Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Верховна Рада перейменувала УПЦ Московського патріархату, після чого в парламенті побилися депутати

Український парламент зобов’язав УПЦ МП змінити назву на Російську православну церкву в Україні.

Верховна Рада ухвалила законопроект № 5309, який передбачає зміну назви Української Православної Церкви Московського Патріархату.

Законопроект, який парламентарі підтримали за основу і в цілому, передбачає перейменування УПЦ МП на «Російську православну церкву в Україні». Відповідний проект закону підтримало 240 народних депутатів, повідомляє УНІАН.

Як зазначив народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Олександр Бригинець, якщо «держава визнана державою-агресором, то церква, центр якої знаходиться в державі-агресорі, повинна мати в своїй назві повну назву тієї церкви, якій він підпорядкований».

«В даному випадку йдеться про те, що якщо є якась церква, яка є в єдності, чи яка підпорядкована церкві російській, — вона повинна називатися не «українська», а називатись «російська», — зазначив він. Депутат пояснив, що відповідна єдність визначатиметься двома паралельними способами — через статутні документи самої церкви, яка зареєстрована в Україні, або ж через документі тієї церкви, яка є в Росії. «Якщо в якійсь з цих церков вказано на таку єдність, то тоді спрацьовує цей закон. Церкві пропонується перейменувати себе і дати собі назву. Які можуть бути варіанти? Церква може вибрати собі будь-який варіант. Припустимо, Російська православна церква в Україні, Російська православна церква в Харкові, Російська православна церква в Києві. Це її право, вони можуть при реєстрації вибрати», — сказав Бригинець.

За його словами, цей закон накладає лише одне обмеження — церква, яка «підпорядкована державі-окупанту, не має права бути представленою у військових підрозділах і на лінії фронту у військових частинах». Цей закон вступає в силу з моменту його публікації.

Одразу після ухвалення закону про перейменування Української православної церкви Московського патріархату у залі парламенту побилися депутати. Сутичка сталася між кількома депутатами: після голосування до трибуни парламенту підбіг депутат від факції «Опозиційний блок» Вадим Новинський, а депутат Нестор Шуфрич («Опозиційний блок») та депутат від «Народного фронту» Юрій Береза почали бійку в сесійній залі, повідомляє телеканал «Прямий».

«Не біснуйтеся, бо мені доведеться вас перехрестити, щоб вигнати біса з Ради», — спробував заспокоїти забіяк спікер парламенту Андрій Парубій.

Після цього він оголосив про закриття ранкового засідання Ради.

Народний депутат Андрій Тетерук прокоментував ситуацію з бійкою.

«Я був у трьох метрах від трибуни. Причиною конфлікту було те, що представник „Опозиційного блоку“, п'ятої колони Кремля зірвав плакат „Народного фронту“ про Медведчука з трибуни. Вони таким чином намагались створити конфліктну ситуацію в залі. Коли наші хлопці намагались забрати плакат, щоб повісити назад, „Опозиційний блок“ почав застосовувати фізичну силу», — розповів депутат.

Разом з тим він додав, що інцидент не вартий уваги.

«Вони (депутати „Опоблоку“ — ред.) мають сидіти у своєму секторі і голосувати за закони. А брати і порушувати громадський порядок у сесійній залі вони не будуть. Їм дали це зрозуміти дуже чітко», — наголосив Тетерук.

Крім того, депутат зазначив, що тепер цю ситуацію намагатимуться роздути у своїх ефірах російські ЗМІ.

" Ми будемо всіляко уникати провокацій і будемо називати речі своїми іменами. Там, де Медведчук діє спільно з Путіним, ми будемо називати їх поплічникам. Там, де «Опоблок» винен в злочинах проти нашої держави, ми будемо про це рішуче заявляти. І там, де Медведчук має бути засуджений за свою спільну діяльність з Путіним проти України, «Народний фронт» буде продовжувати наполягати на тому, щоб ця співпраця була розслідувана", — наголосив він.