«Птах почав несамовито битися у вікна, а через кілька годин у школу влучило кілька снарядів»
Якщо свого часу Вічне місто — Рим — врятували гуси, то селище Тошківку, що на Луганщині, точніше, місцевих школярів, у 2014 році врятувала маленька пташка — сіро-коричневий сич
![](https://img.wz.lviv.ua/ZcmV15BnkG9RPllFLTbcipubBFA=/428x285/smart/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/376608/toshkivka3.jpg)
Селище Тошківка розташоване за кілька кілометрів від так званої лінії розмежування. Зараз там відносний спокій: після 2015 року населений пункт вже не обстрілюють. Хоча час від часу місцеві мешканці чують віддалений гуркіт снарядів. Але у перші роки війни, особливо у 2014 році, ворог обстрілював село дуже інтенсивно.
Напередодні нового навчального року вчителі та учні Тошківської школи, як, зрештою, і будь-якого навчального закладу, активно наводять марафет. На подвір’ї школи нас зустрічає директор — Володимир Черкасс. Але запрошує не у відремонтоване приміщення навчального закладу, а веде до вщент зруйнованої будівлі, що розташована за кілька метрів від основного корпусу школи. Колись тут була шкільна їдальня та спортзал. А підвали цього приміщення, де були роздягальні, слугували бомбосховищем. Коли починалися інтенсивні обстріли, діти та вчителі бігли саме туди. 29 жовтня 2014 року прямим влучанням снарядів з «Градів» ця будівля була зруйнована. На щастя, у цей момент там нікого не було, хоча це була середа — звичайний навчальний день. Дітей та вчителів Тошківської школи врятував маленький птах.
«Цей птах поселився на горищі нашої школи давно, — розповідає цю неймовірну історію пан Володимир і показує рукою на дах школи. — Бачите пожежні сходи, то сич любив на них сідати. Політає і сяде, на дітей дивиться. Дітки пташку підгодовували. Вона майже ручна була. І ось 29 жовтня, приблизно о десятій годині, птах раптом почав несамовито битися у шкільні вікна. Якраз йшли уроки, діти бачать, що птах з розгону усім тілом вдаряється у вікна. Спочатку бився у вікна другого поверху, потім третього… Це побачили і люди, які живуть у п’ятиповерхових будинках, що розташовані навпроти школи. Прибігли до мене у кабінет і кажуть, що це, мовляв, погана прикмета. У цей час звуки від розриву снарядів наростали. Я вирішив припинити навчання і сказав вчителям виводити дітей зі школи. Діти розбіглися по домівках. У школі залишилось кілька вчителів, технічні працівники та я. Вибухи гриміли все ближче. І о 13.30 будівля школи здригнулася. У крило школи влучили кілька снарядів. Пам’ятаю дзвеніння скла… Усі вікна повилітали. Ми усі впали на підлогу. Моя секретарка ще й голову прикрила папером… Тоді я наказав усім бігти у бомбосховище. Коли вибігли з приміщення школи, побачили на місці їдальні та спортзалу, під якими було наше імпровізоване бомбосховище, суцільні руїни. Снаряд влучив точнісінько туди».
Володимир Черкасс вважає, що саме сич став їхнім ангелом-охоронцем. «Якби птах не почав так панікувати, давати нам сигнал тривоги, може, ми б і не відпустили дітей по домівках. Можливо, перевели б їх у наше бомбосховище, — каже директор школи. — Якою б трагедією це могло закінчитися, навіть боюся думати».
Запитую директора, як потім поводилася пташка-рятівник? Виявляється, зі свого насидженого місця на даху школи перелетіла у зруйноване приміщення і деякий час жила там, на попелищі. Але через кілька місяців, переживши зиму, навесні кудись відлетіла і вже не повернулася.
