення ай­фонів останнім часом збільши­лася. Ось лише декілька при­кладів, про які повідомляла Державна митна служба.

«Митники зупинили партію контрабандних айфонів на 500 тисяч доларів.

У пункт пропуску «Угринів — Долгобичув» прибув тран­спортний засіб, яким керу­вав громадянин України. Для проходження митного контро­лю водій обрав смугу спроще­ного митного контролю «зеле­ний коридор», чим заявив про відсутність товарів, які підляга­ють обов’язковому декларуван­ню чи оподаткуванню. Однак під час митного огляду працівни­ки Львівської митниці виявили 424 мобільні телефони моделей iPhone 16 Pro та iPhone 16 Pro Max, які були сховані за декора­тивною обшивкою автомобіля.

Щодо цього випадку пра­цівники митниці склали адмінпротокол про порушення мит­них правил, відповідно до ч. 1 ст. 483 МКУ. Повідомлення про цей факт скеровано до право­охоронного органу за ознака­ми злочину, передбаченого ст. 201−3 ККУ (контрабанда това­рів)".

Або таке повідомлення.

«У ПП «Лужанка — Берегшу­рань» у позашляховику Toyota Land Cruiser виявили 162 прихо­вані смартфони Apple на понад 7 млн грн.

На підставі інформації від Служби безпеки України закар­патські митники запобігли не­законному ввезенню в Україну 162 смартфонів Apple iPhone 15 та Apple iPhone 16.

Порушник митного законо­давства — громадянин Украї­ни, який заздалегідь віртуозно «запакував» свій позашляховик Toyota Land Cruiser контрабанд­ною технікою і намагався «зе­леним коридором» перетнути митний кордон України.

На водія складено прото­кол про порушення митних пра­вил за ч. 1 ст. 483 Митного ко­дексу України. Контрабандний товар, загальна вартість яко­го на вітчизняному ринку пере­вищує 7 млн грн, вилучено ра­зом із транспортним засобом, що використовувався для пере­міщення айфонів, прихованих у тайниках".

Нагадаємо, з 1 липня 2024 р. внесено зміни у зако­нодавство щодо криміналіза­ції контрабанди товарів. Набула чинності стаття 201−3 КК Украї­ни, яка передбачає кримінальну відповідальність за контрабанду товарів.

Тим часом у соцмережах по­більшало чуток про те, що начеб­то на Львівській митниці є деякі посадові особи, які контролюють проходження через кордон контрабандних товарів… Чи є ці дописи правдивими? Жур­налістка «ВЗ» поспілкувалась із начальником Львівської мит­ниці, підполковником СБУ у відставці Андрієм Кузніком. Він доволі відкритий у спілкуван­ні з журналістами.

«За такими дописами у соцмережаха немає жодних фак­тів, — каже начальник Львівської митниці Андрій Кузнік. — Можли­во, хтось у такий спосіб намага­ється посварити митників з пра­воохоронцями. Максимально дискредитувати керівника та ко­манду. Якщо зірки запалюють, значить, це комусь потрібно…».

Запитала Андрія Кузніка про контрабанду дорогих смартфо­нів на українсько-польському кордоні.

— Така кількість айфонів «у тіні» свідчить про те, що є так звані ділки, які щоразу приду­мують способи, як нелегаль­но завезти телефони в Україну, — каже Андрій Кузнік. — На мою думку, айфон варто було б від­нести до підакцизних товарів. Акциз — це фактично податок на розкіш. У принципі, айфон є та­ким розкішним засобом, не ко­жен може його собі дозволити. Тоді кожна компанія, яка його продає, мала би його реєстру­вати. І «сірий ринок» смартфо­нів уже би не був таким масш­табним…

Ось, наприклад, щоб завез­ти в Україну алкоголь, потріб­но надрукувати підакцизну мар­ку, зареєструвати її. Так можна зробити і з телефонами. Підак­цизна марка, можливо, і не по­трібна, але реєстрація телефо­нів важлива.

Доцільно було б, щоб опе­ратори зв’язку не підключа­ли номери «сірих» телефонів до мережі. Ти можеш привезти те­лефон з-за кордону, але поки не сплатиш за нього податку, мо­більний оператор його не уві­мкне.

— Скільки телефонів лю­дина може перевозити через кордон і не декларувати їх?

— У Митному кодексі зазна­чено, що особистими речами може бути два телефони. (Тоб­то якщо везете три нові теле­фони, маєте їх задекларувати і сплатити податки. Якщо цьо­го не зробите, один телефон у вас заберуть митники. — Авт.). Ті, хто цим займається, уже до­свідчені, проконсультувалися з юристами і знають, як правиль­но надавати пояснення.

— Часто телефони везуть у транспортних засобах ве­ликими партіями, ховають у тайниках… Чи складно їх ви­являти?

— У нас немає тотального контролю на кордоні. Є лише ризикоорієнтований контроль. (Це коли митники отримують певну інформацію про можли­ве правопорушення, зокрема від спецслужб. — Авт.). Край­ній випадок, коли чоловік віз під обшивкою автомобіля 424 ай­фони. На Закарпатті телефони водій «віртуозно» сховав у газо­вому баку та у запасному колесі. Трапляється таке, що водії зні­мають диски, запаковують теле­фони в ґуму. Диски знову борту­ють, і колесо прикріплюють до днища автомобіля. Нереально кожен бус розкрутити…

Торік ми зафіксували чолові­ка поважного віку на «Ситроені». На перший погляд, нічого підо­зрілого… А коли трішки копну­ли, айфони були сховані навіть у сидіннях автомобіля. Тоді у во­дія знайшли 150 телефонів.

