«Наївно думати, що „жіночі бунти“ призведуть до зміни режиму в росії…»
Противники мобілізації у рф мали б не втікати з країни, а стати ядром спротиву путіну, вважає український дипломат Володимир Огризко
Війна росії проти України робить нові кульбіти, змінює форми. У найближчі дні москва після проведених псевдореферендумів збирається анексувати частину наразі окупованих нею територій у чотирьох наших областях. Водночас через відчутні невдачі на фронті російський президент оголосив «часткову» мобілізацію. Офіційно повідомлено про призов 300 тисяч резервістів, але, за даними західних розвідок, на фронт готуються відправити мільйон росіян. Замість очікуваного кремлем «всенародного схвалення» цієї ідеї, російська влада зіткнулася зі спротивом співвітчизників. У багатьох регіонах спалахнули протести проти мобілізації. Не бажаючи стати рекрутами, росіяни масово втікають з країни (йдеться про перші 260 тисяч емігрантів призовного віку). Біля прикордонних пунктів пропуску утворилися багатокілометрові черги автівок тих росіян, які не хочуть стати гарматним м’ясом. Учасники протестів палять приміщення військкоматів, подекуди, як-от у Дагестані, навіть чинять спротив поліції… Як розвиватимуться ці події? Чого чекати і як нам діяти далі? Своїми міркуваннями ділиться глава МЗС України у 2007−2009 роках, керівник «Центру дослідження росії» Володимир Огризко.
— 30 вересня, після проведення так званих референдумів на тимчасово окупованих територіях України, у кремлі планують оголосити про приєднання цих територій до росії. До чого може призвести такий віроломний акт?
— Не перебільшуйте, будь ласка, значення цього акту. Насправді - це банальність, на яку не треба звертати увагу. Весь цивілізований світ чітко і ясно заявив про те, що так звані референдуми нічого ніде не змінюють. Ці «референдуми» потрібні путіну і його режиму, щоб демонструвати якісь успіхи, яких у нього насправді немає. Нашою відповіддю на «референдуми» мають бути нові звільнені українські землі.
— У росії кажуть, що спроба ЗСУ звільнити території, які після «референдуму» москва насильно приєднає до себе, стане приводом для офіційного оголошення кремлем війни Україні. А відтак — нової ескалації, можливого застосування проти нас ядерної зброї? Наскільки реальний такий сценарій?
— росія уже казала про «сакральність Криму»… А такий собі «таваріщ медвєдєв» розповідав усім, що після цього (після ударів ЗСУ по російських базах на півострові - І. Ф.) почнеться «судний день», апокаліпсис. Але він, слава Богу, не почався. Тому, як на мене, усі оті розмови про застосування ядерної зброї - для рускіх «ванєк-дураков».
— І все ж… Що може зробити світ, щоб зупинити ядерний шантаж путіна?
— Єдине, що він реально може і що треба зробити — дати путіну по зубах. Бо інакше вся ця історія триватиме безкінечно.
— Чим небезпечна для України оголошена путіним мобілізація? Нас хочуть підкорити кількістю? Психологічно зламати? Залякати вічною війною?
— Дуже точно і з гумором на це відреагував генерал Валерій Залужний. Він сказав, що українці перемолотили кадрову російську армію — перемолотять і «юніорську». Це буде нашою відповіддю на всі мобілізації. Військові фахівці стверджують, що просто так підготувати 300-тисячну армію неможливо ні технічно, ні технологічно. На це мають піти місяці. Таку армію треба озброїти, навчити, екіпірувати. Оголошення мобілізації - це спроба, з одного боку, підняти моральний дух у самому російському суспільстві - але результат виявився прямо протилежним. Або ж це справді спроба закидати Україну «гарматним м’ясом». Але у того, й іншого наміру нема жодного шансу.
— Чи належно українська влада реагує на нові виклики?
