«Раніше українське кіно було у дефіциті. Зараз вливається багато нової крові»
У Трускавці відбувся ІХ кінофестиваль «Корона Карпат», медіапартнером якого є газета «Високий Замок»
Цього фестивалю усі чекали так щиро, як діти подарунка від святого Миколая. Бо ж торік через пандемію про
У день відкриття кінофестивалю, 24 червня, здавалося, навіть сам Господь тішився, що свято кіно нарешті відбудеться. На небі не було жодної хмаринки, вітер також заховався десь у лісах, а сонце «відпрацьовувало», здавалося, на рік наперед. Стовпчик термометра зупинився на позначці 35 градусів і вперто не хотів сповзати донизу… «Знаєте, яке моє найбільше бажання? — запитав у журналістки «ВЗ» ведучий Богдан Процишин. — Зняти той ненависний смокінг і звільнити шию від «метелика».
До кінотеатру «Злата» простелили червону доріжку, якою пройшов і мер Трускавця Андрій Кульчинський, без його допомоги свято кіно в місті «Нафтусі» могло й не відбутися. А коли на доріжці з’явився «винуватець торжества», генеральний директор кінофестивалю Олег Карпин з дружиною Наталею, усі плескали так, що аж долоні боліли. Бо це він «породив» кінофестиваль, який щороку збирає у Трускавці відомих акторів українського кіно, на який найкращі режисери привозять свої нові стрічки. Деякі відпочивальники приїжджають до Трускавця саме у ті дні, коли відбувається кінофестиваль. Бо стільки нових і цікавих українських картин за чотири дні можна побачити саме тут. І причому — безплатно!
— Безумовно, ми б не змогли провести ІХ кінофестиваль, якби не допомога Українського культурного фонду, Державного агентства України з питань кіно, міської ради Трускавця та Львівської ОДА, які нас підтримали фінансово, — сказав Олег Карпин. — Але навіть цих коштів було б замало, якби не дружня підтримка деяких готелів і ресторанів Трускавця. Бо поселити і нагодувати одночасно 150 гостей ми би, мабуть, не ризикнули.
Трускавецький кінофестиваль — особливий, адже саме на ньому організатори дали «зелене» світло лише українським фільмам.
— В Україні з`являються кінофестивалі різного рівня, і наш глядач повертається до традиції відвідувати кінотеатри. І це безмежно тішить, — сказала голова журі першої конкурсної програми Ірма Вітовська. — Колись ми потрапили у воронку, тоді кінотеатри переживали стагнації, а зараз настає час, коли люди починають знову дивитися кіно. Це справді диво, що ми вже вкотре можемо робити фестивалі лише з українського кіно. Раніше воно було в дефіциті. Зараз вливається багато нової крові, а старше покоління виходить з «капсули».
Однією з родзинок кінофестивалю стало… одруження. Гості фестивалю приїхали із Запоріжжя, щоб саме у Трускавці присягнути одне одному на вірність і вічну любов. Продюсер документальних програм та режисерка запорізького телеканалу ТВ-5 Євгенія Мельник, яка від початку проведення АТО працювала військовим кореспондентом, вийшла заміж за позаштатного журналіста, учасника бойових дій Костянтина Харченка. Під час зйомок спецпроєкту «Донбас сьогодні» та документального циклу «На краю МИРУ» познайомилась з Костянтином, який проходив службу в 37-му мотопіхотному батальйоні. І зустрілися вони у найгарячішій точці України — у селі Широкиному, що на Приазов’ї. Після поїздки 2019 року до Трускавця на оздоровлення закохані «привезли» синочка Лева, якому зараз вже рік і вісім місяців. Молодята знали,
Мабуть, Трускавець — єдине місто не лише в Україні, а й у світі, яке може похвалитися Алеєю слави найкращих фільмів-переможців попереднього кінофестивалю. Так, Алеї слави є в усіх містах, де знімають кіно, і навіть у Голлівуді. Але там відкривають плиту-зірку з прізвищем актора чи режисера. А у Трускавці уже встановили восьму за рахунком плиту, яка увічнює назву фільму-переможця попереднього кінофестивалю. Ось і цьогоріч заслужена артистка України Ірма Вітовська, яка зіграла головну роль у фільмі Антоніо Лукіча «Мої думки тихі», разом з генеральним директором кінофестивалю Олегом Карпиним відкрили нову плиту фільму-переможця VІІІ кінофестивалю — стрічці «Мої думки тихі». А наступного року буде відкрито нову плиту — фільму-переможця цьогорічного кінофестивалю «Толока», який зняв відомий український режисер Михайло Іллєнко.
Отже, Гран-прі фестивалю і золоту корону «Корони Карпат» отримала «Толока». Перед оголошенням найголовнішого переможця ведуча церемоній відкриття і закриття Зоряна Петрас (працює за кордоном і щороку спеціально приїжджає на кінофестиваль) тримала інтригу, аж поки зал не почав голосно плескати… За найкращу режисуру нагороду отримав фільм «Наші котики» (режисер Володимир Тихий), у номінації «Найкращий сценарій» корона дісталася Олегу Сенцову за фільм «Номери». Нагороду за найкраще виконання чоловічої ролі отримав Євген Ламах (фільм «Черкаси»), а Марині Кошкіній присудили нагороду у номінації «Найкраща жіноча роль», зіграна у фільмі «Забуті». Найвищу нагороду за «Найкращий короткометражний фільм» журі присудило режисерці Ользі Золотарьовій за стрічку «Ой».
У конкурсі кінематографічних шкіл України найбільше нагород зібрав Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого.
Чи збіглася думка журі з організаторами кінофестивалю, я запитала Олега Карпина.
— Від самісінького початку ми з артдиректором Борисом Савченком і генеральним продюсером Теодозією Микиткою вирішили — втручатися у роботу журі не будемо, — сказав Олег Романович. — Я сам до останнього не знав, що «Толока» отримає золоту корону. Хоча всі фільми, представлені на фестивалі, достойні високих нагород. А загалом на фестивалі, якщо до цього додати ще й кіношколи, було показано 90 фільмів. Та найбільше мене тішить, що люди почали ходити в кіно. Зали були повні, а за чотири фестивальні дні фільми подивилися понад 6 тисяч осіб.
Нагороди роздано. Фанфари стихли. Олег Карпин оголосив, що кінофестиваль закрито. Але він свято вірить, що ювілейний, десятий, обов’язково відбудеться у Трускавці. І до нього долучиться більше меценатів, які люблять українське кіно і мріють, щоб воно розвивалося.