Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Знак пошани та витвір мистецтва: писанкові монети Канади, які стали колекційним скарбом

Вже десять років Королівський монетний двір Канади вшановує українську культурну спадщину, випускаючи монети у формі традиційної писанки. Кожна з них користується шаленою популярністю серед шанувальників нумізматики у всьому світі й розкуповується, як гарячі пиріжки

Десяту, ювілейну монету, виготовлену з 1 унції чистого срібла, спіткала та сама доля. Монетний двір виставив на продаж 9 тисяч екземплярів вранці 4 березня, і їх розкупили менш ніж за годину.

Цьогорічна «срібна» писанка є однією з найскладніших у серії: її візерунки надзвичайно детальні, а палітра багата на кольори, кожен із яких має глибоке символічне значення. Унікальний дизайн, авторкою якого стала канадська художниця Наталі Кіт, є справжнім витвором мистецтва, натхненим космосом. Він гармонійно поєднує давні українські символи кохання та пристрасті, вогню та світла, створюючи сучасне зображення всесвіту у всій його силі, рівновазі та доброті.

У нижній частині, під написом «CANADA 2025», розташована українська троянда, що символізує любов і відданість. Вона також уособлює сонце — могутнє джерело життя і світла, центр знань та енергії, яке повертається навесні, знаменуючи початок нового життєвого циклу. Розсипані крапки символізують світло, що спускається з небес, а також зірки з вісьмома променями, які уособлюють вічність. Восьмикутна зірка в центрі - силу, життєву енергію та вогонь. Хрести, що повторюються в орнаменті, є символами самого життя, а трикутники втілюють життєдайну силу трійці: повітря, вогню і води. Саме так описав свій новий витвір офіційний сайт канадського монетного двору.

До речі, це перша монета у формі української писанки, на аверсі якої зображено профіль нового монарха Великої Британії та країн Співдружності — короля Чарльза III.

Офіційна вартість монети становить 149,95 канадських доларів (близько 105 американських), проте зараз її можна придбати на різних онлайн-маркетах (eBay, Facebook Marketplace тощо) за 180−200 доларів.

Тим часом минулорічну срібну монету можна придбати вже за трохи більшу суму — від 200 до 240 канадських доларів, тоді як її початкова вартість становила $ 139.95.

Дев’яту монету Королівський монетний двір Канади викарбував тиражем 8500 штук. Це остання українська писанка, на аверсі якої зображено профіль королеви Єлизавети II, а авторкою дизайну зворотного боку є художниця Таня Микитюк.

Як пояснює вебсайт монетного двору, діаманти символізують знання та чотири сторони світу, тоді як візерунки у формі сітки — відокремлення добра від зла. Розташована в центрі монети й оздоблена квітами, листям барвінку та виноградною лозою восьмикутна зірка — давній символ сонця та повернення весни — символізує надію та стійкість, а також підкреслює зв’язок між Землею та Сонцем і циклічність життя.

«На такий дизайн монети-писанки мене надихнула нещодавня хвиля українських переселенців, які прибули до Канади в пошуках притулку, так само, як це свого часу зробили мої бабусі та дідусі після Другої світової війни», — пояснила Таня Микитюк.

А найдорожчою канадською монетою у вигляді української писанки залишається перша, викарбувана у 2016 році до 125-річчя українського поселення в Канаді. Її тираж склав лише 4 тисячі екземплярів. Вона залишається найціннішою серед колекціонерів, а її вартість становить від 2,5 до 3,4 тисячі канадських доларів.

Окрім срібних монет, канадський монетний двір щороку випускає і золоті монети у формі писанки. Перша з них, номіналом 250 канадських доларів, була представлена у 2019 році й присвячена дерев’яному українському храму.

Сьогодні в серії вже шість українських писанок із чистого золота. Тираж кожної не перевищує 300 екземплярів. Наприклад, остання золота монета, яку Королівський монетний двір Канади представив слідом за срібною, присвячена пшениці. Колосся прикрашає кожен промінь української восьмикутної зірки — потужного символу любові, відданості та пристрасті.

До речі, після повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року монетний двір почав передавати весь чистий прибуток, виручений від продажу колекційних монет у формі української писанки, на гуманітарну допомогу Україні.

«Канада є домом для другої за чисельністю української діаспори у світі, і протягом багатьох років монетний двір з гордістю вшановує її багату культурну спадщину через бестселерну серію колекційних монет на тему писанки», — заявила тоді президентка і генеральна директорка монетного двору Марі Лемей.

Тарас БОГОВИЧ