«Коли російським родичам казала про снаряди у будинку поруч, про вбивства й грабежі, відповідали: «Тобі це наснилося…»
Психолог Катерина Гуріна розповідає про те, як тримати себе у руках під час війни
Війна стала для українців глибоким потрясінням. Не можемо змиритися з втратами рідних, близьких, із руїнами, попелищами, на які перетворилися наші міста-села, родючі землі. Неймовірного болю завдають повідомлення про нечувану жорстокість окупантів, які, висловлюючись юридичною мовою, порушують всі звичаї війни. Здавалося, після трагедій у Маріуполі, Бучі, Ірпені, Бородянці, де росіяни вбили-закатували тисячі наших співвітчизників, путінські зайди бодай трохи схаменуться. Ба ні! Світ шокований новими звірствами рашистів: інквізиторським катуванням українських військовополонених на Луганщині, розправою над бійцями полку «Азов», які у колонії Оленівки чекали на обіцяний кремлем обмін…
Звідки у представників «велікой нації» таке звірство, яка його природа? І як нам вистояти після такого варварства? Говоримо про це з київською психологинею, фахівчинею з емоційно-образної терапії Катериною Гуріною. Наша співрозмовниця і сама відчула на собі весь жах путінської «спецоперації»…
Втікала від війни з трьома дітьми…
— Війна зачепила і мене також. Довелося втікати від небезпеки з трьома дітьми, собакою та кількома валізами. Тобто «по повній програмі» відчути себе біженкою. Ми нічого не планували заздалегідь, просто неподалік прилетіло, тож ми й зібралися. Жили у родичів, у незнайомих добрих людей. Потім, коли стало зрозуміло, що це довга історія, поїхали далі шукати житло та можливості працювати.
Війна — величезна комплексна травма. Важко було, бо наші діти весь час запитували, що діється, що нам робити. Треба було щось їм пояснювати (там, де стояв наш будиночок, відповідно до карти бойових дій якраз розташувалися окупанти). Працювати я змогла тільки тоді, коли до мене посипалися запити від волонтерів. Сталося це після трагедії у Бучі.
Професія моя — «допоміжна», мені зрозуміле й близьке людське горе. Але цього разу треба було самій спочатку прийти до тями, щоб потім допомагати комусь психологічно. Моя робота мене і тримає. Працюю з травмами насильства як психолог. Колись пережила це особисто, тож знаю, як допомогти дівчатам. Трохи займаюсь волонтерством, веду групи психологічної підтримки для українців.
путін копіює методи гітлера
— До 2014 року більшість українців вважали російський народ братнім. Яка причина того, що «брати» без жодних докорів сумління пішли на нас зі зброєю? Більше того — чинять нечувані звірства на нашій землі? Куди подівся хвалений російський «інтернаціоналізм» і звідки взявся новітній фашизм у їхньому виконанні?
— Аби стався такий зсув у свідомості - щоб одні люди могли взяти до рук зброю і поперти на інших — треба було завоювати свідомість перших. З допомогою пропаганди, страху, залякування, промивання мізків та інших кадебістських методів. Треба було їм вбити у голову, що, воюючи проти інших, вони абсолютно праві. Що чорне — це біле, і навпаки. Щоб у це повірити, є купа технологій, які успішно спрацьовують у будь-якому місці і у будь-який час.
путін нічого не видумує. Він копіює наративи іншого диктатора — гітлера. Той колись казав: Німеччина — понад усе, треба воювати за своє майбутнє! путін нині це повторює, змінивши слово «Німеччина» на росію. І це, на жаль, працює.
