«Прикольно, пізнавально...»
Кореспондент «ВЗ» поспостерігала за новообраними Зе-депутатами, які проходять тижневий вишкіл у готелі «Ріксос-Прикарпаття» у Трускавці
Уся країна вже знає, що новобранці Верховної Ради України 9-го скликання від партії «Слуга народу» зараз проходять інтенсивний «курс молодого депутата» у «люксусовому» готелі в Трускавці. П’ятизірковий готель «Ріксос-Прикарпаття» вважається одним із найкращих у цьому затишному курортному містечку на Львівщині. Відпочиває у ньому далеко не бідна публіка. Воно і зрозуміло: стандартний номер на двох на добу коштує 3700 грн.
Заможні фірми тут часто проводять семінари й конференції для свого персоналу (конференц-зал розрахований на 500 осіб), поєднуючи таким чином приємне з корисним: працівники вдень удосконалюють свої професійні знання, а ввечері відпочивають у чудовому СПА з величезним басейном. Готель також має велику закриту територію, яка ретельно охороняється. Є тут навіть свій вертолітний майданчик. Мабуть, оця робочо-відпочинкова атмосфера і надихнула керівництво партії «Слуга народу» організувати «школу Зе-депутата» саме у цьому трускавецькому готелі.
…Заходжу у хол готелю, йду на рецепцію, щоб поселитися (завчасно забронювала собі номер на одну добу). І одразу «наштовхуюсь» на скандально відомого журналіста телеканалу «1+1» Олександра Дубинського, який виграв вибори на мажоритарному окрузі на Київщині. Цей персонаж, на відміну від переважної більшості новачків у майбутньому парламенті, добре відомий і впізнаваний. Ще не склавши депутатської присяги, він уже встиг публічно поконфліктувати зі соратниками. Зокрема, накинувся з критикою на свого колегу по майбутній фракції Давида Арахамію, який входить до першої п’ятірки списку «Слуги народу» (4-й номер) і якого пророкують у лідери фракції. Це, власне, і обурило Дубинського, який вважає пана Арахамію «порохоботом» (той свого часу працював у команді Міноборони і писав схвальні пости про Порошенка).
Крім того, Дубинський уже заявив, що створить у парламенті окрему «групу товаришів» з робочою назвою «Справедливість», куди, судячи з анонсованих прізвищ кількох потенційних «одногрупників» Дубинського, увійдуть відверто проросійськи налаштовані «слуги народу». Ця ініціатива скандального журналіста дала підстави припускати, що у «Слузі народу» намітився ідеологічний розкол (експерти прогнозували, що таке неминуче мало би статися — через різношерсту публіку в пропрезидентській силі).
Думаю, одна з мотивацій проведення інтенсиву у Трускавці — спробувати зблизити, а, за можливісті, і здружити цих надто різних з багатьох точок зору людей. А заодно вивчити, хто чим «дихає».
Протягом дня я кілька разів у холі готелю бачила Дубинського. І зазвичай він ходив один, завжди серйозний і похмурий: чимось нагадував такого собі вовка-одинака… Наступного ранку я побачила Дубинського, коли заходила у ресторан на сніданок. Він уже поснідав і виходив з ресторану, прихопивши зі собою два йогурти.
Мушу визнати, запевнення організаторів навчання, що лекції та групові заняття тривають з ранку до пізнього вечора, — чиста правда. Справді, «слуги» з конференц-залу виходили лише на обід, вечерю та короткі перерви на каву та перекур. Групові заняття (приблизно по десять осіб) проводили навіть у холі готелю. У холі також розставлено кілька телевізійних відеокамер: журналісти провідних телеканалів тут чергують протягом цілого дня, аби взяти хоч у когось інтерв’ю.