![Володимир Черкасс показує руїни, які залишилися від прямого влучання снаряда. "Раніше там були спортзал та їдальня"](https://img.wz.lviv.ua/fR2sFCgpqbZmpm--XiPMjF8g3-M=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/08/Toshkivka_1.jpg)
… Заходимо у приміщення навчального закладу. По дорозі директор розповідає, що зараз тут навчається 130 учнів. Видно, що у школі повним ходом йде ремонт. Директор показує на вхідні двері. Каже, коли був обстріл, ці двері вилетіли, вибили інші двері і вдарилися об стіну. Сліди цього удару ще помітні. «Ціле щастя, що ми не одразу вибігли зі школи, а затрималися на кілька хвилин, інакше нас тими дверима і пришибло б», — каже директор.
Пан Володимир робить екскурсію школою. Каже, ремонт приміщення почали з туалетів. До цього часу туалети були, скажемо так, радянського зразка. Зараз — цивілізовані, європейські. З 1 вересня у приміщенні школи, на другому поверсі, запрацює дитячий садок, куди піде 20 діток від 4 до 6 років. Директор показує нові, щойно відремонтовані, кімнати для дошкільнят: окремо спальня, кухня, ігрова кімната. Ці приміщення вдалося відремонтувати і відповідно обладнати за кошти Німецького благодійного фонду. Інші класи було відремонтовано за рахунок коштів японського уряду. Але основний ремонт приміщення було зроблено за бюджетні кошти. У наступному році планують відбудувати і зруйноване приміщення їдальні та спортзалу. Відповідні кошти обіцяють закласти у бюджет.
![Учні Тошківської середньої школи](https://img.wz.lviv.ua/Vd1c5H0EtmnifUMAmAKiM-ARDnE=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/09/Toshkivka_4.jpg)
Як цинічно це не звучить, але відремонтувати, по суті, оновити школу, вдалося саме після того трагічного обстрілу. Тошківська школа була побудована у сімдесятих роках минулого століття. З того часу капітального ремонту не робили. У радянські часи у школі вчилася майже тисяча учнів, навчання відбувалося у дві зміни. Деякі випускниці з тих часів нині працюють у школі вчителями. У дев’яностих роках припинила роботу місцева шахта, і багато людей у пошуку нової роботи виїхали в інші регіони України. Зокрема і у Західну Україну. Колись у Тошківці було чотири гуртожитки, де жили хлопці з Західної України. Багато з них одружилися з місцевими дівчатами і після розвалу Радянського Союзу повернулися на малу батьківщину.
Після екскурсії йдемо у клас, аби поспілкуватися з дітьми та вчителями. Діти різного віку, які сіли за парти, щойно повернулися з відпочинку у Бердянську. Виявляється, на останній дзвоник до школи приїхав командувач Об’єднаних сил, генерал-лейтенант Сергій Наєв. Він зустрівся з учнями і пообіцяв їм організувати відпочинок на морі. Свого слова дотримав. 30 кращих учнів, а також діти-сироти відпочили у Бердянську. Запитую дітей, чи були у Львові? Заперечливо хитають головами. Тоді прошу, щоб підняли руки, хто хотів би поїхати до Львова. З десяти дітей руку підняли лише кілька. Інші насторожено дивились… Довелось шукати з дітьми спільну мову. Я розповіла про Львів і запевнила, що для того, аби вони звільнилися від стереотипів щодо Західної України, обов’язково мусять до нас приїхати. Домовились шукати варіанти, аби таку поїздку організувати.
![З 1 вересня у приміщенні школи запрацює дитячий садок, у який підуть 20 діток](https://img.wz.lviv.ua/fc7_7jfbiLTpuY4etzDsoqIDZA4=/0x0/filters:format(webp)/wz.lviv.ua/images/articles/2018/08/Toshkivka_5.jpg)
На прощання пропоную пану Володимиру поставити на подвір’ї школи символічний пам’ятник пташці, що так відчайдушно їх рятувала. Обіцяє подумати над цією ідеєю. А я подумала: може, хтось із наших читачів готовий проспонсорувати цю ідею?..
Луганська область
Усі фото авторки