Усе почалося не раптом і не вчора. росія у спадок від СРСР отримала весь репресивний механізм КДБ-держави, всі методи керування суспільною думкою, потужний апарат інформаційного впливу пропаганди. Роками росія вкладала мільйони у створення цієї системи впливу на свідомість. Людям від ранку до ночі казали, що росія у небезпеці, що росіянам треба захищатися від зовнішньої агресії і все таке інше. Після такої шаленої кількості брехні люди починали вірити, що біле — це чорне. Так влаштована людська психіка. Спрацьовує ефект зараження: людина починає не довіряти собі та своїм почуттям. Їй простіше та значно спокійніше погодитися і почати вірити в те, що всі мають рацію, а вона — ні. Таким чином потужна пропагандистська машина росії зомбувала своїх громадян. І ще дуже вдало грала на природному бажанні людини «бути прийнятим», «бути правильним» у суспільстві.
Те саме відбувалося у Радянському Союзі, у всіх фашистських режимах. А коли лунав десь голос здорового глузду, то на те були катівні, концтабори. Методи не змінилися. До старих прийомів додалася потужна зброя інформаційних технологій, яка ці явища робить масовими.
За допомогою цих технологій з українців створювали образ ворога. Для того, щоб їх вбивати, треба було у свідомості росіян їх «расчєловечіть». Тобто казати: українці - не люди, це нацисти, їх треба знищувати, інакше вони вб’ють нас та наших дітей. Для сильнішого затуманення мізків російська пропаганда поширювала фальшиві ролики. Скажімо, про те, як начебто «нацики» катують «донецьких». Після цього російські солдати були готові вбивати українців. Спрацювала і тотальна вседозволеність. Як наслідок, російські солдати втрачали те, що людину робить людиною: моральні фактори стримання, чутливість до чужого болю, здатність оцінювати свої дії.
Окремою проблемою є терпимість до насильства. Роками в рф по телевізору транслюють новини про смерті, стихійні лиха, аварії, напади, насильства. Таким чином формується підсвідома толерантність, тобто притуплена реакція до насильства як такого. У росії давно готували ґрунт, щоб насилля над українцями вважати нормою.
росіяни воюють за правилами орди
— Як психолог, поясніть мотиви насильства росіян над мирним населенням у Бучі, цинічного знищення українських військовополонених в Оленівці, фізичного знущання з полонених, зйомки і тиражування цього насильства у соцмережах?
— Рівень припустимого чи неприпустимого на війні завжди залежить від позиції командування. Так само відбувалося, коли у Другову світову радянська армія проходила через територію Німеччини і чинила там звірства, іноді страшніші від фашистських: масові ґвалтування німкень будь-якого віку, від дівчат до бабусь, вбивства, звіряча жорстокість. Бо це дозволяли. І навіть стимулювали: ідіть, беріть, грабуйте — це ваше. Я спілкувалася з ветеранами тієї війни, які були свідками, і саме це від них почула…
Пограничні психологічні стани дуже заразні та дуже поширені саме на війні. У ситуації жаху та близькості смерті прокидаються, вибухають всі збочення, все те, що у мирні часи було приглушене соціальними нормами — страхи, агресія, звірячі інстинкти. Спрацьовує і досвід наруги. Дуже багато російських сімей у своїх депресивних глибинках (звідки набрали нинішніх солдатів) переживали сімейне насилля. Тож звідти виходять дуже травмовані люди.
Російська армія — це орда. Там воюють за правилами орди. Це елемент спотвореної політики росії…
Кожного дня від домашнього насильства помирають діти та жінки. Кожного дня відбуваються зґвалтування чи самогубства. На війні всі ці соціальні та особисті проблеми помножуються на 100, а якщо є безкарність та дозвіл «зверху», то ми маємо Бучу, маємо нелюдів. І так було завжди, ця війна не є винятком. Так було у Першу і Другу світові, у релігійних війнах, у Середньовіччя та за часів Древнього світу. Війни ніколи не були гуманними. Приклад — Хіросіма, Афганістан, Чечня, Сирія, В'єтнам, Косово, Грузія. А зараз — Україна…
Особливість цієї війни — цілеспрямоване використання ворогом потужної інформаційної зброї. Згадані вами відео зі сценами насильства щодо українців росіяни тиражують, щоб вразити нас ще й емоційно, вивести з рівноваги, викликати лють, загнати у депресію, збудити страх, безпорадність. І спровокувати на відповідні нелюдські дії. Щоб росіяни не досягли своєї мети, ми маємо залишатися самі собою, не вестися на провокації, продовжувати те, що робимо.
