У Львові відкрилася ретроспективна виставка видатного галицького митця Осипа Сорохтея
4 березня у Палаці Лозинського з нагоди відзначення 130-ї річниці з дня народження видатного галицького митця Осипа-Романа Сорохтея (1890-1941) відкрилась масштабна ретроспективна виставка художника.
Осип Сорохтей — митець із непростою драматичною долею, довгі роки його творчість була поза межами мистецтвознавчих досліджень. А за своє життя митець не мав жодної персональної виставки.
Осип Сорохтей імпровізував у карикатурі, був дуже вибагливим у техніці рисунку. Образи видатних людей минулого художник трактував з позицій свого часу, під власним кутом зору. У багатьох портретах застосовував елементи дружнього шаржу і гротеску, поєднаних з глибоким філософським змістом.
/wz.lviv.ua/images/news/2020/03/IMG_5017.jpg)
Творчий доробок Осипа Сорохтея становить понад тисячу робіт. Відомим став біблійний цикл «Хресна дорога». А на самій виставці шанувальникам творчості Осипа Сорохтея представлено близько двохсот творів художника, зібраних із трьох музеїв та приватних колекцій. Виставка — спільний проєкт Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, родини Осипа Сорохтея та Благодійного фонду «Руст».
У відкритті виставки Осипа Сорохтея взяв участь його внук Роман, який у присутності гостей погасив марку, присвячену знаменитому дідусеві (інтерв'ю з Романом Сорохтеєм — в одному з наступних номерів «ВЗ»).
— Коли читаємо біографію Осипа Сорохтея, — сказав журналістові «ВЗ» онук Роман, — стає багато чого зрозуміло. Це була людина, в якої батько — чех, а мати — полячка, а він сам позиціонував себе українцем. Тому вся наша родина українська. Це великий приклад для теперішнього покоління у сенсі патріотизму та у сенсі розвитку мистецтва. Ця виставка — переосмислення усієї творчості Осипа Сорохтея. Виставки його творів відбувалися не раз — і завдяки старанням Бориса Возницького, і допомоги сина та доньки видатного художника, які, на жаль, відійшли у кращий світ. А ми, внуки і правнуки, продовжуємо їхні традиції і пропагуємо мистецтво Осипа Сорохтея.
Мою увагу привернули хлопчик і дівчинка, які були одягнуті у футболки з унікальним принтом, — шаржем на Тараса Шевченка, який підморгує. Як з’ясувалося, ці діти — праправнуки Осипа Сорохтея — Адріяна та Арсен Сорохтеї (на фото — справа).
/wz.lviv.ua/images/news/2020/03/IMG_5005.jpg)
Фото авторки