«Війна пришвидшила процес самоідентифікації українців…»
Саме державність допомагає нам чинити гідний опір ворогові, вважає політик, дипломат, письменник Юрій Щербак
На цьогорічний, 31-й День Незалежності України, припадає шостий місяць з початку широкомасштабної агресії росії проти нашої суверенної держави. Про її стійкість у цьому страшному двобої, витоки непоступливості розмовляємо з відомим українським політиком, дипломатом, письменником, громадським діячем Юрієм Щербаком.
Своє інтерв'ю з цим інтелектуалом ми побудували на основі свіжих досліджень Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). На головне запитання КМІС до опитаних співвітчизників: ким ви вважаєте себе насамперед, 84,6% респондентів відповіли — громадянами України, 4,8% сказали — мешканцями села, міста, району, де живуть, 3,3% - представниками своєї нації, етносу, 2,2% - громадянами світу, 1,6 — громадянами Європи, 1,3 — жителями регіону, області, 0,9% - громадянами колишнього Радянського Союзу, 0,7% - не могли визначитися…
Ми стали українською політичною нацією
— Як ви прокоментували б ці цифри, пане Юрію?
— Нарешті і у нас спрацювала ота часова норма, відома з часів між Першою та Другою світовими війнами, коли нові європейські національні держави мали 20 років на оформлення власної державності, на усвідомлення своєї незалежності. Маю на увазі країни Балтії, Польщу, Чехословаччину, Румунію, Угорщину, які до 1939 року свою незалежність повністю підготували, люди звикли до неї, стали повноцінними громадянами своїх держав. Я колись оптимістично сподівався, що для України вистачить 20-річного терміну, аби утвердитися як держава, щоб українці самоідентифікували себе як громадяни незалежної країни. На жаль, помилявся. У 2011 році (коли при владі опинився Янукович) я змушений був казати про те, що внутрішнє усвідомлення нашої державності з боку громадян ще не відбулося, що у нас цей процес є уповільненим…
Сьогодні ж переконаний: нарешті ми маємо Україну не тільки як формальне політичне утворення, визнане ООН, яке має всі атрибути незалежної держави. Україна в особі більшості своїх громадян внутрішньо дозріла до своєї незалежної державності, до усвідомлення своєї ідентичності. Згадане вами соціологічне дослідження свідчить саме про це. 84,6% - переконлива цифра, це достатня кількість людей, які усвідомили себе членами української політичної нації. Підкреслюю: не етнічної, а політичної. Хоча етнічна українська нація є її центром, серцевиною.
У нас строк становлення був більшим, ніж у сусідів. Але, дякувати Богу, це сталося. Сталося через страшенно трагічні обставини, пов’язані з агресією російської імперії, вторгненням російського неофашизму на нашу землю. Війна пришвидшила процес нашої самоідентифікації. На жаль, спрацювала і та істина, що волю треба завойовувати, що воля, незалежність сплачуються кров’ю народу. Але цей страшний досвід дає нам надію на те, що наша держава тепер буде не ефемерною, поділеною на західну, східну, північну-південну частини, а єдиною Українською національною державою.
— Ваші слова підтверджує згадане соцдослідження. У ньому йдеться, що серед різних соціальних категорій населення — вікових, регіональних, лінгво-етнічних, гендерних і поселенських — немає великої різниці у відповіді на головне питання. Зокрема, громадянами України вважають себе 81% жителів східних областей, стільки ж — російськомовних українців…
— Це результат, якого ми ще 10−15 років тому не мали. Російськомовні люди на сході, хоч і працювали тут, отримували українські зарплати, пенсії, були, радше, формальними громадянами України, а не тими, хто душею своєю сприйняв ідею української державності. Страшну ціну довелося заплатити за цей перехід у нову якість. І тепер маємо об'єднаний однією ідеєю український народ, політичну націю, маємо свою Українську державу.
Держава дала своїм громадянам волю і перспективу
— Дехто вважав, що перед лицем страшної російської загрози багато хто злякається, принишкне, згадає «старі добрі радянські часи» з дешевою вареною ковбасою, не опиратиметься, здасться на милість ворогу. Але сталося, радше, навпаки: замість бажаного для москви розколу між українцями відбулося ще більше єднання…
— При всіх наших проблемах, які досі допікають нам, — корупція, соціальна несправедливість, олігархат, п’ята російська колона — все ж прийшло розуміння того, що Україна дає великі перспективи для усіх людей, у тому числі для молоді. Бо ця наша країна є вільною (а українці споконвіку люблять волю, свободу), створює можливості для розвитку, для того, щоб позбутися недоліків, успадкованих з комуністичних часів. Крім того, багатьом відкрилася правда про українську історію, колись спотворену московією. Ми побачили не історію жалюгідної провінції імперії, а об'єктивну минувшину великого українського народу, історію його борінь, перемог і поразок. Прийшло розуміння, що ми походимо з давніх часів Київської держави, і це є важливим чинником нашого історичного єднання. Позитивно вплинули на нього віхові події з нашого життя вже при Незалежності. Скажімо, така, як набуття безвізового режиму у взаєминах з Євросоюзом. У людей з’явилася гордість за свою країну…
До творення незалежної України у різні часи доклалося багато людей, демократичних партій, рухів. Водночас були ті, хто жив з ментальністю совєтської доби, окремі люди сумували за згаданою вами дешевою ковбасою, різними подачками. Апологети комуністичного майбутнього боролися з націонал-демократами на засіданнях Верховної Ради. Тепер їх немає. Це покоління відійшло.