Збоченці існували давно. Мене не дивує, що існують типи, для яких відрізати шматок людського тіла — все одно, що відрізати шматок картону. Я багато часу досліджувала поведінку маніяків — бо сама постраждала від нападу одного з них. Вразило, що для нього ґвалтування було буденною річчю. А коли є ще вседозволеність, коли цих нелюдів використовують, то відбуваються страшні речі… Ми зіткнулися із прищепленим росіянам образом українців як ворогів і зі вседозволеністю.
Українки — не «русскіє баби»…
— Новини про нелюдську, антигуманну поведінку російських військових уже спричинили різку реакцію серед українців, і не тільки серед них. Звучать заклики до кривавої помсти. Як це «аукнеться»?
— Ця жорстокість — велика пастка для її носіїв. Якщо особа спробувала згаданої вседозволеності, є висока ймовірність, що вона не зупиниться. Ця жорстокість на війні не закінчиться, її буде перенесено у сім'ї.
— Ми не раз чули аудіозаписи неадекватного сприйняття воєнних подій з боку російських жінок. Заохочують своїх синів, чоловіків вбивати українців, глумитися над ними, грабувати. Чим пояснити таку деградацію?
— Спрацьовує роками створювана деформація свідомості та свята віра у те, що біле — то чорне. І через це багато хто з нас, і я в тому числі, втратили родичів у росії. Вони приїжджали до нас у Київ, гарно відпочивали, все було добре. Ніхто з них ніде не казав, що бачив тут якихось нацистів. Аж раптом починають нести якісь нісенітниці. Мої російські родичі казали мені: «Катю, потерпіть, все минеться, ми вас звільнимо». А коли я їм казала про повномасштабну війну, про снаряди, які прилетіли у сусідній будинок, про грабежі і насилля (відсилала їм відповідні фото), мені відповідали: «Ні, цього не може бути ніколи! Це все, Катю, тобі просто наснилося, це тобі здалося. Це тобі, Катю, промила мізки ваша пропаганда…». Від почутого я була шокована. росіяни не можуть визнати, що вони, їхні сини, чоловіки, внуки — вбивці, мародери, ґвалтівники, а відтак — вони теж несуть за це відповідальність. Вони до останнього свого подиху казатимуть, що праві, все виправдають, повірять радше у дику брехню, ніж визнають очевидні факти. Бо правда їх зруйнує.
— Що ви порадили б українським жінкам, які переживають за своїх рідних на війні? Як їм тримати себе в руках після почутого, побаченого, пережитого?
— Слід пам’ятати, що вся така інформація — то навмисні вкидання від ворога. Особливо жорстокі сцени та масові вбивства, викладені в загальний доступ — це зброя, яка має метою нас зруйнувати.
Дорогенькі жіночки, покажіть росіянам дулю і живіть на зло ворогу! Робіть те, що можете, кожного дня. Кожна на своєму місці. Піклуємося про дітей, працюємо, плетемо сітки, донатимо, заспокоюємо своїх стареньких родичів, за кордоном ходимо на мітинги, формуємо суспільну думку та не даємо світу розслабитися. Ми, українські жінки (а козацькі дружини — вільні, гідні та завжди були шановані чоловіками), — не «баби» там які-небудь, як у росії. Українські жінки ніколи не мали комплексу меншовартості порівняно з чоловіками, їм не закривали рота. Працювали, піклувалися про сім'ю. І завжди мали гідність. Подивіться: портрети гетьманів, а поряд — такі ж самі гідні портрети їхніх жінок! Ми потрібні нашим дітям та чоловікам, тож бережімо себе, робимо кожного дня рутинні прості речі, підтримуємо одне одного. Обіймаю вас, дорогенькі жіночки! Ми з вами сильні, гідні! І будемо жити на зло ворогу!