Як розповіли мені колеги-телевізійники, новообрані депутати не дуже мають бажання спілкуватися з журналістами, добитися якогось коментаря вкрай складно. Усе спілкування з пресою жорстко регламентується і контролюється прес-службою партії. Звернула увагу, що слухачі «Школи Зе-депутата» намагаються через хол, де на них чатують журналісти, не ходити. З конференц-залу до ресторану йдуть через вулицю…
У ресторані Зе-депутати харчуються в одному великому залі, разом з іншими гостями готелю. Їдять швидко, при цьому за столами продовжують спілкуватися, обговорювати щойно почуте на лекціях. «Краєм вуха» чула, як один молодий Зе-депутат запитував іншого: «Як тобі сьогоднішня лекція?». «Прикольно, — відповідав лаконічно. — Пізнавально». Ще почула, що останній день навчання — субота. У той день планується грандіозна вечірка з дискотекою, на якій має бути президент Зеленський, а у неділю після сніданку — групове фото на пам’ять і по домівках.
Звернула увагу, що більшість розмовляє російською мовою, хоча чути і вкраплення української. А ще зловила себе на думці, коли спостерігала за новообраними у барі, що на першому поверсі готелю (якраз усі вийшли із занять на каву-брейк), що вони зовсім не вписуються у звичний образ народних депутатів. Якби не знала, хто усі ці люди, в житті би не сказала, що народні обранці. Радше нагадують працівників якоїсь айтішної фірми: здебільшого молоді, демократично вбрані (як правило, джинси і футболка, рюкзак через плече чи ноутбук у руках). Чи то великі зелені бейджики з логотипом партії та прізвищем депутата збивають з пантелику?
Принагідно цікавилась у персоналу готелю, як їм Зе-гості? Усі в один голос схвально їх характеризували, мовляв, поводяться дуже чемно, пристойно («столове срібло» не крадуть), не скандалять, на відміну від деяких колишніх депутатів, які, бувало, тут «такі цирки влаштовували». Один колишній народний обранець так «права качав», що зняв мешт і, як Хрущов, з усієї сили тарабанив ним по столі, викрикуючи, що він — народний депутат… Також звернула увагу, що клієнти готелю на «слуг» уваги взагалі не звертають, хоча серед майбутніх парламентаріїв є чимало зірок шоу-бізнесу: той же Юзік з «Кварталу» чи красунчик-телеведучий Олександр Скічко. Щоправда, був випадок, коли дві старші пані, які відпочивають у готелі, «накинулися» з компліментами на одіозного проросійського блогера Олександра Куницького (друга і соратника Дубинського). Нагадаю, ЦВК під час виборчої кампанії зняла його з виборів через подвійне громадянство (окрім українського, має громадянство Ізраїлю), але суд поновив його реєстрацію як кандидата у депутати. Жіночки не стримували емоцій, що «вживу» побачили майбутнього депутата, за якого, казали, голосували… Але це був радше виняток, решта відпочивальників демонструють абсолютну байдужість до Зе-команди.
Після вечері я пішла у СПА, думала, побачу там когось із «Зе-школярів», які прогулюють уроки. І була подивована, що жодного учня там не зустріла. Через вікно СПА бачила, як вони займалися до пізньої ночі, час від часу виходячи надвір перекурити. Лише під закриття СПА, близько десятої вечора, у басейн таки прийшло кілька осіб із Зе-команди…
Після СПА я пішла у лоббі готелю, аби поспостерігати за вечірнім життям «школярів». Дехто вже відпочивав у барі, попиваючи каву чи вино, дехто тільки-но йшов із занять, ледь волочачи ноги (було вже близько одинадцятої вечора). Біля мене за сусіднім столиком сидів львів’янин Святослав Юраш (наймолодший депутат, якому виповнилося лише 23 роки). Його легко впізнати не лише через високий зріст, а й через специфічне вбрання: хлопець завжди ходить у чорній вишиванці (як свого часу Андрій Шкіль) і у чорному костюмі. Він щось натхненно і жваво розповідав колегам, активно жестикулюючи. З уривків фраз, які вдалося почути, зрозуміла, що він, зокрема, не схвалює ліквідацію комітету з євроінтеграції (нагадаю, у новому скликанні хочуть реформувати комітети — деякі взагалі ліквідувати, а решту — об’єднати та перейменувати).
Близько опівночі втомлені Зе-депутати почали розходитися по своїх номерах. Кажуть, їм, як учням у школі, задають домашню роботу. Якщо так, то не знаю, коли вони сплять? Бо перша лекція о 8.30. Завтра їм треба рано прокидатися і вчитися, вчитися і ще раз вчитися…
Фото авторки і з відкритих джерел
Трускавець, Львівщина