Кордон з Білоруссю укріплюють колючим дротом
Жителі прикордонної зони з острахом лягають спати, хвилюючись, чи не попруть мігранти в обхід, через Волинь?
Увесь світ облетіли кадри, як мігранти з Близького Сходу великими групами мерзнуть у білоруських лісах. Ловлять сніжинки, яких досі не бачили, і штурмом беруть кордон у надії потрапити в Європу. Одне спиняє — «стіна» польських правоохоронців… Мігранти, яких режим Лукашенка завіз до Білорусі, аби дестабілізувати ЄС, отаборилися у Білорусі на Поліссі, неподалік волинських сіл. Особливо напружена ситуація на межі з колишнім Шацьким районом. Жителі прикордонної зони з острахом лягають спати, хвилюючись, чи не попруть мігранти в обхід, через Волинь?
Протяжність білорусько-українського кордону — 1084 кілометри. З них понад 60 км проходить через Шацьку територіальну громаду (в цілому через Волинь — 214 км). Ситуацію тримає на контролі шацький селищний голова Сергій Карпук:
— З українського боку проводяться роботи з укріплення державного кордону з Білоруссю, який у нас нічим не захищений. Насамперед мова про підсилення особовим складом Нацгвардії, Національної поліції, а також прикордонниками. Також сформована тероборона, яка готова допомогти в охороні громадського порядку та державного кордону. Додатково на території нашої громади планується залучити понад дві тисячі осіб. Уже є підсилення по селах біля державного кордону. Здійснюється моніторинг і контроль, чи немає прориву, підозрілих осіб.
— Чи йдеться про спорудження у межах вашої громади на кордоні з Білоруссю загорожі, як це робить Польща?
— Зробити стіну, яка зможе захищати й відповідатиме усім нормам, — це колосальні видатки. Для фінансування таких робіт однозначно слід залучати державний бюджет, — каже Сергій Вікторович. — На сьогодні наша громада активно допомагає у матеріальному забезпеченні прикордонників: ремонт техніки, закупівля сокир, лопат та інших засобів, які використовуються для укріплення державного кордону.
У селах люди настроєні менш оптимістично. Але паніки немає.
— Телевізор намагаюсь не дивитися, бо там тільки лякають, — каже пенсіонерка, колишня вчителька Людмила Бруско із села Хрипська. — Ще вдень якось нічого, не страшно, а увечері вийду — боюся. Здається, хтось стоїть. Тут хвороба насунула (коронавірус — Авт.), там нелегали. Не знаєш уже, кого більше боятися. Так собі думаю: 2015 року вони були біженці, бо втікали від війни. А тепер чого вони біженці? З дітками йдуть, вагітні. Хіба їм усе саме буде падати з неба? Вони ж робити там не хочуть, а гроші їм дай. А потім і грабують, і ґвалтують, і вбивають…
Односельчанка Ольга Томчук добре знає місцеві ліси, бо виросла тут. Змалку ходила по гриби-ягоди — а вже має понад сімдесят літ. Зізнається: не раз люди ту умовну лінію кордону перетинають, коли бачать гарні кущі чорниці.
— Яка там границя? Ліс і рів, нема нічого. З білоруського боку є будиночок і вежа. А в нас — стрічка перемотана жовто-блакитна.
— Страшно? — перепитую в бабусі.
— Ні, страху нема, бо прикордонників зараз скільки! А якби не було, то не знаю… Певно, боялася б.
У сусідніх Кошарах на зиму з жилих залишилося лиш кілька хат. Селяни стараються не думати про білоруських нелегалів. Більше переживають, коли війна на сході скінчиться.
— Зараз уже спокійно. А десь два-три тижні тому була напружена ситуація, як тут стояли «бетеери» та інша військова техніка, — розповідає Андрій Кузьмик, який мешкає в іншому селі, але у Кошарах робить ремонт. — Я бачив, скільки військових прибуло. Думаю, хвилюватися нам не варто.
Ми проїхалися уздовж українсько-білоруського кордону, й у серце закралася тривога. На краю одного з волинських сіл з білоруського боку виднілась спостережна вежа (очевидно, з автоматником на ній), величезний паркан та добротне приміщення за загорожею — для тамтешніх прикордонників. А на нашому боці зустріли двох молоденьких охоронців кордону серед… поля. «Сторожували» розкладені на землі «їжаки», збиті з дерева та обкручені колючим дротом.
Тим часом мігранти здійснюють чергові напади на польський кордон з боку Білорусі. Зважаючи на загрозливу ситуацію, під час чергового засідання Волинської регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки затвердили нові заходи. У регіоні вже встановлюють загороджувальний паркан — з використанням армованої сітки та колючої стрічки «єгоза». Частину матеріалу придбали РДА й тергромади області, частину закупили коштом ДПС. Використали на такі цілі й субвенції з держбюджету.
Однак, за словами прикордонників, того, що раніше надали, виявилося недостатньо для належного облаштування українсько-білоруської ділянки кордону. Тож із резервного фонду обласного бюджету днями додатково виділили 2,5 мільйона гривень — на закупівлю понад 1200 бухт колючої стрічки «єгоза».
Читайте також: «Путін демонструє світові, що для нього війна не є чимось неприйнятним…»