Ніякого «братства» з росією не існувало…
— Державні інституції багато часу приділяли патріотичному вихованню українців, найперше тих, хто мешкає у прикордонних з росією регіонах, хто перебував під впливом її пропаганди. Як по світогляду цієї категорії наших громадян вдарила агресія кремля? Чи відбувся злам у їхній свідомості, відторгнення стереотипів про «братерство», «інтернаціоналізм», «вічну дружбу»?
— Відповіддю на ваше запитання є дані КМІСу про незначну різницю у розумінні нашими громадянами у різних регіонах своєї української ідентичності. Більшість людей усвідомила, що належать до української нації, є громадянами Української держави. Вони зрозуміли: на нашу землю прийшли вороги, ніякого «братства» з росією у нас не існувало. Про це казали і багато наших попередників. Вся українська націоналістична думка ґрунтувалася на тому, що москва є нашим вічним ворогом, і що він боротиметься проти України всіма засобами. Про це казали гетьмани Виговський, Мазепа, про це твердили Петлюра, Коновалець, всі покоління борців за волю України. Дуже шаную видатного нашого письменника Володимира Винниченка, який писав, що всіма засобами москва намагатиметься поневолити наш народ, ніколи не буде нам приязною і братерською. Ця істина прилетіла до нас з російськими крилатими ракетами, разом зі смертями, страшними руйнуваннями наших міст-сіл…
На жаль (і це показували соціологічні заміри), завжди було так, що в Україні жили 15−20% проросійськи налаштованих людей, які вважали, що москва повинна домінувати над нами. Ці люди відмовлялися евакуюватися, чекали окупантів. Серед цієї частини населення була величезна кількість зрадників, які працювали у СБУ, поліції, прокуратурі, в органах місцевого самоврядування. Вся ця публіка скомпрометувала себе під час війни, показала справжнє обличчя, свою зрадницьку сутність. Війна проявила позицію кожної людини. Є ті, хто чекає російських окупантів (і дочекався їх), «здав» своїх рідних, сусідів, друзів. Ця частина людей поставила себе за межами українського громадянства. А є ті, і їх більшість, які вважають, що їхня доля пов’язана з Українською державою.
За результатами останніх виборів до Верховної Ради, у ряді східних і південних областей України кількість людей, які голосували за ОПЗЖ, цю банду проросійських найманців, доходила до 30 відсотків! Люди були обдурені проросійськими гаслами, ментальністю плазування перед російськими господами, які вдерлися до нас як колонізатори. Маємо загарбницьку війну, яку веде путін за захоплення багатих земель, котрі вважає своєю колонією. Диктатор думає, якщо захопить наше працелюбне населення, то за одне покоління переробить їх на російських громадян. Так не виходить! Український народ виявився стійким, чинить величезний опір ворогу. Ми знаємо про спротив наших патріотів на окупованих Донеччині, Луганщині, Херсонщині. Ми бачимо, як на очах міняється ментальність тамтешніх людей, їхні світоглядні орієнтири. Все більше на захоплених територіях з’являється тих, хто підтримує ідею незалежної Української держави, яка іде в Європу.
— У крайні шість місяців наша Незалежність складає неймовірно складний іспит на стійкість, живучість. Які уроки із цих викликів маємо винести ми, щоб подібних випробувань у нас більше не було?
— Саме наша державність могла забезпечити опір ворогові. Українська держава створила антипутінську коаліцію, має потужних союзників, які забезпечують нас зброєю, амуніцією, фінансовими засобами. Без власної державності український народ був би безборонним, його чекала б та ж сама доля, яка спіткала наших людей — селян, інтелігенцію — у 30-ті, повоєнні роки, коли Сталін намагався вчинити геноцид українського народу. При всіх наших помилках, недосконалостях, недоліках, Українська держава забезпечує безпеку свого народу, стала організаторкою Збройних сил. Без існування своєї держави ми загинули б. Українська держава та її громадяни показали свою могутність, неймовірну стійкість. Коли завершиться ця війна — а я переконаний, що Україна у ній переможе! — ми повинні благословити свою державу. А всі її громадяни у своїх словах і вчинках повинні стати державниками.