Немає хворих, то й ліжок стільки не потрібно?
Медзаклади Львівщини, які були змушені повністю перепрофілюватися під «ковідних» хворих, повернуться до звичної роботи
Проте їх обіцяють залишити у резерві — на випадок зростання захворюваності на Covid-19
Захворюваність на коронавірус в Україні продовжує знижуватися. А якщо зменшується кількість хворих, то зменшується й кількість важких випадків. Для порівняння, якщо на початку квітня завантаженість ліжкової мережі у Львівській області становила 73,8%, то на початку червня цей показник зменшився до менш ніж 15%. Чи означає це, що вже незабаром ліжковий «ковідний» фонд зазнає суттєвих скорочень?
«Не знаємо, що чекає нас восени. Тож готуємося…»
Раніше у Міністерстві охорони здоров’я повідомляли, що максимальна кількість ліжок, яка може бути виділена для лікування хворих на Covid-19, становить 83 тисячі. Це — 50% від усього ліжкового фонду країни.
На Львівщині під час третьої хвилі захворюваності, пік якого припав на березень, ліжковий «ковідний» фонд збільшили з 4515 до 4775 ліжок, проте й це — не межа. За потреби ліжкову мережу могли б розширити ще на 700 ліжок. Зокрема три заклади (дві центральні районні лікарні — у Сколе та Золочеві і Львівський обласний кардіологічний центр) розпочали підготовку до укладення договорів з Національною службою здоров’я України на окремі пакети з надання медичних послуг пацієнтам з підозрою або встановленою коронавірусною хворобою. Планувалося, що кожна з районних лікарень зможе одночасно надати допомогу 80 хворим, а обласний кардіоцентр — 100 пацієнтам. Проте через зниження захворюваності потреба у негайному включенні цих закладів у перелік «ковідних» відпала.
Як розповів «ВЗ» директор кардіоцентру Степан Павлик, «лікарня продовжує готуватися до контрактування з НСЗУ, адже невідомо, що чекає нас восени, щоб потім так не вийшло, що скажуть відкривати, а ми у відповідь: „Дякуємо за довіру, але ми не готові“. Порох треба тримати сухим. От, придбали нещодавно дихальний апарат»…
Однією з перших, в Україні закриття свого «ковідного» відділення анонсувала Ужгородська міська клінічна лікарня. За станом на 27 травня, зі 190 ліжок, відведених для лікування пацієнтів з Covid-19, було зайнято лише 10. Як повідомляє пресслужба Ужгородської міської ради, реаніматологи, які працювали у «ковідному» відділенні, продовжать роботу у відділенні невідкладної допомоги, а перепрофільовані відділення повернуться до звичної роботи. Водночас місцева влада запевняє: за необхідності відділення відкриють знову.
Чи так само оптимізовуватимуть «ковідні» відділення у Львові та області? Ще тиждень перед цим лікарі не на диктофон зізнавалися, що такі розмови ведуться, проте наразі відділення продовжують працювати у штатному режимі.
Лікарні, які не є опорними, залишаться у резерві"
У коментарі «ВЗ» заступниця директора департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Шурпяк підтвердила, що це — не чутки: «Справді, у зв’язку зі спадом захворюваності МОЗ спільно з НСЗУ ініціює оптимізацію „ковідної“ мережі. Є певні проєкти перемаршрутизації пацієнтів, щоб вони все-таки потрапляли у високоспеціалізовані медичні заклади (опорні лікарні), такі, як Львівська обласна інфекційна клінічна лікарня чи Центр легеневого здоров’я, і менше — у допоміжні заклади. Ми над цими маршрутами працюємо, проводимо наради з МОЗ і НСЗУ. Мережа буде переформатована, і це — нормально, тому що кошти НСЗУ мають йти за пацієнтом, якому ми зобов’язані надати найкращу допомогу». Ірина Шурпяк запевнила, що «ковідні» пакети, звичайно, залишать «на випадок збільшення кількості хворих»: «Про скорочення Covid-мережі не йдеться. Пригадуєте, коли почалася епідемія, у нас була перша, друга, третя черга включення закладів? Так само будемо йти у зворотному напрямі. Першими виключимо ті треті, дрібніші установи, які, відповідно, пізніше були включені. Після них — другі, але і ті, і ті залишимо у резерві. Однозначно, основні медичні заклади, які становлять „кістяк“ надання медичної допомоги пацієнтам з Covid-19, продовжать свою роботу».
Заступниця директора департаменту охорони здоров’я не виключає, що в області згорнуть 50% «ковідних» відділень, а допомогу пацієнтам з Covid-19 надаватимуть 9 ключових опорних лікарень. Очевидно, йдеться про ті, які першими були залучені у боротьбу з пандемією. Наразі, за інформацією НСЗУ, хворих з коронавірусом на Львівщині приймають 22 медичні заклади.
Чи відбуватиметься скорочення ліжкомісць в опорних лікарнях? Як пояснив у коментарі «ВЗ» генеральний директор Львівського регіонального фтизіопульмонологічного клінічного лікувально-діагностичного центру Любомир Рак, лікарні на власний розсуд цього не вирішують. Офіційне рішення про збільшення чи зменшення ліжкового «ковідного» фонду може прийняти лише Державна комісія ТЕБ і НС або ж це може зробити Кабінет Міністрів, видавши відповідну постанову. «У нас є 370 ліжок для надання допомоги пацієнтам з „ковідними“ пневмоніями. За станом на вечір, 1 червня, зайнято 70 з них. У реанімаційному відділенні розгорнуто 20 ліжок. Зайнято — 12. Що будемо робити з вільними? Буде наказ про їх скорочення — будемо скорочувати», — каже очільник медзакладу.