Вартість товарів, яка переви­щує 500 євро, підлягає декла­руванню. Податок для фізичних осіб — 10% мита і 20% податку на додану вартість (тобто 30% разом). Якщо айфон коштує, на­приклад, 1500 євро, то 300 євро — це податок. (Автомобільним транспортом без декларуван­ня можна ввозити товари до 500 євро, тобто ми від вартості теле­фона віднімаємо 500 євро, за­лишок — 1000 євро. Від залишку треба сплатити 30%. Отже, ви­ходить 300 євро. — Авт.).

— Куди ще ділки хова­ють заборонені речі? Багато сховків ви «спалюєте»…

— Телефон досить об'ємний, його непросто сховати на собі. А ось наркотики, наприклад, хо­вають навіть у спідню білизну. Одна пара вивозила швейцар­ські франки. Вони пачки з гро­шима примотали на животі - як пояс шахіда. Дорогі годинники по 20−30−100 тисяч доларів зна­чно легше сховати. Поклав у ки­шеню — і поїхав…

— Що відбувається з контрабандними телефонами, якщо водій, наприклад, не заплатив штрафу? Куди їх пе­редають?

— Якщо суд конфіскує ці теле­фони, то вони перейдуть у влас­ність держави. А далі, за роз­порядженням Львівської ОВА, до підрозділів Сил оборони або реалізації виконавчою службою.

— Чи часто дорогі мобільні телефони переносять на собі через піший перехід?

— Є ділки, які знають, що мож­на перенести через кордон не більше двох айфонів (без спла­ти податків). Трапляється, що вони ходять по декілька разів на день через кордон. Телефо­ни складають у машину, яка сто­їть, наприклад, у домовленому місці.

Торік митники спільно з пра­цівниками БЕБ арештували та­кий транспортний засіб. Тоді якраз вийшов новий 16 айфон. Почався пік продажів. У цю ма­шину вони наскладали 35 ай­фонів. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 201 ч. 3 (товарна контрабан­да). Якщо мінімальна вартість товарів — близько 8 млн грн, тоді передбачена кримінальна відповідальність. Або таке пра­вопорушення можна трактува­ти як «ухилення від сплати по­датків».

Я не виключаю, що у цих схе­мах можуть брати участь і мит­ники, і прикордонники. Вираху­вати їх складно, але можливо.

— Був випадок на пункті пропуску Краковець-Корчо­ва, коли митники виявили не­зареєстровану техніку Apple на пів мільйона грн у 65-річ­ної пасажирки автобуса. Жі­ночка розповіла, що везе 11 айфонів родичам як подару­нок на свята…

— Тоді митники попросили усіх пасажирів вийти з автобу­са та поставити свої речі на ска­нер. Ця пані довго не хотіла ста­вити свої валізи на сканер… Я так розумію, вона така підго­товлена артистка, ще намага­лася поміняти валізи… Дума­ла, як їй проскочити. Митники побачили, що вона пішла з тією сумкою, і почали по камерах її шукати. Знайшли на території пункту пропуску. Все ж сканува­ли її речі, склали протокол.

Є дві статті (з приховуванням товарів, або без приховуван­ня товарів). Щодо тієї 65-річної жінки, яка везла айфони у своїй валізі, митники склали протокол про порушення митних правил, який передбачає штраф у ви­гляді 30% від вартості товарів. У такому випадку ми вилучає­мо телефони, оцінюємо їх. Щоб людина могла їх забрати, має обов’язково сплатити штраф. Якщо 11 айфонів в середньо­му коштують 11 тисяч доларів, 30% - це 3,300 доларів штрафу. Чимала сума…

Буває, такі пасажири спла­чують штраф, наприклад, за мировою угодою. (За умова­ми такої угоди митний орган зобов’язаний припинити прова­дження у справі про порушен­ня митних правил щодо особи та здійснити митне оформлен­ня задекларованих нею това­рів, транспортних засобів від­повідно до заявленого митного режиму. — Авт.). І везуть ці теле­фони назад у Польщу. І там уже поляки складають на них прото­кол…

— Скільки платять таким «перевізникам» айфонів?

— Наскільки мені відомо — від 10−20 доларів з одного апарата. Тобто ця жінка заробила б міні­мум 200 доларів…

— Чи є якісь законодавчі ініціативи, щоб побороти то­варну контрабанду?

— У законодавстві треба чіт­ко прописати ініціативи щодо перевезення особистих речей. Наприклад, якщо йдеться про мобільні телефони з ознаками вживаності. Мають бути пропи­сані ці ознаки вживаності тощо. Потрібно системно підійти до цього питання.

Польські митники неохо­че йдуть на співпрацю з укра­їнськими митниками. Коли ми просимо у них, наприклад, но­мер автомобіля, який перево­зив нелегальні товари через польський кордон і який вони зафіксували, відповідають, що «це таємниця слідства».

Близько тисячі автомобі­лів щодня переміщується че­рез український кордон. Знати точно, в якому незадекларо­ваний товар, складно. Ми очі­куємо, що митникам дозволять проводити оперативно-розшу­кову діяльність. Є така зако­нодавча ініціатива. Тоді буде­мо мати більше інструментів. Зможемо, наприклад, переві­ряти інформацію у точках про­дажу тощо.