Раніше носили через кордон цигарки та горілку, тепер — айфони
Чи реально побороти на кордоні «смартфонну» контрабанду?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/526364/kontrabanda.jpg)
Представники американського бренду iPhon на засіданні Української ради бізнесу повідомили, що у нашій країні близько 80% їхніх телефонів — «у тіні». Наприклад, із вересня по листопад 2024 р. в Україну було офіційно імпортовано 17 тисяч iPhon 16. Це нова модель. Але мобільні оператори активували 101 тисячу таких смартфонів. Отже, 84 тисячі активованих пристроїв з’явилися та були продані в Україні нелегально. Якщо рахувати у грошах, це приблизно 100 мільйонів доларів. Втрати бюджету за три місяці лише на одній моделі - космічні!
Якщо раніше дрібні контрабандисти, переважно жителі прикордонних міст і сіл, аби заробити, носили через кордон цигарки й горілку, то нині з’явилося чимало тих, хто заробляє на айфонах. Дорогі смартфони носять через піший перехід і не декларують, а відтак і не сплачують податків. Айфони також нелегально перевозять в автобусах і машинах.
Нещодавно я стала свідком, як в одному з магазинів ТЦ «Форум» (там торгують, зокрема, вживаною технікою) чоловік років 30-ти пропонував продавчині запаковані айфони. Вона одразу порахувала ціну. Але, мабуть, ціна не підійшла, і той чоловік відмовився від пропозиції…
В одному з магазинів, коли я назвалася журналісткою, продавець запевнив, що їхня мережа купує у людей не нові телефони, а лише вживані. «Можливо, нові телефони купують дрібні точки, — каже продавець. — Або люди продають їх через OLX. У нашому магазині продавець у будь-якому випадку відкриє телефон, і той вважатиметься вживаним. Відповідно, і ціна буде нижчою».
Кількість повідомлень щодо нелегального перевезення айфонів останнім часом збільшилася. Ось лише декілька прикладів, про які повідомляла Державна митна служба.
«Митники зупинили партію контрабандних айфонів на 500 тисяч доларів.
У пункт пропуску «Угринів — Долгобичув» прибув транспортний засіб, яким керував громадянин України. Для проходження митного контролю водій обрав смугу спрощеного митного контролю «зелений коридор», чим заявив про відсутність товарів, які підлягають обов’язковому декларуванню чи оподаткуванню. Однак під час митного огляду працівники Львівської митниці виявили 424 мобільні телефони моделей iPhone 16 Pro та iPhone 16 Pro Max, які були сховані за декоративною обшивкою автомобіля.
Щодо цього випадку працівники митниці склали адмінпротокол про порушення митних правил, відповідно до ч. 1 ст. 483 МКУ. Повідомлення про цей факт скеровано до правоохоронного органу за ознаками злочину, передбаченого ст. 201−3 ККУ (контрабанда товарів)".
Або таке повідомлення.
«У ПП «Лужанка — Берегшурань» у позашляховику Toyota Land Cruiser виявили 162 приховані смартфони Apple на понад 7 млн грн.
На підставі інформації від Служби безпеки України закарпатські митники запобігли незаконному ввезенню в Україну 162 смартфонів Apple iPhone 15 та Apple iPhone 16.
Порушник митного законодавства — громадянин України, який заздалегідь віртуозно «запакував» свій позашляховик Toyota Land Cruiser контрабандною технікою і намагався «зеленим коридором» перетнути митний кордон України.
На водія складено протокол про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України. Контрабандний товар, загальна вартість якого на вітчизняному ринку перевищує 7 млн грн, вилучено разом із транспортним засобом, що використовувався для переміщення айфонів, прихованих у тайниках".
Нагадаємо, з 1 липня 2024 р. внесено зміни у законодавство щодо криміналізації контрабанди товарів. Набула чинності стаття 201−3 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за контрабанду товарів.
