Передплата 2025 «Неймовірні історії життя»

Найвищі зарплати мають ті, хто підвищує нам тарифи…

Верховна Рада проголосувала за збільшення зарплат працівникам міністерств ще на 70%

Фото: 100re.org.ua
Фото: 100re.org.ua

Найбільша середня зарплата серед усіх органів влади — у працівників Нацкомісії з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). І становить вона 90,1 тисячі гривень — за станом на лютий 2025 року. Про це з посиланням на дані Мінфіну повідомляє OBOZ.UA.

Голова Нацкомісії Юрій Власенко за грудень заде­кларував зарплату 236 ти­сяч 475 грн. Зарплати в комі­сії регулюються профільним законом і значно перевищу­ють середній рівень зарплат у будь-якому іншому органі влади. Водночас у Міністер­стві енергетики, яке відпові­дає за цілу галузь, зарплати значно нижчі. Міністр енерге­тики Герман Галущенко торік у середньому заробляв 132 тис. 871 грн на місяць. А він — член уряду і державний топмене­джер.

Для порівняння, середня зарплата українських чинов­ників у центральних держор­ганах у лютому-2025 стано­вила «лише» 51,41 тисячі грн. Насправді більшість співро­бітників держорганів заро­бляють значно менше, ніж 50 тисяч грн. В Україні - 156,2 ти­сячі чиновників, 118,2 тисячі з них — жінки. Наприклад, Тетя­на Бурбоят, яка вже близько п’яти років працює головною спеціалісткою в Мінстратег­промі, торік «чистими» заро­бляла лише 28 тисяч 445 грн на місяць. Ба більше — в од­них держслужбовців відбуло­ся зростання заробітних плат, тоді як іншим їх значно уріза­ли.

Причина — торішнє рішення щодо обмеження рівня премій (премія може становити до 30% зарплати). Раніше в межах фонду оплати праці керів­ники могли перерозподіляти кошти. Наприклад, щомісячно виділялись зарплати на 100 співробітників, але замість того працювали, наприклад, 80. Зарплати непрацевлашто­ваних 20 осіб перерозподі­ляли у вигляді премій між 80 працівниками. Але минулого року такі «схеми» заборонили.

Насправді навіть можно­владці в центральних орга­нах влади в Києві заробляють не так багато (як для столиці). Наприклад, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, ма­ючи чи не найбільшу зарплату серед усіх народних депута­тів, торік «на руки» отримував зарплату 68 тисяч 473 грн (88 тисяч 927 грн до сплати по­датків). Цікаво, що його під­леглий, керівник апарату ВР В’ячеслав Штучний задекла­рував «чисту» місячну зарпла­ту в розмірі 120 тисяч 355 грн. А начальник автобази Управ­ління справами ВР Борис Бо­гославець торік у середньому заробляв 105 тисяч 227 грн. Тобто голова Верховної Ради заробляє значно менше, ніж директор парламентської ав­тобази…

А тим часом…

Нещодавно Верховна Рада прийняла у другому читан­ні та в цілому законопроєкт № 8222. Це закон щодо впро­вадження єдиних підходів до оплати праці державних служ­бовців через класифікацію по­сад і чітке розділення зарпла­ти на фіксовану (не менш ніж 70%) та варіативну (не біль­ше 30%) частини. Як ідеться у пояснювальній частині до­кумента, «ці зміни спрямовані на підвищення прозорості та справедливості в оплаті праці держслужбовців».

«Грошей на підвищення мі­німальної зарплатні немає, — коментує, зокрема, програ­ма „Контекст“. — Зате чергове підвищення отримали наші чиновники… Зарплати укра­їнських чиновників за мину­лий рік зросли на 61%. У цен­тральних і державних органах зарплатня становила 62 тися­чі гривень. Наразі вона прак­тично у 3,5 раза перевищує середній рівень по країні. Це офіційна статистка Міністер­ства фінансів. А Верховна Рада на днях проголосувала за збільшення зарплат пра­цівникам міністерств ще на 70%»…