Усе йде за планом. Планом Путіна
Чи розуміє Зеленський, у яку пастку його заганяють?
Двадцять років російський фюрер методично змушував Україну відмовитись від незалежності. Згадаймо Тузлу (спроба захопити Керченську протоку), постійний газовий шантаж, Харківські угоди (продовження перебування Чорноморського флоту), нав’язування світові думки, що Україна — сфера інтересів Росії (2008 рік — саміт НАТО у Бухаресті, де нам і Грузії, попри очікування, не дали Плану дій щодо членства в НАТО), методичне викорінювання української мови, культури, історії… Путін продовжував імперську політику Росії, яка століттями перетворювала Україну на Малоросію. І раптом — Майдан, Революція гідності, втеча Януковича. Україна в останній момент зірвалась з російського гачка. Тоді Путін йде на крайні заходи — військову агресію. Цей метод у 2008 році вже апробував на Грузії. П’ять з половиною років нас «примушували до миру» на умовах агресора. П’ять з половиною років ми чинили відчайдушний спротив. Десятки тисяч жертв… І врешті-решт більшість українців, «втомлених» війною, таки захотіла «миру». Миру за будь-яку ціну. Втім, ціна відома — Путін її не раз озвучував…
Обмін українських заручників на російських чи проросійських злочинців (а не «обмін полоненими», як нам нав’язують російські пропагандистські ЗМІ і за ними повторює більшість українських медіа) — перший суттєвий крок до реалізації диявольського плану Путіна. Як завжди, Кремль усе зробив максимально цинічно. Під ширмою гуманності та милосердя «розвів всіх, як кошенят». Бо хто посміє виступати проти акту гуманізму? Усі так довго і майже безнадійно чекали на повернення додому політв’язнів Кремля. І ось нарешті це диво сталося! Звісно, усі раді і щасливі… Саме на цю ейфорію Путін і розраховує. Вона повинна стати густою завісою для подальших, вже не таких популярних (як звільнення заручників) кроків української влади. Про непопулярні кроки згодом, наразі давайте тверезо, з холодною головою оцінимо цей «акт гуманізму» та його наслідки для України, її національних інтересів.
Українцям, та й світові, подають інформацію, що відбувся рівноцінний, а відтак справедливий обмін у форматі «35 на 35». Насправді це чергова маніпуляція. Серед 35 повернених Україні заручників — 24 моряки, яких, нагадаю, Росія захопила у районі Керченської протоки у листопаді 2018 року. Україна в жодному разі не повинна була погоджуватись включати їх в «обмінний фонд». До 6 вересня Росія була зобов’язана віддати моряків Україні згідно з рішенням міжнародного суду. Путін тягнув до останнього. Але далі тягнути б уже не зміг. Якби 6 вересня моряки не були на волі, по всьому світові почали б арештовувати російські судна, забороняти їм заходити у порти. А це вкрай принизлива процедура для Росії, яка вважає себе великою морською державою. Допустити цього Путін не міг. У нього не залишалося маневру — ще трохи витримки та терпіння, і він би відпустив моряків. Це був би болючий удар і по репутації Росії, і по самолюбству Путіна, який ненавидить приймати рішення і діяти під тиском. І тут Зеленський робить йому неоціненну послугу: дає можливість зберегти обличчя. Ба більше! З глухого кута, куди Путіна загнало міжнародне право і санкції, він виходить тріумфатором та миротворцем. Моряків Росія мала звільнити без будь-яких умов, а їх відпустили під особисте зобов’язання уповноваженої з прав людини Людмили Денисової, тобто у статусі злочинців. Знову українська сторона пішла на умови Путіна, аби формально дати Росії можливість зберегти обличчя…
До речі, у рішенні Міжнародного трибуналу йдеться про те, що Росія має повернути захоплені кораблі. Але про кораблі зараз ніхто навіть не згадує, вони загубилися за шумовою завісою.
Та найгірше, що, включивши моряків у обмін, Україна, по суті, нівелювала рішення Міжнародного трибуналу ООН з морського права. Дала зрозуміти, що на нього не особливо зважає та покладається. Це вкрай поганий сигнал. Сигнал, який Путін посилає усьому світові, мовляв, міжнародне право — це порожній звук, треба прямо домовлятися з Росією. А щоб домовитись з Росією, треба грати за її правилами…
Показовою є й історія з Володимиром Цемахом, якого внаслідок блискучої спецопераціі СБУ та ціною життя одного з найкращих українських контррозвідників було затримано на території окупованого Донбасу. У 2014 році Цемах був «командиром ППО угруповання ДНР» у Сніжному. Він вважається одним з головних підозрюваних у справі збитого «Боїнга». Коли з’явилась інформація, що Цемах може бути включений у список на обмін, прокуратура Нідерландів та депутати Європарламенту звернулись до України з проханням не віддавати міжнародного злочинця Росії. Попри це, Україна віддала Цемаха. І тут є кілька поганих сигналів. Перший — напередодні український суд відпустив його на поруки. Ось так в один момент взяв і відпустив. Це свідчить про абсолютну залежність судової системи від влади. Ганебного телефонного права ніхто не відмінив… За попередньої влади суди поводились більш незалежно, принаймні від Адміністрації президента. Другий поганий сигнал — Україна видала ворожій країні свого громадянина, бо Цемах хоч і злочинець та зрадник, але формально громадянин України. По суті, Цемаха віддали на вірну смерть. У Росії це питання вирішується просто, за сталінським методом: «Немає людини — немає проблеми». До речі, російські спецпризначенці Єрофеєв і Александров, яких обміняли на Савченко, вже мертві… І нарешті — тепер Україні буде складніше переконувати європейців продовжувати санкції проти Росії. Бо ми самі дали їм пас, пішовши на умови Путіна. Нагадаю, Європа не запроваджувала серйозних санкцій проти Росії доти, доки не був збитий цей літак.
