«Канада — країна можливостей. Тобі дадуть „вудочку“, а „риби“ сам маєш наловити»
Львів'янка Вікторія Сотник розповіла про життя у Країні кленового листа
«Друзі, відтепер шукайте нас у Канаді! — написала на своїй сторінці у Фейсбуці колишня львівська журналістка Вікторія Сотник. — Дві валізки і дві пари ніжок добрались майже на край світу, якщо рухатись зі Львова. Море пригод, знайомств, доріг, сюрпризів долі. І нарешті можемо посмакувати кленовим сиропом у країні виробника. Так, дуже сумуємо за Львовом, і повернемося після нашої перемоги! Але наразі знайомимося з іншим світом».
-Канада нас вражає, — продовжила Вікторія Сотник. — Ми з донькою Ариною будемо ділитися своїми спостереженнями. Коли переїжджаєш в іншу країну, твої емоції стрибають, як у тінейджера. Тебе кидає від найвищої точки захоплення до найнижчої точки розчарування. І це проходять абсолютно всі новоприбулі. Триває це від року до трьох, і називається цей стан спантеличення — «культурний шок». Ті, хто не витримує п’яти етапів емоційних гойдалок (медовий місяць, шок, примирення, адаптація і зворотний культурний шок), пакує валізи і їде додому. Решта, крок за кроком, проходять усі випробування…
«Будинки у Канаді обігріваються повітрям»
— Живемо у маленькому містечку Брамптон, де переважно індійці. Українців тут мало. Бо роботи як такої немає, хіба що у торговому центрі, — розповіла Вікторія Сотник. — Тут спокійно і затишно. Вдень ми двері у будинку не замикаємо. Вартість будинків у цьому місті - мінімум 1 млн 500 тисяч канадських доларів. Найдешевша оренда квартири (кімната, ванна) — тисяча доларів на місяць. Є люди, які селяться у «бейсменті» (підвалі). Але жити у такому приміщенні я би не змогла. Там маленькі вікна, низькі стелі. Українці переважно селяться у Місісазі (поблизу Торонто). У цьому регіоні більше шансів знайти роботу. Але там дуже важко знайти житло. У Місісазі люди вдома ставлять сигналізації. У місті почастішали випадки викрадення автомобілів. Навіть був випадок, коли водій на кілька хвилин залишив авто, а за цей час машину вкрали…
Загалом у Канаді живе близько 39 мільйонів людей. 70% території Канади не заселені. Клімат тут специфічний. Погода в місті, де ми живемо, схожа на львівську. Також висока вологість. В Онтаріо — близько 10 тисяч озер, які постійно випаровуються. Іноді навіть важко дихати… Зате у містах скрізь кондиціонери, тому померти від спеки у Канаді неможливо (усміхається. — Авт.).
Опалення у будинках у них не таке, як у нас. Будинок обігрівається повітрям. Ти перемикаєш режим у кондиціонері на «тепло» або на «холод» (кондиціонер монтується у підлогу або у стіну). Завдяки такій системі опалення будинок швидко нагрівається і швидко охолоджується. Вдома взимку канадійці не мерзнуть. Але вже зараз всі обговорюють прогноз погоди на зиму. Ця зима в Канаді буде дуже холодною! Почнеться у грудні. Синоптики обіцяють навіть мінус 40, і 60 сантиметрів снігу. А ще тут зазвичай сильні вітри. Натомість у Ванкувері, на березі Тихого океану, немає холодної зими (хоча там часто падають дощі), тому це дуже популярний гірський регіон. Ви можете одночасно засмагати у купальнику на пляжі, а потім піти… кататися на лижах. Але ціни на житло у Ванкувері - «космос»!
Я живу у районі, де старі невеликі будиночки. У Місісазі ж — хмарочоси. У 70-поверховому будинку — як у вулику! Квартирки малесенькі. Важко уявити, як така кількість людей там живе… Утім, у Торонто гарно, там не дозволяють зносити старовинні будинки, а хмарочоси зводять поруч з ними. Але переважно у канадських містах немає старовинної архітектури.
