Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Пенсія Ківалова-«підрахуя» — майже… 246 тисяч гривень!

А ексголова Конституційного Суду Наталія Шаптала отримує понад 390 тисяч…

Фото умовне з сайту pexels
Фото умовне з сайту pexels

Нещодавно «Високий Замок» писав, що найбільша пенсія в Україні - 390 тисяч 184 гривні. Однак тоді ще не було відомо, хто цей обранець долі, який щомісяця отримує такий грошовий куш.

Завдяки розслідуванню видан­ня OBOZ.UA стало відомо, що це суддя у відставці Наталія Шаптала. 2019-го впродовж чотирьох міся­ців очолювала Конституційний Суд України. У вересні 2019-го Шапта­ла звільнилась, а з жовтня почала отримувати «довічне грошове утри­мання судді».

Спочатку їй призначили випла­ту у розмірі 90% від зарплати суд­ді, а потім, керуючись новою нор­мою закону, знизили пенсію до 50% від зарплати. Тоді Шаптала в судо­вому порядку почала вимагати по­вернути їй високу пенсію. (Саме це звернення в суд і допомогло журна­лістам знайти її справу). Окружний адміністративний суд Києва задо­вольнив позов Шаптали і зобов’язав Пенсійний фонд знову підвищити пенсію екссудді. Таким чином тепер Наталія Шаптала отримує найбіль­шу виплату серед всіх українських пенсіонерів, враховуючи і грошове утримання суддів, і звичайні пенсії.

А от позмагатися із Шапталою може хіба що «підрахуй» Ківалов. Колишній регіонал, нардеп багатьох скликань, який фігурує в розсліду­ванні НАБУ щодо корупції суддів, отримує найбільшу в Україні пенсію (без урахування довічного грошово­го утримання судді). Щомісяця Пен­сійний фонд виплачує йому 245 ти­сяч 990 гривень! За рік це майже 3 мільйони гривень…

Як пише OBOZ.UA, ще кілька ро­ків тому Ківалов отримував велику за українськими мірками пенсію — 14 тисяч грн. Збільшити виплату в сімнадцять разів екснардепу допо­могла суддя з Одеси, а також довідка з Міжнародного гуманітарного уні­верситету, президентом якого він є. Журналісти видання, не отримавши офіційних відповідей ні від Мінсоцпо­літики, ні від Пенсійного фонду, про­аналізували реєстр судових рішень і знайшли рішення, завдяки якому позивачу Сергію Ківалову вдалось отримати таку «космічну» пенсію.

Ківаловська пенсія у 246 тисяч — аномалія для пенсійної систе­ми. Такі «пенсії» можуть отримува­ти виключно судді Конституційно­го Суду України, Верховного суду, голови апеляційних судів. При цьо­му в законі окремо прописано, що судді отримують не пенсію, а «дові­чне грошове утримання». А пенсія у 246 тисяч для «не судді» — абсолют­ний виняток.

Нагадаємо, з нового року Мін­соц запровадив низку коефіцієнтів, які знижують надвисокі пенсії - вищі за 10 і більше прожиткових мініму­мів. Наприклад, до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мі­німумів (23 тис. 610 грн) та не пе­ревищує 11 прожиткових мінімумів (25 тис. 971 грн), будуть застосову­вати знижувальний коефіцієнт 0,5.

Тож і Ківалов, і Шаптала мо­жуть потрапити під «секвестр» сво­їх «космічних» пенсій. Однак — не­надовго. Адже цілком імовірно, що незабаром коефіцієнти почнуть скасовувати в судах. Як свідчить практика, в абсолютній більшості випадків судді «чомусь» займають позицію елітних пенсіонерів і ска­совують обмеження для їхніх пен­сійних виплат.

А тим часом…

Найбільша пенсія у Києві, найменша — на Тернопільщині

Найвищі виплати у пенсіонерів в Києві - 8 017,65 грн. Це більш ніж на третину вище за середній показник по країні. Найменші виплати у Тер­нопільській області: 4 484,69 грн. Це на 23% менше за середнє значен­ня. Середня пенсія в Україні наприкінці 2024 року становила 5 789 грн.

Відповідну статистику оприлюднила платформа Опендатабот з поси­ланням на дані Пенсійного фонду України. У двох регіонах України на­прикінці 2024 року спостерігалося суттєве зниження пенсій. Зокрема у Рівненській області середня пенсія впала на 24% порівняно з кінцем 2023 року (до 5 159,85 грн), а в Житомирській — на 10%.