Депутати, артисти, спортсмени і шоумени…
Кому довірилися кандидати у президенти?
![](https://img.wz.lviv.ua/F74xq5ZVFJk5xEcTkdgNegn1b0s=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/386713/sup.jpg)
Якщо зібрати посвідчення, які за час виборчої кампанії візують і видають у Центрвиборчкомі, то навіть окремої шафи під них не вистачить. Кандидатські «ксиви» — лише вершина паперового айсберга. За кожним із зареєстрованих претендентів на президентську булаву — гвардія «довірених», які теж проходять реєстрацію у ЦВК та отримують відповідну «корочку». Це й представники кандидатів у Центрвиборчкомі, і VIP-агітатори, вони ж — довірені особи. Якщо у ЦВК кандидати мають лише по одному уповноваженому, то в округах — ціла масовка: закон дозволяє мати до п’яти довірених осіб у загальнодержавному окрузі, плюс — по одному представнику у кожному з територіальних округів (а їх — 199). «ВЗ» пропонує добірку з прізвищами найбільш упізнаваних та скандальних персонажів зі списку тих, кому виписали виборчі довіреності у штабах найрейтинговіших кандидатів.
«Смотрящі» за ЦВК
Уповноважений представник кандидата у Центрвиборчкомі — як три в одному: очі, вуха і рот у головній виборчій комісії. Він має право бути присутнім на засіданнях ЦВК, вносити пропозиції щодо рішень комісії, отримувати доступ до виборчої документації.
Найкращий «зв'язковий» з ЦВК — колишній член ЦВК, вирішили у штабі Петра Порошенка і делегували в уповноважені Руслана Князевича. До того, як осісти у Верховній Раді, він не один рік працював у Центрвиборчкомі. Після своєї інавгурації Порошенко призначив його представником президента у Верховній Раді. А на позачергових парламентських виборах 2014-го Князевич отримав 12-ий номер у списку «БПП».
Як і на минулих президентських перегонах, Юлія Тимошенко відрядила своїм представником у ЦВК Сергія Власенка. У нього зі шефовою давні, перевірені не лише часом, а й обставинами стосунки: і партійні, і дружньо-ділові. Під час судового процесу над Тимошенко Власенко був її захисником. Саме з цим фактом пов’язував позбавлення його депутатського мандата з подачі «регіоналів» (у березні 2013-го суд задовольнив позов щодо дострокового припинення депутатських повноважень Власенка, посилаючись на те, що нардеп поєднував мандат з адвокатською діяльністю).
У «Зе!команді» свій вибір теж на адвокатові зупинили. Це тепер прізвище Сергія Кальченка звучить з прив’язкою до кандидата у президенти Володимира Зеленського. Раніше ж воно асоціювалося з колишнім нардепом Миколою Катеринчуком. Кальченко був одним із засновників юридичної компанії «Катеринчук, Моор і партнери».
Поки він «партнерствує» з Зеленським, Катеринчук «причалив» до команди Анатолія Гриценка — курирує юридичні питання. Представник кандидата-полковника у ЦВК — саме з катеринчуківської «кузні кадрів». Це одесит Руслан Чорнолуцький, прізвище якого було на слуху під час останніх скандальних перипетій в Україні з Михайлом Саакашвілі. Чорнолуцький був одним з адвокатів Саакашвілі.
З VIP-агітаторами — недобір
Чи то з довірою — кепсько, чи часу на кастинг не вистачило, але навіть в основних кандидатів списки довірених осіб не дотягують до прописаної у законі «максималки». Більшість «передовиків» навіть у загальнодержавному окрузі не всі вакансії VIP-агітаторів заповнила. Повна п’ятірка — лише у Порошенка. У Тимошенко і Зеленського — по чотири «загальнодовірених», у Гриценка — три.
Від Порошенка «довірчі грамоти» отримали народна артистка Ада Роговцева, письменник, громадський діяч, дипломат (був послом України в Ізраїлі, США, Канаді) Юрій Щербак, Герой України, майор Олександр Порхун (учасник АТО, зі своїми побратимами відзначився, зокрема, у боях за Савур-могилу), нардеп Ніна Южаніна. Офіційну «корочку» довіреної особи отримав і перший заступник глави президентської Адміністрації Віталій Ковальчук, який очолює виборчий штаб Порошенка.
Серед агітаторів Тимошенко у загальнодержавному окрузі найбільш впізнаваними є колишній «житлово-комунальний» міністр Олексій Кучеренко, «кіборг» Микола Тихонов та засновник Першого добровольчого мобільного шпиталю (задіяні у роботі ПДМШ медики-волонтери надають допомогу як військовим на Донбасі, так і мирному населенню) Геннадій Друзенко.
Освоївшись з роллю завсідника телеефірів, Кучеренко ще й у телеведучі подався. А нещодавно встиг засвітитися і серед героїв програми «Схеми». У журналістському розслідуванні прізвище екс-міністра фігурувало з прив’язкою до колишнього прокурора з Донеччини Максима Гольдарба, який є заступником голови «Партії миру» небезвідомого Вадима Новинського. За даними «Схем», Кучеренко і Гольдарб пов’язані спільною «Тарифною мобілізацією». Обидва є співзасновниками цієї громадської організації, яка проводить кампанію за зниження тарифів.
