росія готується до створення нової військово-морської бази, — ЗМІ
- 18.12.2023, 11:00
- 364
У порту Очамчире в Абхазії, тимчасово окупованій рф частині Грузії, розпочалися будівельні та днопоглиблювальні роботи. Переміщення сюди російського флоту, зробило б його менш уразливим для атак морських дронів і авіації ЗСУ
/wz.lviv.ua/images/news/_cover/503327/img9524.jpeg)
Як зʼясували журналісти, раніше лідер анклаву Аслан Бжанія повідомив державному російському виданню «Известия» про те, що росія створює в регіоні нову військово-морську базу.
Та є побоювання, що так рф намагається розширити конфлікт в Україні, втягнувши в конфлікт Грузію. Водночас Тбілісі сподівається приєднатися до Європейського Союзу, який підтримав зусилля України щодо опору рф.
Відомо, що росія вже перемістила частину кораблів з Криму на свою базу в Новоросійську в Краснодарському краї. Як зауважив відставний віцеадмірал Роберт Мюрретт, професор практики державного управління та міжнародних відносин у Сіракузькому університеті (США), кілька руйнівних нападів на російські кораблі та портові об'єкти Чорноморського флоту з боку українських ССО змусили Росію шукати безпечнішу гавань для свого флоту.
«Це відображає рух російського Чорноморського флоту на схід, що триває», — пояснив він.
Його підтримує і Фредерік Мертенс, стратегічний аналітик Гаазького центру стратегічних досліджень (Нідерланди), який вважає, що Очамчире розташоване «настільки далеко від України, наскільки це можливо в межах Чорного моря».
«Те, що цей стратегічний відступ став неминучим для російського Чорноморського флоту, є водночас свідченням нинішніх українських операцій і явною вказівкою на небезпеку, яку становить собою майбутнє прибуття винищувачів F-16,» — додав він.
Відступ до Очамчире, на думку Мертенса, це ознака того, що війна на морі відбувається не за планом путіна. Однак він наголосив, що і з цієї бази рф зможе перезаряджати крилаті ракети «Калібр» на свої кораблі, що «має серйозний військовий сенс».
За даними журналістів, Україна протягом кількох місяців зверталася до своїх західних союзників із проханням про надання літаків F-16 четвертого покоління й домоглася цих обіцянок у розпал літнього контрнаступу України.
Однак, як вважають експерти, ще не зрозуміло, коли саме ці літаки прибудуть в Україну, щоб стати значним оновленням українських ВПС і становити «набагато серйознішу загрозу» для Чорноморського флоту Росії.
Поки що, на думку аналітиків, Україна використовує старі літаки Су-24 радянської епохи, оснащені поставленими Великою Британією крилатими ракетами Storm Shadow, але це вже допомогло витіснити рф з її головної чорноморської бази в Севастополі в Криму. У середині вересня Україна застосувала ракету Storm Shadow, щоб знищити російський підводний човен у Севастополі.
«Вважається, що це перша та єдина атака на підводний човен, яка була успішно реалізована. Загроза з боку літаків F-16 буде набагато серйознішою, оскільки ці американські літаки мають правильні інтерфейси для використання західної зброї повною мірою», — підсумував Мертенс.
За словами експерта, росії доведеться покладатися тільки на власні повітряно-космічні сили, відомі як ПКС, для захисту свого надводного флоту. російські кораблі ППО не дотягують до американських аналогів, що являє собою «справжню проблему» перед обличчям збільшення української авіації в Чорному морі.
Туреччина також, як і раніше, блокує доступ до Чорного моря, зазначив віцеадмірал Роберт Мюрретт, і перешкоджає проникненню в цей регіон нових російських військових кораблів.
Він вважає, що рф навіть може втратити контроль над центральною частиною Чорного моря, хоча це не означає, що Україна зможе тоді контролювати цей район.
Політики Грузії вже засудили плани створення російської військово-морської бази в Очамчире як «пряму загрозу» Тбілісі та його надіям на вступ до Європейського Союзу.
«Такі дії є грубим порушенням суверенітету й територіальної цілісності Грузії», — повідомили у МЗС Грузії.
Однак, за словами експертів, підготовка бази в Абхазії не загрожує прагненню Грузії до ЄС. Експерти, як і раніше, вважають, що Грузія навряд чи буде втягнута у виснажливу війну, термін якої зараз наближається до дворічної позначки. І хоча наразі це малоймовірно, проте така майбутня взаємодія потенційно може стати хибним приводом для додаткових російських військових операцій проти Грузії.
«Набагато вірогідніше, що Грузія зробить усе можливе, щоб не бути втягнутою в цей конфлікт», — зауважив Мертенс.