Фінляндія і Швеція крокують у НАТО
У парламенті Фінляндії триває предметна дискусія щодо можливого вступу країни до НАТО
«Без сумніву, дії росії підштовхнули Фінляндію до розуміння необхідності приєднання до військового альянсу», – констатував лідер фінських соціал-демократів Анті Ліндман.
Партія «Фінляндський центр», найбільший союзник соціал-демократів у коаліційному уряді, заявила, що також готова підтримати рішення на користь НАТО. А загалом приєднання до Альянсу підтримують зараз 8 із 10 фракцій і груп парламенту Фінляндії. За підрахунками фінського мовника Yle, за вступ країни до НАТО виступають щонайменше 114 із 200 депутатів парламенту, а проти – лише 11. За оцінками Yle, коли всі депутати парламенту озвучать свою позицію, за членство в Альянсі буде щонайменше 166 осіб.
Нагадаємо, після того, як рф розв’язала війну проти України, у Фінляндії та сусідній Швеції різко зросла підтримка вступу до НАТО. Керівництво Північноатлантичного альянсу запевняє, що з прийняттям цих держав до НАТО жодних проблем не буде: обидві відповідають усім критеріям, Гельсінкі й Стокгольм мусять лише якнайшвидше подати заявки на вступ. У НАТО вважають, що після приєднання до Альянсу Фінляндія зможе “накрити” своєю авіацією Латвію, Литву й Естонію (країни Балтії власних винищувачів не мають).
Відкриваючи парламентські дебати щодо членства у НАТО, глава фінського МЗС Пекка Гаавісто наголосив: важливо, щоб Фінляндія прийняла рішення про вступ до Альянсу разом зі своєю сусідкою Швецією. І схоже, це можливо: за даними опитування Demoskop, проведеного на замовлення Aftonbladet, за останній місяць підтримка вступу Швеції до НАТО зросла з 51 до 57 відсотків населення цієї скандинавської країни. Це найвищий показник за всю історію.
Найважливішим аргументом для вступу до Північноатлантичного альянсу шведи вважають, як свідчить опитування, «нездатність країни до самостійної оборони». Так думають 64% прихильників приєднання до Альянсу. 43% відзначають важливість «стримувального ефекту НАТО», а для 39% важливим є насамперед те, що «місце Швеції – серед країн-членів НАТО».
Проти вступу Швеції до Альянсу, за даними Demoskop, виступає 21% опитаних (у березні таких було 27%). Їхній головний мотив – побоювання щодо негативної реакції рф на вступ нейтральної Швеції до НАТО.
До кінця травня шведський уряд має оприлюднити звіт, у якому буде представлена нова стратегія безпеки. Зокрема, йтиметься про переваги та виклики, які стануть наслідками вступу Швеції до НАТО. Ще раніше, до 24 травня, у цій справі має визначитися керівництво соціал-демократичної Робітничої партії, яка сформувала уряд меншості. Через напад росії на Україну Робітнича партія уже визнала своє осіннє рішення на користь неприєднання Швеції до військових альянсів таким, що втратило чинність.
Загалом, шведське суспільство, яке звикло до постійного нейтралітету, швидко змінює свої пріоритети. Оглядач близької до соціалдемократії газети Aftonbladet Андерс Ліндберг днями констатував: протягом багатьох років він був категорично проти членства Швеції в НАТО, але зараз, після нападу рф на Україну, виступає за приєднання до Альянсу.
Читайте також: НАТО повинен скерувати війська в Україну: заява