— Якщо говорити про військові аспекти — то реагуємо ми цілком адекватно. На належному рівні наша реакція і по лінії дипломатії. І в інших аспектах, якщо не брати до уваги окремих, не зовсім зрозумілих речей, ця реакція належна.
— У російських регіонах почалися локальні протести проти призову на війну. Чи можуть вони набути масового характеру, а відтак зупинити мілітаристську політику кремля щодо України? А у перспективі - розпочати дезінтеграційні процеси у країні-агресорі?
— Цього дуже хотілося б, але, боюся, що це (розмови про розпад росії - І. Ф.) — наразі зі сфери політичних фантазій. Режим путіна є ще достатньо сильним, «под ружйом» у них, маю на увазі силовий блок, більш ніж 2,5 млн людей. Натомість чоловіки, які могли би стати основою реального спротиву путінському режиму, в росії не залишаються, тікають з неї. Думати, що «жіночі бунти» призведуть до зміни влади у Росії, — доволі наївно. Тому не можемо говорити, що складається ситуація, за якої путінська система посиплеться. Так, вона значно ослаблена, не у найкращому стані за останні роки, але ще достатньо міцна, щоб не допустити свого одномоментного розвалу. Ті протестні процеси, які зараз спостерігаємо, хоча вони досить умовні, теж сприяють тому, щоб у пересічного російського громадянина потрошку починала працювати голова. Щоб він нарешті виходив із пропагандистського дурману, в якому перебуває протягом багатьох десятиліть. Усе це, безумовно, наближає той момент, коли маленькі камінці зберуться в одну велику лавину, а вона вже буде схожою на силу, яку путін і його режим не витримають, яка його, власне, і змете. Але це буде не завтра.
— Тисячі росіян втікають від мобілізації у сусідні країни. Деякі західні керівники готові надати притулок цим біженцям. Чи варто їх приймати? Чи не створять російські втікачі проблеми у цих країнах, чи не стануть «троянськими кіньми»? І чи не спричинять конфліктів з українськими біженцями за кордоном, а відтак — нові гарячі точки, тепер — у центрі Європи?
— Західному лібералізму немає меж. Він готовий на все, тільки би виглядати дуже демократично, позитивно. І в цьому проблема. Те, що Захід намагається допомагати так званим біженцям з росії, є не чим іншим, як допомогою путінському режиму. Ці люди могли би стати ядром спротиву путіну, а вони втікають, уникають активної боротьби. І будуть перечікувати, поки кров’ю українців режим путіна буде знищено. А потім повернуться і скажуть: так ми ж були проти, ми ж були в опозиції! І ще претендуватимуть на якісь посади, на якесь лідерство. Вважаю, для цих людей не має бути ніяких варіантів для виїзду на Захід, за винятком гуманітарних проблем — сімейних справ, лікування. Втікати від путіна і робити вигляд, що це героїчний подвиг, за який їх треба підтримувати, — неправильно.
Мені подобається чітка позиція балтійських країн, Фінляндії, Польщі, які відмовляються від «гостинного прийому» росіян. Маєте рацію: чергова російська навала на демократичні країни (а росіяни приносять туди свій «русскій мір») — це загроза для внутрішньої стабільності цих країн. Думаю, поступово і це усвідомлення прийде до деяких західних політиків, і вони нарешті припинять гратися у псевдоліберальну політику.
А тим часом…
Вранці 27 вересня на кордоні з Грузією «пробка» автомобілів з громадянами росії розтягнулася на 30 кілометрів. Про це повідомив автор популярного російськомовного телеграм-каналу про життя в Грузії Микола Левшіц. А за повідомленням МВС Північної Осетії, у черзі на виїзд з росії стояло понад 4000 машин. Через величезний потік машин з росії Грузія перевела всі свої прикордонні пункти пропуску на особливий режим роботи.
На контрольно-пропускному пункті «Верхній Ларс», через який росіяни масово виїжджають після оголошення мобілізації, російська влада найближчим часом розгорне мобілізаційний пункт військкомату, де видаватиме повістки втікачам від мобілізації.