Банковій доведеться сваритися з Коломойським...
Або перепрошуватися перед ним – через людину олігарха Дубінського, який, пхаючи носа в американські вибори, підігрував Москві
Лише під кінець третього дня з часу, відколи Міністерство фінансів США оголосило про жорсткі санкції проти семи громадян і чотирьох медіа-ресурсів України, причетних до втручання у вибори президента США (серед покараних — народний депутат від провладної партії «Слуга народу» Олександр Дубінський), на цю надзвичайну подію зреагували у команді президента Володимира Зеленського. Хоча й дуже лаконічно. Як мовиться, хіба хочеш — мусиш…
Дубінського, а також позафракційного (проросійськи налаштованого) нардепа Андрія Деркача і їхню Ко американська влада 11 січня звинуватила у тому, що публічно виступали або приєднувалися «для скоординованого поширення і просування облудних або необґрунтованих закидів щодо кандидата на політичну посаду., робили неодноразові публічні заяви, просуваючи зловмисні тези про участь чиновників уряду США у корупційних справах в Україні». Так чи інакше тінь через це звинувачення впала на українську владу, яка делегувала у парламент одіозну особу.
Було би логічно, якби після цієї публічної «виховної години», на Банковій негайно попросили пробачення за те, що член її команди намагався посварити Америку з Україною, вбити клина в їхні стратегічні, доволі дружні відносини. Але і президент Зеленський, і «полк» його канцелярії, де так багато говорять про діджиталізацію, у минулі понеділок-вівторок немовби води набрали. Хоча політикум, громадянське суспільство, преса вимагали швидкої і адекватної реакції. Аж у кінці робочого часу у середу, 13 січня, усвідомлюючи далекосяжні наслідки політичної німоти, керівник канцелярії глави держави Андрій Єрмак спромігся на декілька скупих слів у Twitter. «Для ясності — незалежно від приналежності до партії, ця влада зробить все, що в її силах, щоб притягнути відповідальних за втручання у вибори в США», — написав Єрмак, наче витиснув із себе. І ні слова, хоча це напрошувалося, — про доручення президента «своїй» генпрокурорці притягнути зловмисників до відповідальності. А також — про потенційну зустріч президента з рідною фракцією, яка у травні 2020 року, свідомо підігруючи Трампу, педалювала питання щодо «чорнухи» на його суперника — кандидата у президенти США Байдена.
Пригадуєте, що заявляв 20 травня чільний представник «Слуги народу» Олександр Качура з трибуни Верховної Ради? Ось його слова: «Разом із колегами ми створюємо тимчасову слідчу комісію для розслідуванню тих фактів, які були оприлюднені. Розмови з Джо Байденом, розмови з Джоном Керрі та інформація, яку оприлюднив Рудольф Джуліані, — це абсолютно кричущі факти злочинної діяльності. І ми будемо робити все для того, щоб по цих усіх справах була проведена незалежна правова оцінка і по всіх справах була поставлена крапка». «Абсолютно кричущі факти злочинної діяльності» — хіба це не спроба з боку Зе!-влади скомпрометувати Байдена і тим самим вплинути на перебіг американських виборів? Думається, цього теж не забули у Білому домі…
Чому так довго вичікували у Зе!-команді з відповіддю американцям? Навряд чи там думали, що Вашингтон цими санкціями обмежиться. Або забуде про «гріхи» українських агентів Кремля. На думку експертів, президент зі своїм почтом увесь цей час намагався знайти такий алгоритм реакції, яка вдовольняла б і адміністрацію Байдена, і «рідних олігархів», з якими тісно пов’язані згадувані нардепи. Найперше у Зеленського сушили голови над тим, як би то не розгнівати чутливого до спротиву Ігоря Коломойського, який чимало доклався до того, щоб колишній керівник «Кварталу 95» узяв до рук президентську булаву. Адже колишній власник «ПриватБанку» досі вчиняє вагомий вплив на українську політику, завів у парламент не один десяток своїх людей. Достатньо стати йому поперек дороги, і ці люди можуть якщо не вийти із президентської фракції (що символізувало б розвал парламентської монобільшості), то блокувати важливі голосування у Верховній Раді. А це, на додачу до інших колапсів у країні, спровокувало б ще гострішу політичну кризу. Чи треба воно Зеленському з його і так високим рівнем недовіри у суспільстві?
Тож як влада каратиме Дубінського і його спільників? Ініціюватиме кримінальну справу? Навряд чи. Вижене провокатора із президентської фракції? Теж малоймовірно. Бо Дубінський може відкрити підсунутий йому Коломойським ящик компромату на виплекану ним владу. Володимир Олександрович не оговтається, коли його битимуть з двох фронтів, — і чужі, і свої… Думається, над цією головоломкою на Банковій зараз пітніють у першу чергу. А вже потім — над іншими «менінгітами», які породила і вперто продовжує плодити Зе!-влада.