У перший тиждень президентства Трампа у США скасували 11 рейсів зі зброєю для України, — ЗМІ
- 06.05.2025, 18:45
- 189
На початку другого президентського терміну Дональда Трампа виникла пауза у постачанні американської зброї до України: було скасовано 11 авіарейсів, що мали доставити артилерійські боєприпаси та інше озброєння українським військовим. Наказав зробити це очільник Пентагону Піт Геґсет
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/532257/7890-.jpg)
Згідно із даними джерела, приблизно через тиждень після інавгурації Трампа, американські військові наказали трьом вантажним авіакомпаніям, що здійснюють польоти з авіабази Довер у штаті Делавер та американської бази в Об'єднаних Арабських Еміратах, зупинити 11 рейсів з артилерійськими боєприпасами, які прямували до України.
Новина про зупинку постачань миттєво спричинила занепокоєння у Києві та серед партнерів України в Польщі, які брали участь у координації вантажів. Польщі, які брали участь у координації вантажів. Почали лунати запитання: хто віддав наказ Транспортному командуванню США (TRANSCOM) про призупинення польотів? Чи означає це повне припинення допомоги, чи лише тимчасову паузу?
Проте високопосадовці із Білого дому, Пентагону та Держдепу тоді не могли надати чітких відповідей. Через тиждень польоти відновили.
Згідно із документами TRANSCOM, усний наказ про зупинку надійшов безпосередньо з офісу міністра оборони США Піта Геґсета.
За словами трьох джерел видання, рейси скасували після того, як 30 січня Трамп завершив нараду в Овальному кабінеті щодо України, в якій брав участь Геґсет та інші високопосадовці щодо національної безпеки.
Джерела стверджують, що ідею припинити допомогу оголосили, але президент не давав офіційних розпоряджень щодо цього.
Цікаво, що сам Трамп і більшість керівників національної безпеки не знали про наказ Геґсета. В офіційній заяві Білий дім підтвердив, що міністр оборони діяв за директивою адміністрації на той час, проте не пояснив причин швидкого скасування рішення і відсутності інформування основних посадовців.
«Переговори про припинення російсько-української війни були складною і мінливою ситуацією. Ми не збираємося детально описувати кожну розмову між вищими посадовими особами адміністрації протягом усього процесу, — заявила Кароліна Левітт, речниця Білого дому. — Суть у тому, що сьогодні війна набагато ближча до завершення, ніж це було, коли президент Трамп вступив на посаду».
Офіцер морської піхоти у відставці, експерт з питань оборони з аналітичного центру «Центр стратегічних і міжнародних досліджень» Марк Кансіан назвав таку ситуацію прикладом «управлінської філософії» Трампа, яка полягає у швидких і радикальних рішеннях з подальшим вирішенням наслідків. Він зауважив, що така практика є неприйнятною в традиційних державних установах, зокрема — у галузі оборони.
Унаслідок скасування рейсів транспортне командування США зазнало збитків на 2,2 млн доларів.
У виданні зазначили, що цей інцидент також підтверджує наявні внутрішні розбіжності у Пентагоні щодо зовнішньої політики США та методів управління військовою допомогою.