Передплата 2025 ВЗ

росія перетворює вчителів на нишпорок, а штучний інтелект на тотального шпигуна

Як повідомили представники партизанського руху «Жовта стрічка», у Сімферополі російська окупантська адміністрація зобов’язала вчителів в школах проводити не властиву їм роботу. Під виглядом своєрідних «антитерористичних навчань» школярів несподівано виводять на вулицю чи в коридор, а вчителі починають оглядати вміст дитячих рюкзаків та портфелів. Фактично це є несанкціонований обшук, що є перевищенням своїх повноважень учителями, а також є злочином

Фото умовне з сайту pexels
Фото умовне з сайту pexels

Вчителі ж в такому разі з педагогів та наставників перетворюються в звичайних нишпорок. У шкільних чатах батькам повідомляють, що це є нібито частиною «нової стратегії безпеки». Координатори руху «Жовта стрічка» звертаються до батьків: «Закликаємо кримчан бути обережними та готовими до того, що вміст портфелів та сумок дітей може бути перевірений у школі у будь-який момент».

Загалом Крим під владою окупантів перетворився на регіон тотального порушення прав та свобод людини. Не так давно, як повідомляє сайт Крим. Реалії (проєкт Радіо Свобода), російська маріонеткова влада Криму, наприклад, стала впроваджувати систему тотального стеження за кримчанами з використанням штучного інтелекту. Так, спеціальні служби росії розпочали розміщення системи спостереження з використанням штучного інтелекту, яка стежитиме за громадянами на вулицях, громадських місцях, у будинках, а також в автомобілях. Як заявив російський «глава Криму» Сергій Аксьонов, її зможуть використати силовики та спецслужби.

«Система здійснюватиме збір та автоматизовану інтелектуальну обробку відеозображень, а також надаватиме силовим та іншим структурам відеопотік та результати його обробки штучним інтелектом», — написав Аксьонов у своєму телеграм-каналі. За його словами, це робиться нібито для підвищення рівня громадської безпеки, правопорядку, антитерористичної захищеності та «ефективності роботи суб'єктів оперативно-розшукової діяльності». Однак насправді це є тотальним посяганням на свободу людини, в тому числі на приватну сферу громадян. Аксьонов поставив завдання главам російських районних адміністрацій півострова в найкоротші терміни впровадити систему розпізнавання з використанням штучного інтелекту та інтегрувати до неї існуючі та заплановані камери відеоспостереження.

За словами глави російського «міністерства внутрішньої політики Криму» Альберта Куршутова, цю систему повинні встановити до кінця 2025 року у Сімферополі. Після цього система буде встановлена в інших містах Криму. «Там будуть задані певні алгоритми, на які реагуватиме програма, починаючи від осіб, які перебувають у розшуку, закінчуючи будь-якими ситуаціями, які будуть прописані в алгоритмі цієї програми. Це заподіяння шкоди майну чи людям, антитерористична безпека тощо», — повідомив Альберт Куршутов. За його словами, вона реагуватиме на залишені у громадських місцях предмети, фіксуватиме «підозрілу» поведінку громадян біля магазинів та пам’ятників, «запобігаючи крадіжкам та актам вандалізму». Камери фіксуватимуть підозрілих осіб у натовпі, виявлятимуть бійки, реагуватимуть на скупчення людей, сигналізуючи про несанкціоновані акції, агресивну поведінку та можливий початок масових заворушень. Також передбачено моніторинг того, що відбувається біля стратегічно важливих об'єктів.

Оглядачі порівнюють цей задум з ідеєю футуристичного роману Джорджа Оруелла «1984», де використана відома фраза «Великий Брат стежить за тобою». У творі, як відомо, йдеться про тоталітарну державу, якою править одноосібний диктатор Старший (або Великий) Брат. Однак, на початку третього десятиліття ХХІ століття, як бачимо, стеження за громадянами з використанням штучного інтелекту, стало реальністю.

російська окупаційна влада, як видно, бере приклад з тоталітарного Китаю, де ще у 2019 році на десять мільйонів людей припадало від кількох сотень тисяч до мільйона камер відеоспостереження в людних місцях. До 2020 року загальна кількість таких пристроїв в Китаї мала перевищити 600 мільйонів і охопити всі ключові громадські зони. Паралельно китайці накопичують величезну базу даних, які допомагають у сфері ідентифікації особистості. Система відеоспостереження, що отримала назву «Зряче око», миттєво передає зображення до центру обробки: визначити, що за людина потрапила в об'єктив, можна протягом трьох секунд з точністю до 88%.

Противники таких методів та правозахисники в країнах, де ця система встановлюється, вважають, що цей крок є вторгненням у приватне життя та створює небезпечний прецедент порушення прав людини. Генеральний секретар правозахисної організації Amnesty International Аньєс Калламар упевнена, що ці камери підривають «фундаментальні громадянські свободи». Однак вони широко використовуються в росії. За «картинками» таких камер у росії в лютому минулого року після похорону опозиційного політика Олексія Навального та покладання квітів до імпровізованих меморіалів, присвячених загиблому політику, затримали багатьох людей, особливо в москві. Таким чином тоталітарна держава використовує технології розпізнавання осіб проти дисидентів, учасників мітингів, протестувальників, щоб перешкодити їх акціям, а також вільному висловленню думок, що навіть за російською конституцією є злочином. За словами журналіста-розслідувача Андрія Захарова загалом у москві працюють чотири системи стеження. Камери допомагають відстежити опозиційних політиків, журналістів та протестувальників. Таку ж систему використовували в Мінську, щоб упізнавати учасників білоруських протестів 2020 року.

Видання Meduza вивчило ухвалу російського уряду Криму з цього питання. Згідно з документом, російська влада Криму планує використовувати три види камер: у місцях масового перебування, біля доріг та залізничних переїздів, а також для персональної ідентифікації та «виконання функції побудови біометричних шаблонів осіб». Для цієї мети уряд уже виділив фінансування обсягом у 3,88 млрд рублів.

Відомо також, що в анексованому Севастополі ще з 2021 року в рамках програми «Безпечне місто» було впроваджено нові системи контролю та спостереження за громадянами. Відеокамери фіксують усі пересування на території міста, а спеціальні програми ідентифікують людей. Як зазначають спостерігачі, в місті до об'єктів відеоспостереження належать місця масового перебування людей, громадські місця, адреси яких погоджені владою, об'єкти будівництва, території та об'єкти міської інфраструктури, лісопаркові зони, території, займані потенційно небезпечними об'єктами, будинками та спорудами «підвищеного рівня відповідальності», школи, вузи та інші об'єкти. А отже, під перелічені критерії можна підвести будь-який об'єкт у місті, навіть приватні простори. В Севастополі спогляданням камер уже охоплено 14 шкіл. Як стверджують коментатори, до сфери охоплення таких відеокамер потраплять вхід на територію школи та місця масових скупчень дітей — спортивні та актові зали, їдальні, коридори та вестибюлі, тобто все шкільне життя. Великий Брат стежить за всіма і всюди!