Аркадій Бабченко: «Українці вирішили, ніби перемогли Росію. А справжньої війни ще не було»
Розмова з опозиційним журналістом з Росії, який нині живе у Києві
![](https://img.wz.lviv.ua/vllBY2LFeWASPFWUrIgbxp1EDlc=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/385620/38431741721884cbfc53ekid30993650x410650x4104650x4104650x410.jpg)
«А він крутий!» — вигукнула колега-журналістка, коли сказала їй, що матиму інтерв’ю з Аркадієм Бабченком. 29 травня минулого року з’явилася шокуюча новина: Аркадія Бабченка (опозиційного до режиму Путіна журналіста з Росії, який через загрозу для життя перебрався в Україну) застрелили у його власній квартирі. Пригадую свої відчуття, коли прочитала цю інформацію: стан відчаю і безнадії. А через добу Бабченко «воскрес» і з’явився на брифінгу, який давав глава СБУ Василь Грицак. З’ясувалося, що українські спецслужби інсценували вбивство журналіста. Це була блискуча спецоперація, яка не лише зберегла життя Аркадія, а й вивела на чисту воду виконавців та організаторів вбивства. «За даними СБУ, вбивство Аркадія Бабченка замовили російські спецслужби», — сказав на брифінгу Василь Грицак.
З Аркадієм ми домовилися зустрітися ввечері у редакції радіо «НВ», де він щопонеділка має авторську програму. У зазначений час Аркадій стрімко заходить в офіс радіостанції. Вітається і пропонує пригостити кавою. Піднімаємося на другий поверх, де розташована кухня редакції. Я від кави відмовляюся, бо так пізно тонізуючого напою не п’ю. «А я мушу випити, бо засинаю», — каже Аркадій і на кавовому апараті робить дві кави. «Ви дві вип’єте?» — дивуюсь. «Ні, одна для охоронця». Спускаємося вниз. Пропоную піднести одне горнятко. «Ні, дякую», — Аркадій відмовляється від моєї допомоги. Запитує у мене, чи палю? Кажу, що ні. «Тоді я вийду надвір, перекурю під каву. Почекаєте пару хвилин?» Звісно, почекаю. Буквально через хвилину Аркадій повертається, і ми починаємо розмову.
![Головний редактор "ВЗ" Наталія Балюк з Аркадієм Бабченком у студії радіо "НВ"](https://img.wz.lviv.ua/1yABdQx20kzHp3gGag_wNKFV8eU=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/interview/2019/02/51608043_115440266218756_2428258845689118720_n.jpg)
«У Росії — вічне рабство, в Україні — вічна боротьба за свободу»
— Радник президента Росії Владислав Сурков у своїй резонансній статті «Довга держава Путіна» попереджає, що путінізм можливий лише за умови «собирания земель». Ви не раз казали, що війна з Росією неминуча.
— Головна теза Суркова — возвеличення російської нації. Це теза 1938 року… Сьогодні ніхто напевно не може сказати — буде велика війна чи не буде, але логіка свідчить, що вона має бути. Допоки буде Володимир Путін, війна буде завжди: чи на Донбасі, чи в Сирії, у Білорусі чи будь-де… Питання лише у тому, наскільки масштабною вона буде. У Путіна не залишилося інших засобів впливу на внутрішню політику. Тому прогнозую, буде велика війна. Не світова, звичайно, а в Україні. Вони сюди ще раз полізуть…
— Чи мала Росія варіант піти іншим шляхом? Наприклад, російський опозиційний журналіст і письменник Віктор Шендерович вважає, що за свою новітню історію Росія мала кілька так званих розвилок, коли могла піти іншим шляхом і усього цього жахіття не було б…
— Перша розвилка була у 1991 році. Здавалось, Росія вибрала нормальний шлях, пішла у бік демократії, але не склалося, і в 1999-му до влади прийшов полковник КДБ. Остання розвилка була у 2011 році (акції протесту в Москві на Болотній площі проти масових фальсифікацій під час виборів до Держдуми, за результатами яких парламентську більшість отримала правляча партія «Єдина Росія». — Авт.). Путіна від влади тоді вже не можна було усунути, але ще можна було позбутися гегемонії «Єдиної Росії» у Держдумі. Тоді б мали іншу країну, і війни не було б. Але опозиція промахала все кульками…
— Чого забракло? Чому українці змогли, а росіяни не змогли?
— У росіян було надто сите життя. Маю на увазі насамперед Москву. Там бабла — неміряно.
— У Києві також було досить сите життя. І в 2004-му, коли стався перший Майдан, і в 2013-му, коли вийшли на Революцію гідності. У чому різниця?
— У тому, що Україна — не Росія. У Росії — вічне рабство, в Україні — вічна боротьба за свободу. Українці були готові вмирати за волю, росіяни не готові. І Помаранчева революція, і Революція гідності — національно-визвольні рухи: проти ставленика Москви, відтак проти впливу Москви.
— Яке майбутнє чекає Росію?
