COVID-19 почав нагадувати про себе у серпні. І це лише початок…
Коронавірус наступає. Лише за перший тиждень серпня на Львівщині захворіло понад тисячу осіб. З них двоє, віком понад 65 років, — померли від ускладнень
У Міністерстві охорони здоров’я прогнозують, що в серпні відбуватиметься зростання захворюваності на COVID-19, яке охопить і вересень. Згодом розпочнеться так званий епідемічний сезон ГРВІ і грипу, тож у вересні та жовтні з’являться перші прояви циркуляції інших респіраторних вірусів, які обмежать циркуляцію ковіду.
Зростання триватиме до вересня включно, однак ризиків введення локальних карантинів чи обмежувальних заходів немає.
Загалом спалах COVID-19 у світі зафіксували на початку літа, коли нові субваріанти «Омікрону» почали масово поширюватися у США.
Тепер мутований коронавірус почав активніше атакувати й Україну. 5 серпня Міністерство охорони здоров’я повідомило про зростання захворюваності у країні.
«COVID-19 досі з нами, і збудник циркулює в усіх країнах», — заявили у Всесвітній організації охорони здоров’я 6 серпня.
За станом на початок серпня в Україні виявили п’ятьох пацієнтів з новим субваріантом COVID-штаму «Омікрон» під назвою FLiRT. В Івано-Франківській області інфікована жінка померла.
Зараз територією України циркулює 10 різновидів вірусу SARS-CoV-2 — це різні субваріанти «Омікрону». Останній із них — FLiRT, який має нові мутації у спайк-білку.
«Коронавірус постійно мутує, як і грип. Основним штамом, довкола якого і досліджують відхилення/мутації, наразі залишається варіант Omicron. FLiRT — його новий субваріант.
Він швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, однак набутий імунітет після вакцинації знижує ризики ускладнень під час хвороби", — розповів головний санітарний лікар України Ігор Кузін.
«Зараз Україна перебуває у так званому міжепідеміологічному періоді, коли ми не повинні очікувати суттєвого зростання, яке може призводити до запровадження карантинних обмежень», — пояснив пан Кузін.
За його словами, якщо під час цього періоду показники суттєво перевищуватимуть річні, то в тих регіонах, де їх зафіксують, головні державні лікарі областей рекомендуватимуть локальні обмежувальні протиепідеміологічні заходи, залежно від того, які специфічні групи уражені в тих чи інших областях.
Рекомендації різнитимуться, адже в одній області може найбільше постраждати освітнє середовище, в іншій — працівники об'єктів виробництва чи промисловості.
Найбільш дієвий метод протидії підступному захворювання — вакцинація. Міністерство охорони здоров’я оновило рекомендації щодо вакцинації проти COVID-19. Відтепер представники груп ризику мають проходити щорічну ревакцинацію однією дозою.
Для тих, хто взагалі не отримав жодного щеплення проти COVID-19, рекомендовано отримати одну дозу мРНК вакцини.
Ревакцинацію, тобто бустерну дозу, рекомендовано отримати представникам груп ризику тяжкого перебігу, які отримали останню дозу 6−12 місяців тому.
До групи ризику належать:
- літні люди віком понад 60 років (особливо 75+);
- вагітні жінки;
- дорослі та діти з хронічними захворюваннями (наприклад, цукровий діабет, ожиріння, онкологія);
- імуноскомпрометовані люди (пацієнти, які приймають імуносупресивні препарати, люди з ВІЛ-позитивним статусом тощо);
- представники деяких професій, які постійно контактують з людьми (військові, пожежники, поліціянти, медики та ін., навіть якщо у них немає супутніх захворювань).
«Сьогодні ми ще доволі далекі від показників, які наближають нас до карантинних або протиепідеміологічних обмежень. Поки немає ризиків введення локальних карантинів чи обмежувальних заходів», — зазначає головний санітарний лікар України.
Про те, що коронавірус — це не маячня, а він є і його, зокрема, на Львівщині, побільшало, розповідають медики. Зокрема, за інформацією Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, упродовж останнього тижня до медиків у Львівській області звернулось 6 502 людини з ознаками застуди. З них 897 дітей та 747 осіб, старших за 65 років. З них коронавірус підтверджено у 1 146 людей, з яких: у 88 дітей та 230 осіб, старших за 65 років. Серед хворих на коронавірус госпіталізовано 154 людини, з них 41, старшу за 65 років, та 41 дитину. Найбільше серед госпіталізованих мешканців Львівського району — 107, з яких 91 — місто Львів, 16 — Дрогобицького та 13 — Яворівського районів. Двоє людей, старших за 65 років, померло. Загалом найбільше хворих на коронавірус серед жителів Львова (711), 86 у Золочівському та 80 у Червоноградському районах.
То що ж робити?
Насамперед важливо дотримуватися базових профілактичних заходів, які залишаються ефективними незалежно від того, які субваріанти омікрону циркулюють в Україні. Тобто мити руки після відвідування громадських місць або місць скупчення людей; обробляти руки антисептиком; дотримуватися правил кашлю і чхання.
А тим, хто відчуває ознаки застуди, слід залишатися вдома, тобто хворі мають бути не в навчальних закладах чи на місцях роботи, а за перших ознак застуди залишатися вдома. Так само за ознак застуди не слід скеровувати дітей у садок чи гуртки. Якщо є негайна необхідність вийти з дому — одягайте маску. Контактуйте зі сімейним лікарем і дійте відповідно до його настанов. Вживайте багато рідини. За підвищення температури понад 38 вживайте жарознижувальні, які добре переносите ви і ваша дитина. Далі - все згідно з вказівками лікаря.
Підготувала Анна Врублевська.