«Послав» воєнкома — бо той не хотів відправляти його на війну…
На фронті загинули обидва сини родини Сакалів. Обидва збиралися незабаром одружуватися
Війна завдала великого удару по багатьох українських родинах. Подекуди він був особливо жорстоким. У березні цього року з різницею у десять днів двох синів-військовослужбовців, Василя і Кирила, втратила сім'я Вишиваних зі села Дуліби у Ходорівській громаді. А у жовтні таке ж горе спіткало родину Сакалів зі села Завадівки на Турківщині. Вслід за старшим Іваном, який поліг три роки тому на Донеччині, смертю хоробрих загинув на Луганщині його молодший брат Михайло. «Заради кого тепер жити?» — заламує руки мати…
— До війни брати були звичайними сільськими хлопцями, — розповідає кореспондентові «Високого Замку» староста Завадівки, він же фронтовий волонтер, близький родич загиблих Олег Павлик. — Іван був дуже серйозним, відповідальним. Добре знав математику, його у школі всі любили, вважали ледь не ідеалом. На рік молодший Михайло запам’ятався своєю життєрадісністю, веселістю, жартами. Був душею компаній.
Як тільки 2014 року розпочалася війна, обидва подалися добровольцями на фронт. Іван пішов служити у морську піхоту, був командиром взводу розвідки. Мав позивний «Лев», а його всі кликали «Левчиком»… Готувався до весілля, дещо вже прикупив до нього. Не дочекався — хлопця вбив ворожий снайпер.
Михайло після участі в АТО вступив в університет на філологічний факультет. Заодно вивчився на барбера. Коли спалахнула «велика» війна, відразу ж прийшов до військкомату. Воєнком відмовив у його проханні відправити на передову. Сказав, не візьмуть до армії, позаяк у нього на фронті загинув брат. Мовляв, так передбачає закон, та й треба комусь опікуватися батьками. Михайло «послав» воєнкома. Поїхав до Львова, де і записався добровольцем у Тероборону. Мама не хотіла віддавати військовий квиток. А він: «Тоді я скажу, що загубив його, і вироблю новий». Мама благала Михайла: «Пообіцяй, сину, що не підеш на війну», і почула — «Я просто зроблю звірку даних…».
Якось Михайло, продовжує староста, сказав мені: «Ви добре знаєте командира батальйону Тероборони. Попросіть його, щоб узяв мене на передову, бо я не буду у Львові сидіти!». Я, звичайно ж, нікуди не дзвонив, ні про що нікого не просив. Знаючи про втрату брата Івана, хотів, щоб Михайло служив десь у тилу. Але він був настирливий. Невдовзі став мінометником.
Уже як Михайла не стало, ротний згадував мені: «Одного разу я не взяв його на бойову операцію, то він зі мною весь день не розмовляв. Був ображений такою відмовою. Хотів іти вперед. Хотів помститись ворогу за брата Івана».
Михайло ніколи нікого не хотів нічим турбувати. Із побратимами старалися вирішувати свої проблеми самі. Якось волонтерка з-під Львова Ірина Гаврилів звернулася до них: «Хлопці, скажіть, що саме вам потрібно, — і ми вам допоможемо, привеземо!». А Михайло їй: «Нічого нам не треба. Усе у нас є. Навіть пироги маємо…» — і при цьому відкриває холодильник. Волонтерка на те: «І я у Зимній Воді варю пироги…». Михайло з властивим йому почуттям гумору знайшовся, що відповісти: «Жіночко, я ще не бачив такого, щоб у зимній воді варили пироги, — ми варимо їх в окропі…»
Після смерті Михайла його командир роти розповідав мені: все необхідне, починаючи від наколінників, які могли б доставити волонтери, Михайло і його побратими купували за власні гроші. Михайлові було соромно просити щось, не хотів нікого напружувати. Не просив і солодких передач, які так люблять наші воїни. Казав, що взагалі солодкого не їсть. А одного разу ми заїхали до нього з домашньою випічкою, Михайло почав куштувати її. Хтось жартома звернув на це увагу, згадавши попередні відмови Михайла. А він відповідає: «Так то ж із Завадівки привезли, із мого рідного села!».
Не віриться, що Михайла вже немає… Коли я доставляв на схід чергову нашу волонтерську передачу, то опинився неподалік того місця, де він воював. Віз і йому гостинці. Михайло пообіцяв, що після виконання бойового завдання скине свою локацію, щоб ми могли добратися до нього. Переслав номер людини, яка мала нас зустріти. Але зв’язку не було… Ми поїхали в інше місце, де розвантажили свій волонтерський багаж, і змушені були вирушати додому. А наступного ранку до мене дзвонить воєнком і каже: є велика (на 99%) ймовірність того, що Михайло Сакаль загинув — разом із хлопцями підірвався на протитанковій міні. Увечері воєнком передзвонив ще раз і сказав про фатальні 100 відсотків…
— Михайло натякав своїй мамі, що незабаром одружуватиметься, — згадує Олег Павлик. — Мама дуже з того раділа. Але замість весілля був похорон…
Батьки загиблих воїнів (мама Руслана — продавець у магазині, тато Володимир колись будував хати) ніяк не можуть змиритися із втратою обох синів. Мама замкнулася у собі - «Не маю для кого жити. Хоч би були онуки…». Батько мужньо тамує свій біль…
Іван та Михайло Сакалі поховані у рідній Завадівці, їхні могили поруч. Михайло колись вибирав пам’ятник для брата — високий хрест у козацькому стилі. Незабаром поставлять пам’ятник йому самому.
Завадівка шанує пам’ять про своїх героїв. Вулицю Середню, де колись жив Іван Сакаль, назвали його іменем. Носить його і школа-гімназія, де навчався один з кращих учнів. У селі проводять футбольні меморіали на згадку про Івана — запрошують на них команди з населених пунктів Турківщини, де теж на полі бою полягли їхні земляки.
Одну з інших вулиць Завадівки незабаром перейменують на честь Михайла Сакаля. Місцеві жителі стараються допомогти згорьованим батькам. Після загибелі Івана за кошти добродійника-земляка, який працює за кордоном, у хату провели воду, встановили парове опалення. Завдяки меценатам встановили його у домівках й інших героїв Турківщини. Хочуть бодай трохи полегшити біль їхніх родин, бодай трішки зігріти їх…