Тим часом у соцмережах побільшало чуток про те, що начебто на Львівській митниці є деякі посадові особи, які контролюють проходження через кордон контрабандних товарів… Чи є ці дописи правдивими? Журналістка «ВЗ» поспілкувалась із начальником Львівської митниці, підполковником СБУ у відставці Андрієм Кузніком. Він доволі відкритий у спілкуванні з журналістами.
«За такими дописами у соцмережаха немає жодних фактів, — каже начальник Львівської митниці Андрій Кузнік. — Можливо, хтось у такий спосіб намагається посварити митників з правоохоронцями. Максимально дискредитувати керівника та команду. Якщо зірки запалюють, значить, це комусь потрібно…».
Запитала Андрія Кузніка про контрабанду дорогих смартфонів на українсько-польському кордоні.
— Така кількість айфонів «у тіні» свідчить про те, що є так звані ділки, які щоразу придумують способи, як нелегально завезти телефони в Україну, — каже Андрій Кузнік. — На мою думку, айфон варто було б віднести до підакцизних товарів. Акциз — це фактично податок на розкіш. У принципі, айфон є таким розкішним засобом, не кожен може його собі дозволити. Тоді кожна компанія, яка його продає, мала би його реєструвати. І «сірий ринок» смартфонів уже би не був таким масштабним…
Ось, наприклад, щоб завезти в Україну алкоголь, потрібно надрукувати підакцизну марку, зареєструвати її. Так можна зробити і з телефонами. Підакцизна марка, можливо, і не потрібна, але реєстрація телефонів важлива.
Доцільно було б, щоб оператори зв’язку не підключали номери «сірих» телефонів до мережі. Ти можеш привезти телефон з-за кордону, але поки не сплатиш за нього податку, мобільний оператор його не увімкне.
— Скільки телефонів людина може перевозити через кордон і не декларувати їх?
— У Митному кодексі зазначено, що особистими речами може бути два телефони. (Тобто якщо везете три нові телефони, маєте їх задекларувати і сплатити податки. Якщо цього не зробите, один телефон у вас заберуть митники. — Авт.). Ті, хто цим займається, уже досвідчені, проконсультувалися з юристами і знають, як правильно надавати пояснення.
— Часто телефони везуть у транспортних засобах великими партіями, ховають у тайниках… Чи складно їх виявляти?
— У нас немає тотального контролю на кордоні. Є лише ризикоорієнтований контроль. (Це коли митники отримують певну інформацію про можливе правопорушення, зокрема від спецслужб. — Авт.). Крайній випадок, коли чоловік віз під обшивкою автомобіля 424 айфони. На Закарпатті телефони водій «віртуозно» сховав у газовому баку та у запасному колесі. Трапляється таке, що водії знімають диски, запаковують телефони в ґуму. Диски знову бортують, і колесо прикріплюють до днища автомобіля. Нереально кожен бус розкрутити…
Торік ми зафіксували чоловіка поважного віку на «Ситроені». На перший погляд, нічого підозрілого… А коли трішки копнули, айфони були сховані навіть у сидіннях автомобіля. Тоді у водія знайшли 150 телефонів.
Вартість товарів, яка перевищує 500 євро, підлягає декларуванню. Податок для фізичних осіб — 10% мита і 20% податку на додану вартість (тобто 30% разом). Якщо айфон коштує, наприклад, 1500 євро, то 300 євро — це податок. (Автомобільним транспортом без декларування можна ввозити товари до 500 євро, тобто ми від вартості телефона віднімаємо 500 євро, залишок — 1000 євро. Від залишку треба сплатити 30%. Отже, виходить 300 євро. — Авт.).
— Куди ще ділки ховають заборонені речі? Багато сховків ви «спалюєте»…
— Телефон досить об'ємний, його непросто сховати на собі. А ось наркотики, наприклад, ховають навіть у спідню білизну. Одна пара вивозила швейцарські франки. Вони пачки з грошима примотали на животі - як пояс шахіда. Дорогі годинники по 20−30−100 тисяч доларів значно легше сховати. Поклав у кишеню — і поїхав…
— Що відбувається з контрабандними телефонами, якщо водій, наприклад, не заплатив штрафу? Куди їх передають?
