Передплата 2025 ВЗ

«Головне питання у боротьбі з контрабандою Apple: як техніка потрапляє до України промисловими партіями?»

Чи борються насправді податкова та детективи БЕБ з контрабандою смартфонів?

Фото: БЕБ
Фото: БЕБ

Голова державної податкової служби України Руслан Кравченко повідомив: «ДПС викрила схему «дроблення бізнесу» у двох відомих мережах електроніки, що призвела до ухилення від сплати ПДВ на понад 286 млн грн. Матеріали про всі порушення вже передані до Бюро економічної безпеки України.

Ці дві торгові мережі з продажу техніки бренду «Аpple» мають понад 160 магазинів по країні. Під час перевірок співробітники податкової служби виявили в них масові факти продажів без застосування РРО/ПРРО, а також відсутність обліку товарів та документів про проходження техніки.
В рамках контрольних закупівель, зокрема, і в цих мережах, лише за вихідні, ми виявили 22 випадки видачі нефіскальних розрахункових документів — по суті, підроблених папірців, які лише імітують чеки".

Що у цій справі найцікавіше?

Ще у серпні 2024 р. Бюро економічної безпеки України на своєму сайті відзвітувало:

«ТУ Бюро економічної безпеки у місті Києві викрило столичне підприємство з продажу техніки в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах.

Досудовим розслідуванням встановлено, що підприємство з 2022 р. через власну мережу магазинів реалізовує телефони, навушники, годинники, комп’ютери та аксесуари до них. Для розрахунків з клієнтами компанія використовує реквізити підконтрольних фізичних осіб-підприємців, ухиляючись у такий спосіб від сплати податку на прибуток. Для встановлення розміру завданих бюджету збитків призначено низку експертиз.
Детективи БЕБ провели 11 санкціонованих обшуків в офісах, магазинах, складських приміщеннях та за адресами проживання фігурантів кримінального провадження.

В результаті вилучено понад 1000 одиниць техніки без документів. А також вилучено готівку в різній валюті, що в гривневому еквіваленті становить близько 42 млн грн.

Досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення передбаченого частиною 3 статті 212 Кримінального кодексу України триває".

Нещодавно я зробила запит у Бюро економічної безпеки, аби дізнатися про результат цієї резонансної справи. Довго і нудно заповнювала для цього спеціальну форму, але з БЕБ надійшла лише відписка, мовляв, досудове розслідування триває і будь-яка інформація — це таємниця слідства…

Не так давно я писала матеріал про контрабанду смартфонів на кордоні. Він мав назву «Раніше носили через кордон цигарки та горілку, тепер — айфони». Під час роботи над матеріалом я бачила, як в одному з магазинів торговоро центру (там торгують, зокрема, вживаною технікою) чоловік років 30-ти пропонував продавчині запаковані айфони. Вона одразу порахувала ціну. Але, мабуть, ціна не підійшла, і той чоловік відмовився від пропозиції.

Київський журналіст Євген Плінський, який працює над цією темою, написав на своїй сторінці у Фейсбуці:

«Голова ДПС Руслан Кравченко звітує про виявлення податковою двох мереж по збуту контрабандного Apple повз сплату податків.
Цифри озвучені красиві. 160 магазинів, 286 млн несплаченого ПДВ і так далі. Не названі лише самі мережі. Але читачі мого каналу думаю здогадалися про кого йде мова.

Перша мережа — це львівське Ябко, яке входить в пул бізнесів Петра Димінського.

Друга — Yabluka, яка належить запорізькому бізнесмену та місцевому депутату Артуру Гатунку, який має тісні звʼязки з прокуратурою.

Діяльність обох мереж ми висвітлюємо дуже давно, як і інших по збуту нелегального Apple типу eStore, Stylus, тому механіку їх роботи описувати знову не будемо. Головним питанням в боротьбі, яка йде зараз руками податкової та БЕБ — це повна тиша з виявлення контрабандних каналів постачання Apple в Україну. Як воно все до нас їде промисловими партіями?".