— Що мене ще здивувало? — веде далі Вікторія. — Канадійці вимірюють відстань у містах не у кілометрах, а в годинах. Коли людину запитують «Де ти живеш?», відповідає: «20 хвилин від Торонто», наприклад. Але автобусом цю відстань можна долати пів дня! У містах немає прямих рейсів, постійно треба їхати з пересадками. По головних вулицях автобуси курсують кожні десять хвилин, а по бічних — кожні пів години. Тому містом найкраще пересуватися автомобілем. Або їхати автівкою швидкісною автострадою (гайвеєм). Але коли стається аварія на автостраді, усі стоять у багатогодинному корку…
«На цінниках — одні ціни, а на касі платиш на 13−15% більше»
— Жити у Канаді дорого, — каже Вікторія. — Тут дорогі продукти, житло. Квиток на автобус коштує 3 долари 10 центів (автобусна картка — 6 доларів). У магазині на цінниках ти бачиш одні ціни, а на касі платиш більше на 13−15% (плюс податки).
Мене не раз запитують українки про умови життя у Канаді. Без сумніву, канадійці дуже допомагають українським новоприбулим. Але є багато нюансів, на які треба зважати. Тому, наприклад, мамі з маленькою дитиною у Канаді буде важко. Адже залишати дитину до 14 років саму удома тут заборонено (садочки платні, і досить дорогі, школи — безкоштовні). Якщо сусіди почують, наприклад, що дитина плаче, одразу зателефонують до поліції. Поліцейські перевірять умови проживання тощо. У Канаді дуже активна громада, прописані правила. Сусіди стежать, чи у вас покошений газон, чи ви правильно припаркували авто, чи викидаєте (сортуєте) сміття, чи прибираєте за собакою (штраф за неприбрані фекалії - 2 тисячі доларів). Люди дбають, аби у містах був порядок і добробут.
Тому найкраще, щоб у Канаді вас хтось зустрів, підтримав. Готуватися до поїздки треба завчасно. Часто українці шукають канадські родини (хостів), які беруть до себе жити безкоштовно. Найбільша українська діаспора — у Манітобі. Українці, які живуть у Канаді давно, дуже допомагають. Вони — рушійна сила! Організовують благодійні ярмарки, відправляють море гуманітарної допомоги в Україну. У липні вийшла канадська поштова марка на підтримку України із соняхом, гроші частково йдуть на допомогу України.
Я дуже вдячна своїм друзям, які живуть у Канаді. Їхня допомога неоціненна! Коли я збирала доньку до школи, друзі знайшли для неї форму. Кожен поділився усім, що мав. Моя подруга Оксана дуже допомагає нам, без такої людини мені було б надзвичайно важко. Коли донька захворіла, я знайшла в Інтернеті клініку, і ми без черги у той самий день потрапили на прийом до лікаря (лікування, аналізи, ліки — все було безкоштовно). Але місцеві кажуть, що нам пощастило. Часто люди скаржаться на черги і довгі очікування…
«3 тисячі доларів — на дорослого, 1 500 — на дитину»
— Українські новоприбулі, коли приїжджають до Канади, мають можливість податися на допомогу від канадського уряду. Цю допомогу Канада започаткувала 2 червня: 3 тисячі доларів — на дорослого, 1 500 — на дитину. Але я, наприклад, не отримала її ще досі. Ми у Канаді - третій місяць. Хоча багато людей вже отримали цю допомогу. У системі стався збій (не був введений програмний код). На початку серпня «айтішники» нарешті зрозуміли, що за помилка сталася. Багато тимчасових переселенців почали переробляти документи. Шукали якийсь вихід…
Тимчасово переселені українці можуть отримати допомогу від провінції (документи можна подавати раз на 48 днів). Суму визначають індивідуально, але спочатку вивчають ваш фінансовий та матеріальний стан тощо. Також у Канаді є можливість отримати безкоштовно їжу у food-bank (хліб, макарони тощо). Лише потрібно зареєструватися. Є місця, де можна безкоштовно взяти одяг, косметику, постіль, меблі. Канадійці привозять у волонтерські центри і нові, і ношені речі.