— Якщо суд конфіскує ці телефони, то вони перейдуть у власність держави. А далі, за розпорядженням Львівської ОВА, до підрозділів Сил оборони або реалізації виконавчою службою.
— Чи часто дорогі мобільні телефони переносять на собі через піший перехід?
— Є ділки, які знають, що можна перенести через кордон не більше двох айфонів (без сплати податків). Трапляється, що вони ходять по декілька разів на день через кордон. Телефони складають у машину, яка стоїть, наприклад, у домовленому місці.
Торік митники спільно з працівниками БЕБ арештували такий транспортний засіб. Тоді якраз вийшов новий 16 айфон. Почався пік продажів. У цю машину вони наскладали 35 айфонів. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст. 201 ч. 3 (товарна контрабанда). Якщо мінімальна вартість товарів — близько 8 млн грн, тоді передбачена кримінальна відповідальність. Або таке правопорушення можна трактувати як «ухилення від сплати податків».
Я не виключаю, що у цих схемах можуть брати участь і митники, і прикордонники. Вирахувати їх складно, але можливо.
— Був випадок на пункті пропуску Краковець-Корчова, коли митники виявили незареєстровану техніку Apple на пів мільйона грн у 65-річної пасажирки автобуса. Жіночка розповіла, що везе 11 айфонів родичам як подарунок на свята…
— Тоді митники попросили усіх пасажирів вийти з автобуса та поставити свої речі на сканер. Ця пані довго не хотіла ставити свої валізи на сканер… Я так розумію, вона така підготовлена артистка, ще намагалася поміняти валізи… Думала, як їй проскочити. Митники побачили, що вона пішла з тією сумкою, і почали по камерах її шукати. Знайшли на території пункту пропуску. Все ж сканували її речі, склали протокол.
Є дві статті (з приховуванням товарів, або без приховування товарів). Щодо тієї 65-річної жінки, яка везла айфони у своїй валізі, митники склали протокол про порушення митних правил, який передбачає штраф у вигляді 30% від вартості товарів. У такому випадку ми вилучаємо телефони, оцінюємо їх. Щоб людина могла їх забрати, має обов’язково сплатити штраф. Якщо 11 айфонів в середньому коштують 11 тисяч доларів, 30% - це 3,300 доларів штрафу. Чимала сума…
Буває, такі пасажири сплачують штраф, наприклад, за мировою угодою. (За умовами такої угоди митний орган зобов’язаний припинити провадження у справі про порушення митних правил щодо особи та здійснити митне оформлення задекларованих нею товарів, транспортних засобів відповідно до заявленого митного режиму. — Авт.). І везуть ці телефони назад у Польщу. І там уже поляки складають на них протокол…
— Скільки платять таким «перевізникам» айфонів?
— Наскільки мені відомо — від 10−20 доларів з одного апарата. Тобто ця жінка заробила б мінімум 200 доларів…
— Чи є якісь законодавчі ініціативи, щоб побороти товарну контрабанду?
— У законодавстві треба чітко прописати ініціативи щодо перевезення особистих речей. Наприклад, якщо йдеться про мобільні телефони з ознаками вживаності. Мають бути прописані ці ознаки вживаності тощо. Потрібно системно підійти до цього питання.
Польські митники неохоче йдуть на співпрацю з українськими митниками. Коли ми просимо у них, наприклад, номер автомобіля, який перевозив нелегальні товари через польський кордон і який вони зафіксували, відповідають, що «це таємниця слідства».
Близько тисячі автомобілів щодня переміщується через український кордон. Знати точно, в якому незадекларований товар, складно. Ми очікуємо, що митникам дозволять проводити оперативно-розшукову діяльність. Є така законодавча ініціатива. Тоді будемо мати більше інструментів. Зможемо, наприклад, перевіряти інформацію у точках продажу тощо.