Попередня влада відмовлялась грати за правилами агресора. Стійкість і безкомпромісність України стримувала і наших західних союзників, які давно були готові закривати очі на витівки «російського ведмедя». Україна їм ці очі муляла, щоразу нагадуючи про принципи і цінності, які декларує і на яких тримається цивілізований світ. Захід вимушено грав на боці України і за першої-ліпшої нагоди готовий був умити руки. Нова українська влада таку нагоду дала, вона вирішила піти таким бажаним для західних партнерів шляхом — шляхом умиротворення агресора. І бачимо, як тішаться наші європейські партнери, як усіляко підхвалюють Зеленського, поблажливо плескають його по плечу. «Росія та Україна обміняли багатьох ув’язнених. Дуже гарна новина, можливо, перший гігантський крок до миру. Вітаю обидві країни!» — написав Трамп у своєму Twitter. Здавалось би, як гарно написав, як щиро. Насправді — верх цинізму, бо, вітаючи «обидві країни», на один рівень поставив агресора і жертву.
Меркель, Макрон, Трамп — усі в один голос твердять, що обмін — це перший крок на шляху до миру. Їм давно хочеться пом’якшити, а може, і скасувати санкції, які боляче б’ють не лише по економіці Росії (російський народ терплячий, все витримає), а й по європейському бізнесу. Тільки великі світові гравці не уточнюють, за рахунок кого і на чиїх умовах буде досягнуто миру. Бо знають, що свої дивіденди отримають за рахунок України. Війну можна або виграти, або програти. Або мир, або капітуляція. Десь посередині не вийде…
Тепер про можливі кроки назустріч миру, точніше, назустріч Путіну. Чого хоче Росія? Повернути Україну у сферу свого впливу. Для цього їй потрібно заблокувати наш рух в ЄС і НАТО. Саме з цією метою вона і розпочала військову агресію. Зараз Путін домагатиметься конституційної автономії Донбасу. Знову реанімували так званий план Штайнмайєра — проведення виборів без демілітаризації, по суті, для узаконення ставлеників Кремля, проросійських терористів. Допустити цього не можна у жодному разі. Бо це кінець Україні. Це повільна, але неминуча смерть. Як від раку. Донбас після п’яти років окупації і є цією раковою пухлиною, яка пустить свої смертельні метастази. Такий сценарій заблокує наш рух у ЄС і НАТО. Україна потрапить під цілковиту залежність від Росії. Чи розуміє Зеленський, у яку пастку його заганяють? Я не знаю відповіді на це питання. Але знаю з історичного досвіду: умиротворенням агресора війну не зупинити. Так можна спровокувати ще одну війну. Цього разу громадянську, оскільки частина притомних українців ніколи не змириться з таким сценарієм: годувати контрольовану Росією територію, на якій виховують, починаючи з дитячого садка, ненавидіти усе українське…
На жаль, хорошого, принаймні гідного, виходу з нинішньої ситуації немає. Цю розвилку ми вже минули, коли обрали Зеленського, який пообіцяв українцям легкі рішення складних проблем. Одне з них — «просто перестати стріляти».
Країну ще можна врятувати, якби нова влада дотримувалася у відносинах з Росією лінії попереднього керівництва держави і тих домовленостей, які були досягнуті раніше. Повернення Донбасу неможливе без виведення звідти російських військ та найманців, контролю над українсько-російським кордоном та тривалого періоду деокупації… Будь-які поступки Путіну — це пастка, в яку Росія заганяє Україну. Але біда у тім, що Зеленський робить усе наперекір Порошенкові. Цим нагадує Трампа, який нівелює все, чого досяг Обама, і в усьому його звинувачує. Путін потирає руки.
Наскільки далеко Зеленський готовий зайти у цій тактиці?
Чи призведе ця політика до неминучої капітуляції, чи Зеленський наївно сподівається обіграти Путіна, притупивши його пильність, — наразі достеменно не відомо. Але тривожні дзвінки вже є. Один з них — шокуюча заява голови парламентського комітету з питань зовнішньої політики Богдана Яременка (від «Слуги народу»), що для поліпшення атмосфери під час переговорів з Росією про мир та для «відновлення довіри» варто вивести американських інструкторів з території України. Можна припустити, що пан Яременко, отримавши посаду голови комітету, на радощах збожеволів, але навряд. Радше ця заява — такий собі пробний камінь, тестування громадської думки. Або ж прелюдія до капітуляції? Бо «миротворець» Путін готовий подарувати Україні мир лише за цієї умови…