Пенсія Ківалова-«підрахуя» — майже… 246 тисяч гривень!
А ексголова Конституційного Суду Наталія Шаптала отримує понад 390 тисяч…
Нещодавно «Високий Замок» писав, що найбільша пенсія в Україні - 390 тисяч 184 гривні. Однак тоді ще не було відомо, хто цей обранець долі, який щомісяця отримує такий грошовий куш.
Завдяки розслідуванню видання OBOZ.UA стало відомо, що це суддя у відставці Наталія Шаптала. 2019-го впродовж чотирьох місяців очолювала Конституційний Суд України. У вересні 2019-го Шаптала звільнилась, а з жовтня почала отримувати «довічне грошове утримання судді».
Спочатку їй призначили виплату у розмірі 90% від зарплати судді, а потім, керуючись новою нормою закону, знизили пенсію до 50% від зарплати. Тоді Шаптала в судовому порядку почала вимагати повернути їй високу пенсію. (Саме це звернення в суд і допомогло журналістам знайти її справу). Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Шаптали і зобов’язав Пенсійний фонд знову підвищити пенсію екссудді. Таким чином тепер Наталія Шаптала отримує найбільшу виплату серед всіх українських пенсіонерів, враховуючи і грошове утримання суддів, і звичайні пенсії.
А от позмагатися із Шапталою може хіба що «підрахуй» Ківалов. Колишній регіонал, нардеп багатьох скликань, який фігурує в розслідуванні НАБУ щодо корупції суддів, отримує найбільшу в Україні пенсію (без урахування довічного грошового утримання судді). Щомісяця Пенсійний фонд виплачує йому 245 тисяч 990 гривень! За рік це майже 3 мільйони гривень…
Як пише OBOZ.UA, ще кілька років тому Ківалов отримував велику за українськими мірками пенсію — 14 тисяч грн. Збільшити виплату в сімнадцять разів екснардепу допомогла суддя з Одеси, а також довідка з Міжнародного гуманітарного університету, президентом якого він є. Журналісти видання, не отримавши офіційних відповідей ні від Мінсоцполітики, ні від Пенсійного фонду, проаналізували реєстр судових рішень і знайшли рішення, завдяки якому позивачу Сергію Ківалову вдалось отримати таку «космічну» пенсію.
Ківаловська пенсія у 246 тисяч — аномалія для пенсійної системи. Такі «пенсії» можуть отримувати виключно судді Конституційного Суду України, Верховного суду, голови апеляційних судів. При цьому в законі окремо прописано, що судді отримують не пенсію, а «довічне грошове утримання». А пенсія у 246 тисяч для «не судді» — абсолютний виняток.
Нагадаємо, з нового року Мінсоц запровадив низку коефіцієнтів, які знижують надвисокі пенсії - вищі за 10 і більше прожиткових мінімумів. Наприклад, до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 тис. 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 тис. 971 грн), будуть застосовувати знижувальний коефіцієнт 0,5.
Тож і Ківалов, і Шаптала можуть потрапити під «секвестр» своїх «космічних» пенсій. Однак — ненадовго. Адже цілком імовірно, що незабаром коефіцієнти почнуть скасовувати в судах. Як свідчить практика, в абсолютній більшості випадків судді «чомусь» займають позицію елітних пенсіонерів і скасовують обмеження для їхніх пенсійних виплат.
А тим часом…
Найбільша пенсія у Києві, найменша — на Тернопільщині
Найвищі виплати у пенсіонерів в Києві - 8 017,65 грн. Це більш ніж на третину вище за середній показник по країні. Найменші виплати у Тернопільській області: 4 484,69 грн. Це на 23% менше за середнє значення. Середня пенсія в Україні наприкінці 2024 року становила 5 789 грн.
Відповідну статистику оприлюднила платформа Опендатабот з посиланням на дані Пенсійного фонду України. У двох регіонах України наприкінці 2024 року спостерігалося суттєве зниження пенсій. Зокрема у Рівненській області середня пенсія впала на 24% порівняно з кінцем 2023 року (до 5 159,85 грн), а в Житомирській — на 10%.