Дама, яка має скрутити шию корупції
Вищий антикорупційний суд України очолила 37-річна служителька Феміди з райцентру на Харківщині
![](https://img.wz.lviv.ua/HIpW49YkGieucuuYoJCMSNuOm8A=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/390108/tanasevych.jpg)
Рівно через 11 місяців після того, як Верховна Рада ухвалила закон про Вищий антикорупційний суд України (ВАКС), завершено формування цієї структури. 7 травня на загальних організаційних зборах суддів обрано її керівництво. Головою ВАКСу упродовж найближчих трьох років буде представниця Харкова Олена Танасевич. Заступником голови ВАКС став київський адвокат Євген Крук. Визначено також шістьох слідчих суддів. Роботу під керівництвом першого свого керманича новий суд розпочне 5 вересня — щоб вирішити всі оргпитання. ВАКС прийматиме до розгляду справи, які розслідувало НАБУ, а також «успадкує» понад 200 кримінальних справ, які до цього часу перебували у судах першої інстанції і в апеляції.
Обрання керманича Вищого антикорупційного суду України нагадувало справжній трилер. Розпочалося об 11 годині, а завершилося близько 17.00 після трьох етапів голосувань. У першому турі таємного волевиявлення найбільше голосів — 15 (для перемоги їх потрібно було щонайменше 20 із 38) набрала Олена Танасевич. У спину їй із результатом 14 голосів дихав на той час виконувач обов’язків голови ВАКсу — львів’янин Олег Павлишин (найстарший із членів ВАКСу). На третьому місці з 9-ма голосами виявився ще один львів’янин — Маркіян Галабала, якого знають як адвоката Саакашвілі. Дует найрейтинговіших суддів зійшовся у повторному голосуванні, але і воно було «холостим»: Танасевич підтримали 16 колег, Павлишина — 15…
Процедуру обрання почали заново. Крім Олени Танасевич, судді запропонували нову кандидатуру — уродженку міста Підгайців на Тернопільщині, донедавна — суддю зі Жмеринки на Вінничині Ольгу Саландяк. Однак та не склала належної конкуренції харків’янці. За Танасевич були позначки у 23 бюлетенях, за Саландяк — у 10. П’ятеро суддів так і не зробили свого вибору. Експерти кажуть, що не в останню чергу на руку Танасевич зіграла кількісна перевага представників Харківщини у ВАКСі — їх там п’ятеро, більше, ніж киян, львів’ян, дніпрян.
Голові Вищого антикорупційного суду України Олені Танасевич (у дівоцтві — Немикіна) 37 років. Народилася і живе у Харкові. Закінчила місцевий педуніверситет і юридичну академію. Кандидат наук. Вільно володіє англійською. Має 7 років практики на посаді судді, до того працювала його помічником, звичайним правником. Працювала суддею у 6-тисячному селищі міського типу Печеніги, що за 60 км від Харкова. Батько свого часу служив у міліцейських структурах Харкова, відставний підполковник карного розшуку, балотувався до Верховної Ради. Сестра Ольга працює у виконавчій службі. Чоловік Михайло — бізнесмен у сфері енергетики, разом виховують сина Серафима. Живуть у квартирі площею 56,7 кв.м. Торік Олена Танасевич заробила 245 тис. грн., чоловік — більше мільйона. Подружжя має три легкові автомобілі, дві земельні ділянки у Харкові на 10 і 20 арів, володіє також 24 «кавалками» землі у Запорізькій і Харківській областях загальною площею 54 гектари. На своїй новій посаді Олена Танасевич зароблятиме щомісяця з різними добавками приблизно 125 тисяч грн.
Згідно із законом на Олену Танасевич (як і на всіх решта суддів ВАКСу) чекають службове житло у Києві, яке не можна приватизувати, цілодобова охорона, у тому числі — членів сім’ї, службового і особистого майна.
Олена Танасевич уже зробила перші заяви щодо своєї майбутньої роботи. Сказала, що для Вищого антикорупційного суду знадобиться інше приміщення, ніж те, що йому виділили раніше, — бо воно непридатне для установи з таким серйозним профілем роботи.
Коментар для «ВЗ»
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва
Голові Вищого антикорупційного суду України треба дати кредит довіри. Процедура її обрання пройшла прозоро, демократично. Хоча є питання, пов’язані з бізнесовою діяльністю її чоловіка і з великими земельними ділянками їхньої сім’ї. Голова суду каже, що придбала цю землю законно, що має відповідні папери, і все ж… Громадянському суспільству треба буде пильнувати за роботою Олени Танасевич і її команди — щоб не повторилася історія з іншими антикорупційними органами, які виявилися недостатньо ефективними, погрузли у скандалах. Те, що голова ВАКСу прийшла у Вищий антикорупційний суд із периферії, і те, що її ім’я не відоме широкому загалу, не має ніякого значення. Бо у нас, як відомо, деякі «імениті» особи, які працюють у Конституційному Суді, дозволяють собі приймати антиконституційні рішення…