Передплата 2024 «Неймовірні історії життя»

Вчені зафіксували найпотужніший вибух в історії Всесвіту

  • 28.02.2020, 15:58
  • 1 132

Астрономи, які вивчають далекий кластер галактик, зафіксували найпотужніший спалах енергії з часів Великого вибуху. Його джерелом стала надмасивна чорна діра, яка знаходиться в центрі галактики на відстані мільйонів світлових років від Землі.

Про це повідомляє DT.UA з посиланням на EurekAlert.

Кількість енергії, яка була викинута під час вибуху, булав п'ять разів більшою, ніж у попереднього рекордсмена. «Ми бачили спалахи в центрах галактик і до цього, але цей дуже, дуже масивний. І ми не знаємо, чому він настільки сильний. Але вибух стався дуже повільно — як вибух в слоу-мо, який стався на відстані більше ста мільйонів світлових років», — розповіла одна з дослідників Мелані Джонсон-Холліт.

Вибух стався в центрі галактики на відстані 390 мільйонів світлових років від Землі. Викид енергії був настільки сильним, що пробив пролом в плазмі, яка оточує чорну діру.

За словами провідного автора дослідження, доктора Сімони Гіацинуччі, вибух можна порівняти з виверженням вулкана Сент-Хеленс у 1980 році, який «розірвав» пік гори. «Різниця тільки в тому, що в кратер, який утворився, можна помістити 15 галактик Чумацький Шлях», — зазначила вона.

Вчені і раніше спостерігали за проломом через рентгенівські телескопи, однак тоді вони відкидали ідею, що феномен носить вибуховий характер. Ця гіпотеза підтвердилася в ході спостережень за допомогою радіотелескопів і інших інструментів, що уловлюють різні довжини хвиль: рентгенівської обсерваторії Chandra, XMM-Newton ЄКА, антенної решітки Murchison Widefield Array (MWA) у Західній Австралії та радіотелескопа Giant Metrewave Radio Telescope (GMRT) в Індії.

Схожі новини