— Третя серія розвалу імперії неминуча. Перша була у 1917 році, друга — у 1991-му. Коли буде третя, не знаю, але вона буде. Нещодавно США вийшли з договору про ракети середньої і меншої дальності Услід за ними вийшла Росія. Це офіційний початок гонки озброєння, частина друга. Перша закінчилась розвалом СРСР. Якщо проводити той самий експеримент, з тими самими даними і умовами, то і результат буде той самий.
— Такий хитрий план Америки з розвалу Росії?
— Не думаю. Все відбувається так, як відбувається. Але Росія рано чи пізно розвалиться. Ви запитували, чого забракло Росії? Катарсису. Не відбулася зміна свідомості. У німців катарсис стався у 1945 році внаслідок зовнішнього правління, був він у японців, у італійців. Ці нації зуміли вилікуватися. А Росію не вилікували, навіть не лікували. Можливо, зараз це станеться. Але скільки крові вони ще встигнуть випити. Біда, що не тільки Росія з’їхала з глузду, увесь світ починає колобродити: Трамп, Брекзіт, Ердоган, який за рівнем диктатури дасть Путіну фори. Як наслідок цих потрясінь, до влади починають приходити популісти, які експлуатують національні надідеї. Світ це вже проходив і знову до цього повертається…
— Спрацьовує ефект маятника чи причина у чомусь іншому?
— Мабуть, ефект маятника, але не тому, що маятник кидає з однієї точки екстремуму до іншої, а тому, що 80 років не було великої війни і люди забули, що таке війна. Може, людству час від часу треба повбивати півсотні мільйонів людей, щоб знову зрозуміти, що цього робити не слід?
— І для цього у «потрібний час у потрібному місці» з’явився Путін, як 80 років тому з’явився Гітлер…
— Він не просто з’явився у потрібний час у потрібному місці, він цей час створив. Світопорядок, який був встановлений на планеті у 1945 році і закінчився у 2014-му, тримався на кількох базових принципах. Перший — неприпустимість порушення кордонів. Путін це порушив. Другий — ядерні країни є законодавцями норм поведінки, прикладами для наслідування. Те, що, умовно кажучи, дозволено Сомалі, не дозволено Америці чи Німеччині. Росія з певними застереженнями належала до кола «вищого світу». Але Путін показав, що велика ядерна країна може поводитися як Сомалі: захоплювати території сусідніх країн, збивати літаки, брехати, пропагувати підлість…
— Чому Путін раптом вирішив, що йому так можна?
— Бо він гопник і діє як гопник.
— Росія Путіна безнадійна чи є вихід з цього глухого кута? Бачите якесь світло в кінці тунелю?
— Боюсь, точка біфуркації пройдена. Долю Росії будуть вирішувати не ліберали, їхній час минув. Буржуазно-демократичної революції за громадянські права вже не буде. Російський народ відмовився від суб’єктності. Але може бути бунт — «безглуздий і нещадний».
— Що стане причиною цього бунту?
— А що завгодно. Навіть якась побутова біда: вибух газу, школярі, які попливли на крижині, і їх не змогли врятувати…
— Щось подібне вже було — пожежа у торговому центрі «Зимняя вишня», внаслідок якої загинуло понад 60 людей, серед яких багато дітей. Тоді бунт назрівав. Пригадую, чоловік, у якого загинула вся сім’я, різко виступив проти влади, а через кілька днів так само різко змінив свою позицію…
— Читав, що той чоловік виїхав у США і там розповідає про жахіття путінізму. Ще зарано для справжнього бунту. Він можливий, коли режим зовсім згниє. Не виключаю, що Росію чекає доля Венесуели, але років через 15−20.
«Ліберал не може бути російським, може бути тільки антиросійським»
— Ваше ставлення до російських лібералів не відрізняється від ставлення до пропагандистів. Чи варто їх розрізняти?
— Ліберал не може бути російським, може бути тільки антиросійським. Щоб стати таким, треба з Росії виїхати. Лише тоді мізки промиються. Якщо умовний ліберал живе у Росії, його свідомість заражена імперською бацилою. Зрештою, вони ні на що не впливають.
— Навіщо Путін, який зачистив інформаційний простір, досі дозволяє існувати, наприклад, радіостанції «Ехо Москви», де умовні ліберали випускають пару?
— Путін у 2011 році панічно злякався Болотної, злякався незалежних ЗМІ, Інтернету, блогерів і почав їх тиснути. А потім зрозумів, що залишки ліберальних ЗМІ не є для нього небезпечними. «Ехо Москви» — це виставковий екземпляр у зоопарку, мовляв, я не диктатор, є демократія, є свобода слова.
— А коли у вас сталася ця «точка неповернення»?
— 2014 рік, коли окупували Крим і Донбас. Тоді настав час обрати, по який ти бік барикад. Я вибрав. Я пройшов першу чеченську війну. Тоді думав, що це помилка, рудименти Радянського Союзу. Потім друга чеченська війна. Думаю: «Ви, дебіли, вдруге стали на ті самі граблі!» Ну, ок, ще одна помилка. Потім Грузія. Тут вже серйозно замислився… Але все одно сподівався, що Росія не безнадійна, рухатиметься до Європи. І тут, бац, Україна.
