Популярні ліки виявились небезпечними для здоров’я

  • 08.10.2018, 10:29
  • 1 057

Серед безлічі популярних жарознижуючих і знеболюючих препаратів парацетамол займає одне з лідируючих місць за обсягами продажів у всьому світі.

Як пише healthystyle.info, американські дослідники нагадують всім, хто звик при застуді, головних болях і підвищеній температурі використовувати препарати із вмістом парацетамолу, що ці ліки мають акумулюючий ефект. Тобто парацетамол і продукти його метаболізму не виводяться повністю з організму, а поступово накопичуються в ньому, що може мати найважчі наслідки.

Так, згідно з даними Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA), за останні 10 років від інтоксикації, викликаної тривалим прийомом парацетамолу, померли понад 1 500 американців. Протягом того ж періоду більш 330 000 жителям країни знадобилася термінова госпіталізація через неправильний прийом препарату. Згідно з даними, які оприлюднило міністерство охорони здоров'я Швеції, число отруєнь парацетамолом зросла за останні 6 років на 40%. Ще в 1977 році FDA зобов'язало всіх виробників препаратів з парацетамолом забезпечити інструкцію до них і упаковку попереджувальними написами про здатність парацетамолу накопичуватися в печінці і викликати її тяжке ураження. Але виконувати це рішення фармацевтичні компанії США почали тільки з 2009 року.

Є результати декількох наукових досліджень, які свідчать про те, що тривалий прийом парацетамолу маленькими дітьми і вагітними жінками може негативно позначитися на розвитку головного мозку малюків. Парацетамол не входить до переліку препаратів, прийом яких категорично заборонений вагітним, однак шотландські вчені вважають, що в разі виникнення у майбутньої матері необхідності купірувати біль краще вибрати інше болезаспокійливий засіб, або приймати парацетамол в самій мінімальній дозі.

Дослідники з університету шотландського міста Единбург (University of Edinburgh) виявили, що парацетамол при регулярному прийомі може пригнічувати функції чоловічих яєчок і викликати стійке зниження рівня тестостерону в організмах хлопчиків у період внутрішньоутробного розвитку. А низький рівень головного чоловічого гормону в організмі плода пов'язаний з підвищеним ризиком розвитку крипторхізму (неопущення яєчок в мошонку), безпліддя і навіть злоякісних пухлин яєчка.

Норвезькі вчені з Національного інституту здоров'я (Norwegian Institute of Public Health) обстежили 3 000 пар братів і сестер, дітей у віці 3-х років. З цього числа були виділені діти, матері яких в період вагітності приймали парацетамол. Було проведено порівняння особливостей їх розвитку з дитиною тієї ж статі (сестрою або братом), в тому випадку якщо вони не піддавалися впливу парацетамолу в період внутрішньоутробного розвитку. І в цьому випадку популярний жарознижувальний та протизапальний препарат негативно впливав на поведінку дітей, на їх інтелект і здатність до спілкування з іншими дітьми. Подібне явище найвиразніше простежувалося в тому випадку, якщо майбутні матері в період вагітності приймали парацетамол впродовж 28 днів і більше.

«Хоча парацетамол і відноситься до препаратів, які подібно до аспірину і ібупрофену продаються в аптеках без рецепта, проте в порівнянні зі згаданими двома препаратами при порушенні правил прийому парацетамол набагато більш небезпечний», — йдеться в прес-релізі FDA.

Схожі новини