Передплата 2025 «Добра кухня»

Ростислав Тістик: “Статус військових капеланів отримають близько 400 священників”

Відтепер капелани не отримуватимуть зброї та боєприпасів, а також не можуть бути залучені до чергувань, нарядів та проведення службових розслідувань...

Дванадцять років в Україні розглядали законопроєкт про статус військового капеланства в Україні, питання не доходило навіть до другого читання… І ось нарешті Верховна Рада Україні ухвалила Закон України «Про службу військового капеланства» («за» — 291 депутат). Розгляд закону активізували торік, свої «за» і «проти» на комітетах висловили представники різних конфесій, військовослужбовці, фахівці Державної прикордонної служби. Вердикт щодо закону оприлюднила і Всеукраїнська рада церков.

«Зроблено важливий крок для підтримки священнослужителів-добровольців, що з перших днів війни на передовій», — розповів в інтерв’ю для «ВЗ» народний депутат України, автор законопроєкту Ростислав Тістик.

Ростислав Тістик
Ростислав Тістик

— Які матеріальні та статусні бонуси отримають отці-капелани, які були добровольцями фронту після ухвалення закону «Про службу військового капеланства»?

— Ухвалення закону — історична подія, яка дає змогу продовжити процес декомунізації армії та впровадити сучасні стандарти моральної та духовної підтримки наших військовослужбовців.

Відтепер отці-капелани отримують свій статус. Досі вони були оформлені на різних трудових договорах. Командири оформляли їх прибиральниками, бухгалтерами чи представниками інших професій. Отці фактично волонтерили. І це волонтерство було з перших днів війни.

Тепер вони отримують соціальне забезпечення, будуть у лавах Збройних сил, як окремий підрозділ, як окрема інституція. І відповідно отримуватимуть заробітну плату, як військовослужбовці. Також будуть отримувати кращу пенсію.

Така інституція, як військові капелани, існує в країнах НАТО. Тепер буде і в Україні.

— Чи обмежує закон функції військових капеланів? Що нового у їхній місії на фронті?

— Передбачається створення міжконфесійних рад з питань військового капеланства як дорадчих органів при Міністерстві оборони України та Міністерстві внутрішніх справ України. Згідно з документом, служба підпорядковується безпосередньо командуванню військової частини. Її чисельність — не менша 0,2% чисельності відповідного військового формування.

Що важливо — військові капелани не отримують зброї та боєприпасів, а також не можуть бути залучені до чергувань, нарядів, проведення службових розслідувань…

— Чи можна прогнозувати, що закон про статус військового капеланства стимулює багатьох священників йти на фронт, працювати із захисниками України?

— Звичайно, це неабияк стимулює. Ба більше! Священники можуть бути не лише на фронті. Капелани працюють не лише із захисниками, а й з членами їхніх сімей. Не дай Боже, трапляються на фронті трагічні випадки, то капелани беруть зобов'язання не на пів року чи рік, а фактично довічно морально підтримувати родини і виводити з важкого психологічного стану.

Тепер капелани мають пройти певну підготовку на фронті, але, як я уже згадував — не можуть носити боєприпасів, зброї… Бо часто-густо капеланів змушували виконувати невластиві їм речі. Сподіваюся, невдовзі Міністерство оборони України розробить положення, підзаконні акти, і ми введемо це у дію.

— Скільки отців по Україні претендують на статус військового капелана?

— Загалом в Україні на статус капелана претендують до 400 осіб. На мій погляд, цього достатньо.

Статус капелана можуть мати отці з різних церков, не обов'язково лише з Гарнізонного храму. Має значення його освіта, благословіння, готовність брати на себе таку місію.

— Військове капеланство — поза конфесіями?

— Звичайно, військові капелани — не лише греко-католики. Усе, згідно з потребами наших захисників фронту. Чи греко-католик чи православний, оборонець має право обирати собі священнослужителя. Питання будуть обговорювати при створенні комісії при Міноборони: якого капелана відправити у батальйон.

Коментар для «ВЗ»

Олекса Петрів, священник Церкви Святого Миколи Доброго, керівник департаменту зовнішніх зв’язків УГКЦ

Закон покликаний узаконити статус військового капеланства. Закон не передбачає збільшення чи зменшення кількості капеланів в Україні. Це, без сумніву, позитивно сприятиме на задоволення духовних потреб військовослужбовців. Буде відповідна кількість капеланів, які зможуть надати свої духовні послуги.

Читайте також: Рада ухвалила держбюджет на наступний рік