Передплата 2025 «Добре здоров’я»

За крок до... медичного сортування

Сталося те, про що попереджала ВООЗ

У ВООЗ прогнозували, що у грудні в Україні виявлятимуть по 7−9 тисяч хворих на Covid-19. Однак вже на початку листопада встановили новий антирекорд — понад 9,5 тисяч! В уряді розглядають можливість запровадження «карантину вихідного дня»

Сталося те, про що попереджала ВООЗ. Керівник офісу цієї організації в Україні Ярно Хабіхт 1 жовтня дав інтерв’ю Суспільному, в якому озвучив невтішний прогноз для нашої країни — 7−9 тисяч нових випадків Covid-19 щодоби. На запитання, коли це може трапитися, відповів: «Якщо у грудні ми почнемо фіксувати більш ніж 9 тисяч випадків за день, то буду трохи більше стурбований». Україна випередила його найгірші прогнози. 4 листопада в Україні зафіксували найбільшу кількість нових випадків Covid-19 — 9524. За даними Центру громадського здоров’я, за добу з коронавірусною хворобою госпіталізували понад 1,5 тисячі українців. Померло — майже 200.

У київській школі еко­номіки прогнозують, що у листопаді виявлятимуть по 10−12 тисяч хворих. У Цен­трі громадського здоров’я сце­нарій щодо 20 тисяч нових ви­падків захворювання на добу назвали «реалістичним». А у Мі­ністерстві охорони здоров’я України озвучили найгірший прогноз, якому ще можна запо­бігти, — 35 тисяч хворих щодоби!

Опорні лікарні — переповне­ні. При тому, що туди вже не кладуть пацієнтів з середньо-важким перебігом захворюван­ня — лише тих, хто без медич­ної допомоги, наданої в умовах стаціонару, не матиме шансів на виживання. Це хворі, які по­требують кисневої підтримки, пацієнти з важкими супутніми захворювання (як-от декомпен­сований діабет), хворі з ознака­ми сепсису або органної недо­статності.

Українці публікують у соцме­режах фото та відео, де пацієн­тів з ковідом розміщують у кори­дорах, бо місць у палатах немає. Україна — за крок до колапсу ме­дичної системи. 1 листопада мі­ністр охорони здоров’я України Максим Степанов під час висту­пу у Верховній Раді попередив українців: за умови завантаже­ності ліжок у коронавірусних лі­карнях на 100% (на кінець жов­тня ця цифра становила понад 67%), медикам доведеться за­стосовувати протокол медич­ного сортування. За таких тем­пів зростання захворюваності ці ліжка можуть заповнитися за дві доби, і коли це трапиться, ме­дичну допомогу надаватимуть лише тим пацієнтам, які мають більше шансів на виживання. Медики наголошують: не тим, хто молодший за віком! Тобто українці можуть зіткнутися із си­туацією, коли 70-річну жінку під­ключать до ШВЛ, а 26-річного чоловіка — залишать вдома по­мирати. І судитися потім з лі­карнями — марна річ, бо «на війні — як на війні». В екстремальних умовах, коли немає можливості надати медичну допомогу всім і негайно, одне життя не рятують ціною кількох інших.

Збільшувати ліжковий фонд «під Covid-19» — не вихід. За роз­рахунками МОЗ, віддати хворим на ковід медична система може не більш ніж 30% ліжок, адже інші хвороби нікуди не поділи­ся. Щодня близько сотні укра­їнців госпіталізують з інфарктом міокарда. У 450 виявляють рак — більшість з цих людей також потребує стаціонарної медич­ної допомоги: обстежень, опе­ративних втручань, променевої та хіміотерапії… Та й до кожно­го ліжка у лікарні треба підвести кисень, а до кожного пацієнта — приставити лікаря і медсестру. А лікар не може одночасно лі­кувати сотню хворих, як і мед­сестра — пильнувати 200 паці­єнтів і при цьому працювати у режимі 24/7. У системі охорони здоров’я вже є кадровий голод — не витримавши навантажень, медики звільняються. Крім того, безпосередньо контактують з хворими і заражаються від них. За минулу добу ковід виявили у понад 400 медичних працівни­ків. Найгірше те, що лікарі і мед­сестри починають хворіти «по другому колу» — стійкий імунітет до коронавірусу, як виявилося, не виробляється.

Щоб хоч якось стрима­ти поширення SARS-CoV-2, український уряд розглядає можливість запровадження «ка­рантину вихідного дня» — з вечо­ра п’ятниці до ранку понеділка. Більшість магазинів у вихідні не працюватиме, а закладам гро­мадського харчування — знову доведеться працювати «на ви­нос». До такого кроку вже вда­лися в Італії, де за добу виявля­ють по 28 тисяч нових випадків захворюваності на Covid-19. Як повідомляє La Stampa, від сьо­годні, 5 листопада, у цій країні ще й запроваджують комендант­ську годину — з 22.00 до 5.00 жи­телям буде заборонено виходи­ти з дому без поважної причини. За інформацією REUTERS, від учора комендантську годину за­провадили також в Угорщині — на додаток до карантинних обме­жень, які там уже діють. Виходи­ти з дому можна лише до опів­ночі і після 5 ранку. Таке рішення влада Угорщини прийняла після того, як у країні зафіксували чер­говий антирекорд — майже 4 ти­сяч хворих за добу (населення Угорщини — у чотири рази мен­ше, ніж в Україні).

В Україні запровадження ко­мендантської години наразі не розглядають, адже для цього по­трібно попередньо запровади­ти надзвичайний стан. Жорсткий карантин більшість українців не підтримує, що частково виправ­дано, адже українська економі­ка й справді «на ладан дише». За прогнозами Світового банку, па­діння економіки цього року скла­де 5,5%. За прогнозами МВФ — 7%. Уже зараз офіційних без­робітних в Україні — близько 550 тисяч, хоча Торгово-промисло­ва палата озвучує більш реаль­ну цифру — 1,5 млн. Тож сумніву немає — рівень життя українців погіршиться. Але влада розу­міє: якщо обере «страусину по­літику» — катастрофи не уникну­ти. Тож приймає «Соломонове рішення» — в Україні і надалі (що­найменше до 31 грудня) діятиме адаптивний карантин. Рішення про епідеміологічне зонування вже звично переглядатиметься кожні сім днів.

На статистику нових випадків захворювання вже ніхто не орі­єнтується — ні Кабмін, ні експер­ти зі сфери охорони здоров’я, які прораховують можливі сценарії розвитку подій. Як стверджують фахівці, що займаються вивчен­ням епідситуації і з якими вда­лося поспілкуватися журналіст­ці «Високого Замку», кількість проведених ПЛР-тестувань уже давно не відображає реальної картини захворюваності, адже безкоштовно тестують лише хворих з підтвердженим рент­генологічно діагнозом «пневмо­нія». У приватних лабораторіях тестуються ті, у кого є мінімаль­ні симптоми і хто має можливість заплатити за діагностику 1,5 ти­сячі. Більшість безсимптомних хворих навіть не здогадується, що становлять потенційну не­безпеку для оточення. Оскільки носити медичну маску у громад­ських місцях в Україні «немод­но» і за недотримання масково­го режиму українців чомусь досі не штрафують (відповідний за­конопроєкт про посилення від­повідальності за недотримання протиепідемічних заходів, який уряд подав на розгляд Верховної Ради ще у липні, наразі розгля­нутий лише у першому читанні), а соціальної дистанції у громад­ському транспорті та супермар­кетах мало хто дотримується, невдовзі можуть справдитися найгірші прогнози…