А щучу зграю випустять у річку…
Через скасування статті про незаконне збагачення закриють 69 справ, в яких фігурують і депутати, й урядовці, і судді з прокурорами
![](https://img.wz.lviv.ua/onhI-2xAKQX1wU7Ped9w3RArD0I=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/386043/zbagach.jpg)
Конституційний Суд «зарубав» — президент обіцяє терміново оживити. Це про статтю Кримінального кодексу щодо незаконного збагачення. Петро Порошенко запевнив, що без заминки внесе до Верховної Ради законопроект, ухвалення якого виправить ситуацію і поверне кримінальну відповідальність для власників нечесно нажитих статків та капіталів. Та тільки для обурених скандальним вердиктом конституційної Феміди обіцянка відновити справедливість — не привід зітхнути з полегшенням. Навіть якщо у КК реанімують «убиту» статтю, вона стосуватиметься вже «прийдешніх» фігурантів кримінальних проваджень щодо незаконного збагачення. Щодо нинішніх «героїв», то всі їхні справи підуть під укіс. Їх просто закриють. Немає статті — немає кримінального злочину і відповідальності за нього.
У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі озвучили кількість справ, фігурантів яких, по суті, амністують — стараннями 59 нардепів, котрі оскаржили згадану статтю КК, і руками суддів Конституційного Суду, які ухвалили рішення на користь «прохачів». За чотири роки дії норми щодо кримінальної відповідальності за незаконне збагачення було порушено 106 кримінальних проваджень, відзвітували у САП. 37 закрили, чотири — вже у суді, решта 65 — у процесі. «Рішення Конституційного Суду є остаточним, не підлягає оскарженню і не може бути переглянутим. Результатом його виконання стане припинення кримінального переслідування усіх цих осіб (фігурантів згаданих кримінальних проваджень. — „ВЗ“) — закриття детективами НАБУ справ, у яких про підозру повідомлено ще не було; закриття прокурорами САП справ стосовно підозрюваних, справи щодо яких ще не передано до суду; зміна або ж відмова від обвинувачення у справах, які вже у суді», — роз’яснили ситуацію у САП. І назвали топ-четвірку тих, для кого скандальне рішення КС стало особливо приємною звісткою.
Йдеться про «шишок», чиї справи вже дійшли до суду: колишнього прокурора сил АТО Костянтина Кулика, судді з Луганської області Руслана Юхимука, міністра інфраструктури Володимира Омеляна та голови Держаудитслужби Лідії Гаврилової. Тепер цій четвірці точно нічого хвилюватися. Максимум, що їм може загрожувати, — покарання за неправдиві відомості у деклараціях. А це — штраф, виправні роботи або до двох років позбавлення волі. Навіть два роки за ґратами — «квіточки», порівняно з десятьма «максималки» (плюс — конфіскація майна) за статтею про незаконне збагачення. Щодо екс-прокурора Кулика, то йому і мінімального покарання не світить. «Йому інкримінувалось лише незаконне збагачення, від обвинувачення у вчиненні якого прокурор має відмовитись уже в наступному судовому засіданні», — заявили у САП.
Спішать обмивати «вольну» і 65 фігурантів кримінальних проваджень за статтею про нечесну наживу, чиї справи ще не дійшли до суду. У списку — колишній в. о. очільника Державної фіскальної служби Мирослав Продан, перший заступник голови СБУ Павло Демчина, екс-заступник керівника Департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки Генпрокуратури Дмитро Сус, голова Окружного адмінсуду Києва Павло Вовк, нардепи Олег Ляшко, Андрій Лозовий, Ігор Мосійчук, Євген Дейдей.
Засвітився у цій компанії і генпрокурор Юрій Луценко: у листопаді 2017-го у НАБУ повідомили про відкриття кримінального провадження за фактом можливого незаконного збагачення очільника ГПУ. Тож і для Луценка рішення Конституційного Суду — як бальзам на душу. І скільки б генпрокурор не повторював, що вердикт КС виправданий, бо стаття про незаконне збагачення і так була «мертвою» (погано, мовляв, прописали), звучить фальшиво. Зрештою, розповідаючи про «бракованість» закону, завдяки якому у КК з’явилася згадана стаття, пан Луценко «забув» згадати, що був співавтором ухваленого Верховною Радою законопроекту.