Роботу знайти у Канаді неважко, — каже Вікторія. — Але питання — яку саме роботу хочете мати? Якщо в Україні ви працювали медиком, то в Канаді ви не зможете одразу працювати за фахом. Для цього потрібно підтвердити свій диплом. Це дуже складна процедура. Щоб отримати ліцензію лікаря, потрібно вчитися у канадському коледжі. А для цього потрібно скласти тест, який триває вісім годин. Навчання у коледжі є платним.
Моя подруга, яка живе в Канаді 20 років, розповідала: коли приїхала, то одразу пішла волонтерити в лікарню і школу. І тільки тоді зрозуміла, що працювати в лікарні не зможе, але їй сподобалося у школі. Вчила мову, підтвердила усі дипломи. Вступила у коледж (рік навчання у коледжі коштував 10 тисяч доларів). У Канаді є можливість взяти кредит на навчання, який виплачують після закінчення навчального закладу. Коли шукала роботу, мала рекомендаційні листи — з лікарні та школи. Бо без цих листів вас можуть і не взяти на якусь класну роботу. У Канаді більше цінують рекомендації, ніж ваш досвід. Тому волонтерять тут навіть школярі! Подруга влаштувалася в українську католицьку школу, але викладають там лише англійською. Зарплата у неї 50−60 тисяч доларів на рік. Бути вчителем у Канаді дуже престижно.
Українці працюють скрізь, але важливим є рівень знання англійської мови. Чим краща мова, тим краща робота. Багато українців працює, скажімо, в магазинах одягу, або на складах у Amazon, або прибиральниками (мінімальна ставка за годину — 15 доларів). У мене рівень англійської непоганий. У магазині я би могла працювати, але у мене восьмирічна донька, і влітку я не маю її з ким залишити. У вересні донька піде у школу. Тому наразі не працюю, а ходжу до школи на безкоштовні мовні курси. У таких школах людині допомагають також правильно скласти резюме (у ньому, до речі, не вказують віку), підберуть вакансію. Канада — країна можливостей. Але за тебе ніхто нічого робити не буде, тобі дадуть «вудочку», а «риби» маєш сам наловити!
«Якщо ви комусь сподобались, людина може заплатити за вашу каву або коктейль»
— Люди у Канаді дуже позитивні, привітні. Коли виходиш на пляж, можеш побачити там «весь світ» (відпочивальників із 20 країн, наприклад). Українців це трішки шокує (усміхається. — Авт.). Або у місті можете зустріти індуса з кинджалом. Так вони їздять у громадському транспорті… Тобі можуть зробити комплімент просто на вулиці. Ми з донькою виходили з кафе, то до мене підійшла працівниця і каже: «Ви така розкішна жінка!». Було приємно. Коли ти у думках про війну в Україні, про дім, який залишила, у такий момент ніби висмикуєшся з цього стану.
А якщо ви комусь сподобалися, наприклад, у кав’ярні, людина може до вас підійти і заплатити за вашу каву. Моя донька пішла купувати коктейль, я сиділа за столиком і спостерігала. До неї підійшов чоловік і сказав, що «хоче заплатити за напій». Донька, правда, не зрозуміла, що він хоче. Прибігла до мене. Тільки потім ми все з’ясували (усміхається. — Авт.).
Часто канадійці виставляють на газон не потрібні їм речі. Вони їх не те що викидають, а діляться ними з іншими. Ми, наприклад, брали книги, гойдалку, була у гарному стані. Власник розповів, що з будинку переїжджає у квартиру, тож не матиме для неї місця. Також люди виставляють побутову техніку, меблі. Усі речі у хорошому стані (залишаються біля будинків недовго, бо інакше на власників накладуть штраф).
Канадійці дуже підтримують Україну та наших переселенців. На вулицях море українських прапорів! У магазині я розговорилася з бабусею, яка родом із Польщі, але багато років живе у Канаді. Вона складала вішаки і казала: «Якби я мала рушницю, то застрелила би путіна…».