«Люди байдужі до закликів берегти електрику…»
Близько пів сотні підприємств Львівщини перейшли на роботу вночі. Це дає 15−20% економії електрики по кожному підприємству. А треба 30%
НЕК «Укренерго», «Львівобленерго» й влада Львівщини не втомлюються нагадувати мешканцям та керівникам підприємств про необхідність економії електроенергії. Як повідомили у НЕК «Укренерго», енергомережа України ще досі не може відновити повноцінну роботу після терористичних атак росії. Нагадаємо, об'єднана енергосистема України зазнала масованих ракетних атак 10, 11, 17, 22 жовтня та 2 листопада. Тому в деяких регіонах енергетикам доводиться запроваджувати відключення — щоб уникнути перевантаження високовольтної інфраструктури.
І хоча останніми днями графіки планових відключень здебільшого застосовують у центральних і східних областях, це не означає, що Львівщина може не дуже зважати на заклики економити електрику. Наші люди чомусь дуже швидко забувають, як це «приємно» сидіти без світла. Наприклад, після 10 жовтня, коли ворожі ракети зруйнували чотири електропідстанції, люди після двох днів без світла, а подекуди без води та зв’язку, активно відгукнулися на заклики облдержадміністрації та енергетиків обмежити витрати електроенергії. І кілька днів рівень споживання електрики в області був на 10% нижчим від звичного. Але потім знову все забули і перестали економити… Зараз влада закликає мешканців Львівщини зменшити споживання електрики на 30%.
Не забуваймо про приклад Києва: кілька днів тому профільний чиновник КМДА заявив, що у разі повної відмови електромережі у Києві планують тотальну евакуацію — вивезти з міста збираються ледь не три мільйони осіб. Щоправда, потім людей заспокоїли, мовляв, наразі усе під контролем, евакуації з Києва не планується… Але завжди треба бути напоготові - не забуваймо, що рашисти здатні на все.
Енергетики попереджають також про екстрені аварійні відключення в окремих областях. Їх будуть запроваджувати місцеві обленерго, якщо дефіцит потужності буде більшим, ніж закладено у графіки. У випадку запровадження аварійних відключень електроенергія може зникати раніше від плану, а обмеження споживання тривати довше.
«Увечері світла взагалі не вмикаю»
Ми розпитали кількох львів'ян, як саме вони економлять електрику. «Нема ради, доводиться ходити за дітьми по квартирі і вимикати за ними світло, — каже пані Анна. — Самі вони про це забувають, жодні нагадування не діють. Прання намагаюся перенести на ранковий час. Читала заклики прати вночі, але не хочу, щоб у мене потім у пральці речі лежали… Тому перу вранці. А взагалі мені здається, що влада цими закликами привчає нас економити, бо рано чи пізно ціна електрики підвищиться. Подивіться, скільки коштує кіловат електрики у Польщі. 0,4 злотого за одну кіловат/годину, плюс 0,3 злотого за його доставку. Приблизно 5,5 гривні. У нас же — 1,44 грн за кіловат/годину. Якщо навіть влада зараз каже, що до кінця опалювального сезону тарифи не зміняться, то вони рано чи пізно все одно підвищаться».
«Увечері взагалі не вмикаю світла, — розповідає львів'янка Марія. — Мені вистачає того освітлення, що йде від телевізора. Маю всюди енергоощадні лампочки. Після користування витягаю усі гаджети з розетки».
Начальник департаменту економічної політики Львівської ОВА Степан Куйбіда у своїх соцмережах постійно закликає економити електрику. «Те, до чого закликаю у соцмережах, я сам однозначно стараюся виконувати, — розповів Степан Куйбіда „ВЗ“. — Намагаюся не використовувати електрики з мережі в години пікового навантаження — з 7.00 до 11.00 та з 17.00 до 23.00. Тобто до моментів пікового навантаження в мене завжди заряджений ноутбук, телефон і павербанк. Для дому ми закупили генератор, щоб мати альтернативне джерело енергії. Зайвий раз ніхто з нас не включить чайник, мікрохвильовку чи кондиціонер тощо».
— Чим ви можете пояснити те, що наші люди не дуже прислуховуються до цих порад і мало економлять?
— У нас на Львівщині зараз суттєво збільшилася кількість населення, бо є багато внутрішньо переміщених осіб. Друга причина — це, напевно, байдужість до закликів економити електрику, які робить влада…
— У Львівській ОВА відбулася нарада з представниками бізнесу області, де їх закликали перейти на роботу вночі. Скільки підприємств дослухалися до цієї поради?
— Ми чітко поспілкувалися з усіма великими споживачами електроенергії, з усіма виробниками, щоб вони переглянули своє навантаження у години пік і, наскільки це дозволяє виробничий процес, перевели виробничий цикл підприємства ближче до нічних годин. Після того хтось перейшов повністю на роботу вночі, а більшість підприємств змінили частину виробничого циклу. Ці великі споживачі і так працювали в режимі 24/7, просто зараз змістили навантаження на мережі більше на вечірній час. З огляду на безпекові питання ми цих споживачів не називаємо. Але загалом на нічний режим роботи перейшли близько 50 підприємств. Це не дає економію як таку, це дає зменшення навантаження на електромережі в пікові години. А це означає, що область загалом не перевищить планового навантаження, і відключень не буде. Хоча, звичайно, економія присутня: середній показник — 15−20% економії електроенергії по кожному підприємству.
«Вибило» світло? Не забудьте вимкнути всі електроприлади
Нагадаємо деякі поради для ефективної економії електроенергії.
Найбільш енерговитратними приладами є електрообігрівачі, бойлери, електроплити, мікрохвильові печі, пральні машини, електричні духовки, електрочайники, праски, посудомийні машини, кондиціонери, порохотяги тощо.
Після того, як світло раптово зникло, не забудьте вимкнути з розеток усі електроприлади. Коли подачу електроенергії відновили, вмикайте електроживлення поступово — спочатку освітлення, потім прилади з невисокою потужністю. А пилососи, пральні машини, обігрівачі та інші потужні прилади у перші години після відновлення електропостачання краще взагалі не вмикати.
Використовуйте енергоефективну техніку. Побутові електроприлади мають спеціальне маркування від класу, А до G. Клас, А — найбільш енергоощадний, інші споживають суттєво більше електроенергії.
Важливо правильно експлуатувати побутові прилади. Наприклад, не встановлюйте холодильник біля газової плити або опалювальних приладів, чи в місці, де є пряме сонячне проміння. Вчасно очищуйте порохотяг, на електроплитах використовуйте посуд з рівним дном та діаметром, який дорівнює або трохи більший за конфорку електроплити. Вмикайте кондиціонер лише при закритих вікнах і дверях. Кип’ятіть в електрочайнику стільки води, скільки вам потрібно на цей момент. Використовуйте пральні й посудомийні машини в режимі повного завантаження.