Тоді все стало остаточно зрозуміло: це не рудименти, це не залишкові явища совка. Це нові явища нової влади, того самого путінізму, про який написав Сурков.
«Ця країна — злочинець, я не з нею»
— У вас колись були імперські почуття?
— Ні.
— Як так? У вас антиімперський імунітет спрацював, а у переважної більшості росіян не спрацював?
— У мене спрацював не антиімперський, а антивоєнний імунітет. Коли тебе у 18 років садять у танк, тицяють в руки автомат і кажуть: «Вперед, вмирай за Батьківщину!», вмирати зовсім не хочеться. Я повернувся з війни з розумінням, що це був жахливий злочин не лише щодо чеченців, а й щодо своїх солдатів. Путіна не сприйняв одразу. Навіть не тому, що він — Путін, а тому, що він ставленик Єльцина, якого вважаю злочинцем через чеченську війну. І раптом Єльцин ні сіло ні впало призначає спадкоємця. У нас демократична країна, а не монархія! Який до біса спадкоємець?! Але я мав певні патріотичні ілюзії: хоч розумів, що країна вчиняє злочин, але думав, це ж моя батьківщина, давайте робити її кращою! У 2014-му цих ілюзій позбувся остаточно. Ця країна — злочинець, я не з нею. Росія — країна, що постійно воює. З 1945 по 2014 рік взяла участь у півсотні воєнних конфліктів. Жоден не був захисним, усі — на чужій території. Тобто воювало кожне покоління. Чому у росіян не виробився імунітет пацифізму? Не знаю. Мені подобається вислів Олександра Невзорова. Він казав, що десять років цю державну машину намагалися заправляти демократією, свободою, правами людини, вона не їхала. Змінився заправник і почав заливати у бензобак велич, шовінізм, ксенофобію, і поїхала на ура.
— А свої «замочити» Путіна можуть?
— А що далі? Виберуть нового Путіна. Не відбулося зміни імперської свідомості. Не було денацифікації, декомунізації, дешовінізації, деімперіалізації.
«Не можна обирати людей, які пропонують домовлятися з Путіним»
— В Україні триває напружена виборча кампанія. Ви не громадянин України, відтак не зможете голосувати. Але оцінювати ситуацію можете…
— Не хочу лізти в українську політику. Не забувайте, що у мене паспорт країни-агресора. Скажу лише одне: не можна обирати людей, які пропонують домовлятися з Росією. Основне завдання України — будувати свою обороноздатність, щоб коли агресор полізе, дати йому гідну відсіч. Про що можуть бути переговори? Перед очима маємо приклад Білорусі. Лукашенко 30 років намагався домовлятися, лавірувати між цівками. Долавірувався так, що зараз у паніці збирає Раду безпеки, аби шукати спосіб не допустити поглинання Білорусі Росією.
— Вас не шокує, що Зеленський, якщо вірити соціологічним опитуванням, лідирує у президентській гонці?
— Це загальносвітовий тренд. Всюди до влади починають приходити популісти. У цьому плані Україна цілком вже Європа (сміється. — Авт.).
«Ворог — не на Банковій»
— До речі, про Європу. Зміни, які за останні роки сталися в Україні, зокрема з визначенням зовнішньополітичного курсу, вже незворотні? Чи реванш проросійських сил можливий?
— Ні, реванш неможливий. Бо в Україні зміна свідомості таки відбулася. Народилася нація. Проросійського і просовкового виборця ще багато, але це рудименти. Якщо Україна як держава вистоїть, то ці рудименти відімруть. І Україна стане цілком європейською країною. Але для України найважливіше навіть не те, що відбувається всередині, а що відбувається зовні. Треба нарешті зрозуміти, що ворог — не на Банковій. Гасло, що ворог не у Кремлі, — це зрада! Першочергова проблема України — це Росія. Мені здається, що українці вирішили, ніби вже виграли війну, вже перемогли Росію, дали їй по зубах, і тепер треба займатися внутрішніми проблемами. А справжньої війни ще не було. Боюся, те, що відбувалося протягом останніх років, у підручниках історії опишуть кількома реченнями: «Були незначні локальні прикордонні конфлікти».
— Аркадію, те, що ви пережили, варте сценарію крутого кримінально-політичного трилера. Не було бажання взятися за перо і написати, наприклад, книгу?
— Я сів, відкрив комп’ютер, написав перший рядок: «Я розкажу вам, як мене вбивали». У цей момент зрозумів, що мене зараз знудить. Закрив комп’ютер. Але відчуваю, що скоро знову спробую, бо про це треба написати. Взагалі давно збираюсь написати книгу, яка буде називатися «Військовий кореспондент», і розпочати з першої чеченської війни, коли вперше побачив кров, і до останнього моменту…
— За що ви полюбили Україну?
— Найбільш яскраве враження в Україні було не моє «вбивство», а Майдан. За своєю силою ці відчуття можна порівняти з народженням дитини чи з власним весіллям… Це було щось з чимось! Таке піднесення духу, таке єднання людей, така чистота помислів!
— Приїхали на Революцію гідності як журналіст?
— Так. Але почувався учасником подій, бо усією душею був з Майданом.