Передплата 2025 «Добрий господар»

Військовим потрібні рації та 3D-принтери

Майно, яке суд конфісковує у власність держави, можуть отримати Сили оборони, правоохоронці та ДСНС

Фото умовне з сайту pexels
Фото умовне з сайту pexels

Якщо суд конфісковує майно з тих, чи інших причин, воно переходить у власність держави. А далі, за розпорядженням Львівської обласної військової адміністрації, до підрозділів Сил оборони або реалізації виконавчою службою.

У соцмережах я побачила такий пост: «Там, де є звернення від командира, у тому числі, 99% не доходить до пациків, на жаль. Компи купуємо самі, дрони самі, пікапи самі. А обласна адміністрація — це піар — компанія. Плюс депутати, незрозуміло на кого вони там працюють», — написав Андрій Іваскевич у Фейсбуці.

Журналістка «ВЗ» поцікавилась у Львівській ОВА, яке майно конфісковують у власність держави через суд, і чи передають його військовим? Про це розповів перший заступник голови Львівської ОВА Андрій Годик.

— Є порядок розпорядження майном, яке конфісковано судом і передано у власність держави, — каже перший заступник голови Львівської обласної військової адміністрації Андрій Годик. — Майно вилучається або митницею, або органом виконавчої служби — у випадку не виконання тих, чи інших зобов’язань. Судом або в судовому порядку передається в дохід держави.

Нам митниця і виконавча служба щомісяця передають інформацію — перелік майна, яке може бути передано для потреб Сил оборони держави. Ми перелік майна публікуємо на офіційному сайті ЛОВА до 10 числа кожного місяця.

Щоб побачити це майно, треба на сайті ЛОВА зайти у рубрику «Сервіс», «ЗСУ та державним установам», далі - «Майно для потреб Оборони», де є уся інформація: перелік майна, порядок отримання і хто його може отримати.

Уже до 10 лютого буде опубліковано новий перелік майна. Після цього всі охочі, ми говоримо перш за все про сектор Оборони і національної безпеки — ЗСУ, правоохоронні органи, ДСНС, які мають можливість упродовж 15 календарних днів подати заявку на те, чи інше майно, яке є у цьому переліку.

— Чи до ЛОВА особисто звертаються, наприклад, військові частини?

— Військові можуть подати заявку тільки на те майно, яке є у списку. Лист-заявку можна надіслати на електронну пошту ЛОВА до канцелярії (kancel@loda.gov.ua).

Впродовж минулого року було понад сто звернень від різних формувань — як Збройних сил, так і правоохоронного блоку. Ми передали понад 65 тисяч одиниць товарів різних категорій.

Якщо говорити про найбільшу кількість товарів, яка була передана, — це цигарки, які були вилучені правоохоронними органами — близько 30 тисяч. Найбільш популярні по заявках наших військових — це електронні пристрої та їх комплектуючі, ми передали їх близько 12 тисяч. Ви згадали про мобільні телефони — близько 500 мобільних телефонів, які впродовж 2024 р були передані. Це переважно 14, 15, 16 айфон, які вилучались, як контрабанда органами державної митної служби.

— В принципі оформити заявку нескладно… Треба лише надіслати електронного листа на адресу ЛОВА.

— Що ще важливо, ми обов’язково наприкінці місяця дивимося, чи є майно спірним, чи не спірним. Що це означає? Якщо на один й той самий предмет, як правило, це мобільні телефони, ноутбуки, рації, 3D-принтери подають заявку одразу декілька військових частин, до прикладу, ми всіх запрошуємо на узгоджувальну нараду. І тоді за нашого посередництва військові узгоджують, що кому пріоритетно, відповідно до тих завдань, які вони виконують.

Після цього, як відбулась узгоджувальна нарада, досягнули компромісу, видається розпорядження. На підставі цього розпорядження військові отримують це майно в того зберігача, де воно перебуває. Або виконавча служба, або, як правило, митниця.

— Чи вилучає, до прикладу, виконавча служба автомобілі? Чи можуть їх передати військовим?

— Можуть передати. Якщо дивитися по статистиці минулого року, 20 автомобілів передано Збройним силам і понад 80 одиниць — комплектуючих до них. Це, як правило, шини.

Якщо ми говоримо про транспортні засоби, тут також важливо протягом 15 днів (саме у цей період можна подати звернення), піти і ознайомитися з тим, чи іншим майном, та побачити у якому воно перебуває стані. Зокрема, подивитися технічні характеристики автомобіля. Подивитись справність ноутбука, чи побутової техніки.

— Що серед вилученого майна рідко трапляється, але дуже потрібно на фронті?

— За що була найбільша конкуренція — це рації та 3D- принтери! 3D-принтерів було більше десятка, але вони дуже потрібні військовим.

Часто військові просять автомобілі, але їх мало, і вони не у найкращому стані. Серед нових речей — це переважно побутова техніка — найбільше холодильників, пральних машин та мікрохвильових пічок. Це також смартфони, ноутбуки, планшети. Теж потрібна велика кількість одягу.