Передплата 2025 «Добрий господар»

«Дружини військових купують собі букет квітів, бо чоловік попросив про це з фронту»

Журналіст «ВЗ» відвідала Кривчиці, де поспілкувалася з жінками, які десятки років вирощують городні квіти

Мирослава Кумечко показує сорти тюльпанів, які ростуть під плівкою. Фото авторки
Мирослава Кумечко показує сорти тюльпанів, які ростуть під плівкою. Фото авторки

«ВЗ» уже писав про перший у Львові ринок городньої квітки, який офіційно облаштували у центрі (на кільці площі Соборної та на площі навпроти короля Данила). За цим стоять десятки господинь з громадської організації «Соняшник», які об'єднані в ком’юніті продавців городньої квітки вирощеної у Львові та поблизу міста-мегаполіса. Популяризують культуру купівлі саме української квітки, щоб у нелегкий час широкомасштабної війни підтримати економічний фронт держави. Вирощують квіти та продають людям приємні емоції.

Представниця громадської організації «Соняшник» Мирослава Кумечко запросила журналіста «ВЗ» відвідати квіткові городи у Кривчицях, щоб показати покупцям справжню ціну городньої квітки.

«Серед наших клієнтів — бізнесмени Львова, олігархи, артисти театрів, співаки. Часом на ринку з нами торгуються і питають, чому дорога городня квітка? Мовляв, ціна неадекватна, бо які ж там витрати на вирощування на городі… Це ж не голландська квітка, яку везли через кордон, розмитнювали, — каже пані Мирослава. — Пояснюємо людям настільки це важка праця на землі. Працюємо на своїх квіткових городах з ранку до пізньої ночі. Добрива, засоби від шкідників зараз не дешеві. Наприклад, мішок гранул для знищення городніх слимаків — три тисячі гривень».

… У Кривчицях дачники здавна вирощували городні квіти для продажу на ринках Львова, а також городину. З цих квітів виготовляють весільні букети, віночки для першого причастя, декорують весільні зали. Чимало років городніми квітами з Кривчиців прикрашають і церкви у Личаківському районі Львова, також їх продають флористам в елітні квіткові магазини.

Мирослава Кумечко має освіту економіста-міжнарожника, навчалася у Львівській комерційній академії. Вирощує городні квіти понад 12 років, це родинний бізнес. На її городах — близько сотні різних сортів квітів. Жінка відпочиває лише взимку. А зараз — гаряча пора садіння рослин, аби відвідувачі ринку отримали свіжу квітку, яка постоїть у вазі значно довше, ніж закордонний аналог.

«Не завжди все виходить з першого разу»

«Для мене вирощування квітів — стиль життя, — розповідає жінка для „ВЗ“. — Хоч це важка праця, але квіти додають сил, надихають. Продаємо на ринку квіти та гарний настрій. Зараз є гостра потреба у позитивних емоціях. Квіти дарують усім гарний настрій. Дружини військових купують у нас букет квітів, бо чоловік дав на них гроші і попросив про це з фронту».

Саджанці рослин купує у спеціалізованих Інтернет-маркетах, деякі за кордоном. Одного року купила не вдалий сорт тюльпанів, який хворів і не прижився. Майже усі квіти з тисячної партії зів'яли, а отже це мінус з бюджету квітникарки. «Хочеш гарний сорт будь-якої квітки, треба купити і розмножити», — продовжує моя співрозмовниця. — Але не завжди все виходить з першого разу".

Показує своє квіткове обійстя. Деякі квітки — під плівкою, деякі — на відкритому ґрунті. Колись землю копали вручну лопатою, тепер використовують мотоблок. Мирослава Кумечко показує на своєму городі гаджети — звуковий відлякувач кротів та гризунів. Пристрій працює на сонячних батареях, заряджається від енергії сонця. Працювати на квіткових плантаціях допомагають батьки чоловіка. Найманих працівників жінка не має.

«А це мої гвоздики, — хвалиться жінка. — Цієї весни були заморозки, частину рослин померзли. Добре, що тепер гвоздики потроху відновлюються. Гвоздики, які ми накрили плівкою будуть квітувати швидше. Зараз садимо в землю бульби жоржин, маємо їх багато сортів. З-під землі з’являються півонії. Маємо ромашки різних сортів, розчистили кущі після зими. За кілька днів буду сіяти айстри та левові ротики».

Львів'янка Руслана Сухорська теж показує свої квіткові обійстя та світлини масового цвітіння квітів влітку. «Маю різні сорти гортензій, піонів, хризантем, жоржин, — каже. — Особливо пишаюся квіткою еустомою. Рослина примхлива, їй потрібен специфічний догляд. Не кожен наважиться вирощувати еустоми. Квіти вирощую давно — скільки себе пам’ятаю. Після училища пройшла курси квітникаря-декоратора. Потім працювала на овочевій фабриці. Згодом вдома вирощувала помідори. Найбільше подобаються квіти».

Руслана Сухорська єдина у Львові, яка вирощує еустоми.
Руслана Сухорська єдина у Львові, яка вирощує еустоми.

Квітникарка Марія каже, що квітковий бізнес для неї — більше, ніж заробляння грошей на ринку. Її син тривалий час на передовій. Щоб не занепадати духом від переживань за його життя, весь день працює на городі з квітами. «Так заземляюся від своїх проблем, — зі сльозами на очах каже пані Марія. — Дуже переживаю за свого сина».