Серед довірених осіб кандидата Зеленського — «багатопрофільний» юрист Іван Баканов. Він — і керівник ТОВ «95 квартал» та «Студія Квартал-95», і головний Зе!-штабіст, й очільник Зе! партії «Слуга народу».
Зе!довіреність отримала й Аліна Загоруйко, яка працювала помічником члена ЦВК (минулої каденції) Юлії Швець. Була помічницею й у Швеця-старшого, нардепа кількох скликань й особистого адвоката Тимошенко. 2016-го прізвище Загоруйко фігурувало серед поданих фракціями кандидатур в оновлену ЦВК. Делегували її не від «Батьківщини», а від «БПП». Проте отримати виборчкомівське крісло не судилося.
Для Гриценка кадрове донорство від Катеринчука не обмежилося лише кандидатурою уповноваженого у ЦВК. Примітним у списку довірених осіб полковника є прізвище Романа Кругляка — людини з уже згадуваної юридичної компанії «Катеринчук, Моор і партнери». Поки партзаступник Катеринчука Чорнолуцький захищав у судах інтереси Саакашвілі, інший партнер Катеринчука, Кругляк, був адвокатом Северіона Дангадзе — того самого, який, за версією Генпрокуратури, виступав посередником у зв’язках між Саакашвілі та младоолігархом-утікачем Курченком (гучна справа проти Дангадзе закінчилася тим, що соратник Саакашвілі підписав угоду зі слідством й отримав умовний термін).
У Порошенка — Чекалкін з «Веселими яйцями», у Зеленського — Юзік
У територіальних округах десант «довірених» розмаїтіший: від безробітних і пенсіонерів до представників місцевих «вершків». Найбільша зіркова збірна — у Порошенка. Особливо у столиці і на Київщині, де до порошенківської агіткоманди увійшли актор і режисер Ахтем Сеітаблаєв, поет та видавець Іван Малкович, фронтмен гурту «Мандри» Сергій Фоменко, шоумен Дмитро Чекалкін (автор проектів «Веселі яйця», «Операція проФФесор»), художник, драматург та шанувальник матірного слівця Лесь Подерв’янський. На Львівщині до агіткампанії за діючого президента залучили відомого тренера, екс-очільника футбольної збірної України Мирона Маркевича. Довіреними особами Порошенка у територіальних округах також стали дисидент, громадський і політичний діяч Богдан Горинь, нардеп, Уповноважений Президента у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, відставний генпрокурор Віталій Ярема.
Серед тих, кому виписали виборчі довіреності у «Зе!команді», — «кварталівець» Юрій Корявченков (він же — Юзік) та Ольга Пікалова, мама «сценічного Януковича» з «95 кварталу» Олександра Пікалова.
У Тимошенко, на відміну від попередніх кампаній, з «довіреними» зірками негусто. Якщо і підспівують «леді Ю», то без офіційної «корочки». Проте і цього разу без шпильок на адресу тимошенківської агіткоманди не обійшлося. У «БПП» взялися моніторити довірених осіб Тимошенко на «ригівство». В одному з телеефірів нардеп Іван Вінник дорікнув, що в окрузі на Херсонщині довіреність від кандидатки з косою отримав екс-«регіонал» Микола Дмитрук. «Це депутат 7-го скликання, людина яка голосувала за закони 16 січня», — заявив Вінник. Закиди слушні. Тільки чия б корова мукала? У списку довірених осіб Порошенка теж колишні «риги» водяться. І не лише місцевого калібру, як, наприклад, депутат Черкаської облради Віктор Парамонов, який балотувався мажоритарником до Верховної Ради від «Регіонів». Пан Вінник «забув» сказати, що на Хмельниччині довіреною особою кандидата Порошенка став співвласник мережі гіпермаркетів «Епіцентр» Олександр Герега. Це у нинішньому парламенті він позафракційний. А у минулому скликанні засідав у фракції ПР і теж голосував за диктаторські закони 16 січня.
Не обійшов скандал з «екс-ригівським» душком і Гриценка. В одному з виборчих округів на Волині довіреною особою кандидата-полковника став Іван Смітюх. Це рідний брат колишнього нардепа-регіонала Григорія Смітюха, який зі сцени «Антимайдану» закликав Путіна прийти на допомогу «нуждающімся в паддєржкє». Іван Смітюх теж у «ригах» ходив — входив до фракції ПР у Волинській обласній раді.
Після реєстрації екс-регіонала довіреною особою Гриценка очільник обласного осередку «Громадянської позиції» Сергій Чуріков заявив, що йде з політики. «Хоч я прямо не причетний до такого призначення (мені у страшному сні таке не приснилося б), не можу після цього залишатись головою партійної організації в області. Змирившись із таким, я не міг би гуляти Інститутською, дивитись в очі хлопцям і дівчатам, з якими ми ризикували взимку 2013−2014. Таке призначення завдає значної репутаційної шкоди партії та кандидату — як в області, так і в Україні», — мотивував своє рішення Чуріков. Він пішов, Смітюх залишився.
На що уповноважені довірені особи?
Ведуть агітацію за кандидата, представляють його інтереси у відносинах з виборчими комісіями, державними органами та органами місцевого самоврядування, ЗМІ, об’єднаннями громадян, виборцями.