Передплата 2025 ВЗ

«Так, як харків'яни люблять свій Харків, багатьом іще треба повчитися»

У Палаці культури ім. Гната Хоткевича відкрили виставку «Харків — фортеця». Виставка присвячена місту-герою Харкову, якому торік виповнилося 370 років

Фото авторки.
Фото авторки.

Власне, це залізобетонне місто і його мешканці впродовж усієї своєї історії доводили і доводять, що Харків — український, адже багато видатних особистостей, які творили історію, культуру, мистецтво, літературу України, народжені саме там, на Слобожанщині. Перший пам’ятник Тарасові Шевченку в Україні і в Європі встановили 1900 року саме в Харкові на кошти родини Алчевських.

Організаторами проєкту «Харків-фортеця» є Харківська громадська організація «Гостинна на Дворянській» та Корпорація «Консалтингова група «Рубаненко і партнери». До організації львівської експозиції долучилася кураторка Івона Лобан і її Артстудія.

Виставку експонували у Харкові, Національному історико-архітектурному музеї «Київська фортеця» та у Верховній Раді України. І от вона примандрувала до Львова, де до її експозиції доєдналися львівський художник Михайло Скоп та київський митець Андрій Лазутін (псевдо Лаза), адже саме Харків надихнув їх на створення нових картин.

Організаторка виставки Людмила Рубаненко розповіла про діяльність творчого клубу «Гостинна на Дворянській», про те, як ще в далекому 2007 році вони організовували акції в різних містах, зокрема у Львові й Києві, на яких переконували, що Україна — єдина. У 2007 році був перший приїзд до Львова з виставкою «Зустріч», а у 2008 — до Києва приїхала виставка «Соборність». Зініційований невгамовною пані Людмилою і її однодумцями проєкт «Великі земляки» розповідає про видатних особистостей, пов’язаних з Харковом. В рамках цього проєкту виходять книги, календарі, присвячені видатним харків'янам.

Пані Людмила деталізувала назву «Харків-фортеця». Залізобетонне місто Харків — фортеця науки, культури, музики, образотворчого мистецтва, літератури, національного відродження України тощо.

У Палаці культури ім. Гната Хоткевича (уродженця Харкова) для цієї масштабної виставки виділено два поверхи: на першому власне документально-ілюстративні матеріали, а нижче, в цокольній кімнаті, представлено 9 робіт Михайла Скопа, решта — Андрія Лаза.

Івона Лобан, представляючи гостей з Харкова, сказала: «Ми, львів'яни, вважаємо, що вміємо любити рідний Львів, як ніхто інший. Але, спілкуючись з цими людьми, розумієш, що так, як харків'яни люблять свій Харків, то багатьом іще треба повчитися».