Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Гройсман на посаді залишився. Луценку кажуть приготуватися на вихід...

Останні дні весни були позначені кадровими пертурбаціями (і спробами вчинити їх) у владних та партійних ешелонах.

Одні були пов’язані з активнішим «входженням у курс справ» президента Володимира Зеленського, інші — з достроковими виборами у парламент, які ініціював той.

У четвер Верховна Рада розглядала заяву прем’єр-міністра Во­лодимира Гройсмана про відставку. Написав її не­вдовзі після інавгураційної промови президента Воло­димира Зеленського, який назвав уряд «проблемою» і порадив членам Кабміну покинути свої кабінети. Од­нак парламент не підтри­мав цієї пропозиції — «за» було лише 97 нардепів. Ко­манда Гройсмана працюва­тиме аж до обрання нового уряду — уже новою коаліці­єю, яку мають сформува­ти після липневих виборів (ймовірно, це станеться у кінці вересня).

Тим часом новообраний глава держави зміцнив свої тили, свою безпеку. Керів­ником Управління держав­ної охорони (УДО) замість генерал-полковника Ва­лерія Гелетея призначив підполковника ЗСУ Олек­сія Оцерклевича. Керівни­ком президентської охоро­ни зробив Максима Донця. Обидва призначення ви­кликали полярні оцінки. Но­вого керівника УДО, який свого часу захищав Доне­цький аеропорт, одні вва­жають відважним, безкомп­ромісним офіцером, який турбується про підлеглих. Інші сумніваються у його патріотизмі, докоряють за «ручкання» із сумнозвісним бойовиком «Моторолою», розмови про «братню ві­йну» (є відповідне відео). Втім, фахівці кажуть, що та­кий крок Оцерклевич зро­бив тоді вимушено — аби приспати пильність воро­га і дати змогу доправити захисникам оточеного ае­ропорту зброю, продукти, провести ротацію особово­го складу. Це вдалося…

Запитання в аналітиків виникли у зв’язку з призна­ченням особистої охоро­ни президента. Бо Максима Донця, який тепер відпові­датиме за цю ділянку робо­ти, знають як багаторічного охоронця… Ігоря Коломой­ського. Чи не забагато ка­дрів скандального олігарха перекочувало у команду но­вого керівника країни?

Багато змін у політичних силах. Із Радикальної пар­тії вийшов Ігор Мосійчук, з «Батьківщини» — Андрій Сенченко, з «Блоку Петра Порошенка» — Олександр Грановський. Перші двоє заявили про розбіжності з лідерами партій. Гранов­ський сказав, що вирішив стати на самостійний полі­тичний шлях (не виключе­но, балотуватиметься по «мажоритарці» у Харкові). Від усіх посад у партії Пе­тра Порошенка «Європей­ська солідарність» («ЄС») відмовився Ігор Кононен­ко. Каже, що з колегами ба­гато зробив за останні п’ять років, а тепер вирішив дати дорогу молодим. Також ста­ло відомо, що керівником виборчого штабу «ЄС» під час парламентських перего­нів буде Сергій Березенко.

У вирі цих кадрових по­дій на увагу заслуговує і сві­жа звістка з Адміністра­ції президента: там готують подання на звільнення ген-прокурора Юрія Луценка. Водночас глава держави уже вніс подання у Раду на звіль­нення керівника МЗС Павла Клімкіна, очільника СБУ Ва­силя Грицака, міністра обо­рони Степана Полторака.

А тим часом…

Великий резонанс у суспільстві викликало призна­чення, яке має відношення до націоналізованих ма­єтків екс-президента Януковича. Випадково чи ні, але в результаті тендерного відбору управляти його колишнім комплексом «Межигір'я» доручили фір­мі, яку очолює Олексій Вороненко, колишній поміч­ник нардепа-«регіонала» Євгенія Мураєва, бойового соратника Януковича… Громадські активісти вимага­ють оголосити новий відбір.