«В Америці у поліцію скаржаться на тих водіїв, які їздять повільно»
Враження народного депутата Ростислава Тістика від подорожі до CША
“Уперше за океаном. Там, де мріяв опинитись з дитинства. Досі під враженням від масштабів та людей, патріотизму та культури, порядку, поваги до держави та інституцій і свободи водночас, – розповів про свої враження від подорожі за океан народний депутат України Ростислав Тістик. – Там опиняєшся сам на сам із думками: немов художник, що малює картину”... В Америці у колі друзів, вихідців з України, Ростислав відзначив Різдво. Також мав зустріч з українською діаспорою, а також суддею Федерального суду США Богданом Футеєм, владикою, митрополитом УГКЦ, головою Філадельфійської архиєпархії Борисом Гудзяком. Журналістка “ВЗ” запитала у нардепа про його найяскравіші враження від Америки.
- Із дитинства переглядав оптимістичні американські фільми про «американську мрію», – розповідає Ростислав. – І ось випала нагода побачити її на власні очі. Переліт в один бік до Америки обійшовся у 20 тисяч гривень. Приземлився у Маямі й поїхав у Норт-Порт на зустріч із отцем Степаном Сусом. Перші враження – ідеальні дороги. З трапа літака якраз проїхав зо три сотні кілометрів. У штаті Флорида надто переймаються станом доріг. Найменшу тріщинку ліквідовують одразу. В Америці будують дороги завжди, там продумано кожну деталь. Так, на заправці, у супермаркеті чи біля ресторану завжди є паркомісця. Не треба думати, де припаркуватися. В Америці є правило: хочеш збудувати бізнес – мусиш подбати про інфраструктуру, зокрема паркомісця. Паркінги біля закладів безкоштовні.
Приємно вразила культура поведінки на дорогах. Усі їдуть за правилами! Якщо і порушують, то у допустимих межах десяти миль. Єдиний нюанс – невдоволення щодо тих водіїв на дорогах, які їдуть надто повільно... Якщо хтось так плентається, інші водії телефонують у поліцію і скаржаться на такого водія. Американці розцінюють це як блокування трафіку на автошляхах.
Американці віддають перевагу новим машинам. 90% американців купують автівки вітчизняних виробників. У цьому теж їхній патріотизм проявляється. Машину купують не за технічними характеристиками і скільки вона споживає бензину, а насамперед, щоб була американською. На німецьких авто в Америці їздять зазвичай іммігранти.
Вражає величезна повага американців до своєї держави, штату, правоохоронних органів. Правоохоронців там бояться. Усі поводяться з ними максимально ввічливо. Бояться на них «криво» подивитися. Вже не кажу, щоб хтось відкрито образив поліцейського.
Мені розповіли історію. В одному зі штатів жив американець, який за злочин десять років сидів у тюрмі. Коли він вийшов на волю, поліцейські переговорили з кожним жителем кварталу, куди повернувся жити цей чоловік. Людей попередили…
– Може, щось розчаровувало чи дратувало?
– Розчарувало життя друзів з України, які виїхали туди на постійне місце проживання. Там вони на чужині... Мені не сподобалася фінансова система, яка зобов’язує їх до кредитного рабства. Кожен мешкає в орендованій квартирі, їздить авто, придбаному у лізинг. В Америці популярно здавати в оренду голі стіни. Орендуєш квартиру і витрачаєш на «наповнення» власні гроші. Побутову техніку для квартири там теж купують у кредит. Усі живуть на кредитній голці, тож на життя залишається дуже мало коштів. Кожен крок – на фінансових зобов’язаннях, і, по суті, ти перестаєш належати собі.
Такий стан речей забирає в людей можливість розвиватися у бізнесі, відкривати власну справу. З одного боку, вони з перших днів живуть у комфортних умовах, а з іншого – це зобов’язує до праці заради повернення кредитів. Кредити для американців – це стиль життя.
– Чи справді всі американці постійно усміхаються?
– У тій частині Америки, де теплий клімат, де є океан і завжди гарна погода, усі справді щиро усміхаються. Бо усе, на що дивишся, тішить – пальми, сонце, усе охайне і чисте, все продумано до деталей. Тут ніхто не дозволяє собі смітити. Комфортні виходи на пляж, є умови для занять спортом чи просто можливість пробігтися по берегу океану.
Та коли приїжджаєш в інші місця, наприклад, у Філадельфію, там інша картина – похмура погода, настрій людей сумний. Усміхаються хіба що туристи, яким цікаво пізнавати країну.
– Як в Америці перевіряють туристів щодо Covid-19?
– У теплому штаті Флорида наче не визнають коронавірусу. Таке враження, що його там немає. За весь час перебування мене жодного разу не спитали про вакцинацію. Як тільки прилетів у Філадельфію, одразу просили показати сертифікат про вакцинацію. У Нью-Йорку на кожному кроці треба було бути в масці, всюди питають про вакцинацію. Зауважив, питання щодо перевірки ковідних документів залежить від політики кожного штату. Хтось ставиться спокійніше, хтось дуже серйозно. Коронавірус там прогресує: статистика – понад мільйон хворих у день.
– Чи люблять американці тішити себе маленькими дрібничками?
– Мені сподобалося життя українців в Америці, яким понад 60 років. На святкуванні Різдва були присутні дві 90-річні жінки. Одна з них сіла за кермо у новеньке авто… Пенсіонери там тішаться життям.
– Які знакові історичні місця Америки справили на вас найбільше враження?
– Туристам варто відвідати знакові хмарочоси у Нью-Йорку, зокрема Емпайр Стейт білдинг і Рокфеллер-центр. З них відкривається вид на південну частину Мангеттена, де видніються Мангеттенський та Бруклінський мости. З іншого боку видно статую Свободи. Квиток на екскурсію на хмарочос треба бронювати заздалегідь, коштує 20 доларів. Квиток не обмежує час перебування туриста. На вершині хмарочоса є кафе, де можна повечеряти. У ліфті показують історію, як будувалося місто.
Серед культових місць Америки – знаменитий Центральний парк у Нью-Йорку, Таймс сквер – традиційне місце масової зустрічі Нового року. Прогулявся по П’ятій авеню. Раджу сходити у храм Святого Патріка – неймовірно гарний католицький храм. Сподобалася різдвяна ялинка Рокфеллер-центру, на вершечку якої красувалася величезна зірка від Сваровскі. Перед ялинкою – ковзанка, де на катання треба реєструватися за кілька тижнів. Декорують не лише ялинки, а й кожне дерево світиться сучасною ілюмінацією. Краса на кожному кроці.
– Вам засмакувала американська кухня?
– Це ключове питання, яке мене дуже турбувало усю мандрівку Америкою. Мені там було несмачно. Не вміють готувати, не вміють обслуговувати... Гостинність, сервіс там просідають... Складається враження, що офіціанти не проходили навіть профільних курсів. Це проблема ледь не кожного закладу, де я був. При тому, що чайові в Америці є обов’язковими – 10-18% від суми замовлення. За жахливе обслуговування...
Там немає національної кухні як такої, а швидке харчування. У Львові в ресторанах і кухня, і сервіс набагато кращі. Я би відправив американських рестораторів на навчання до Львова…
Читайте також: У кожній сукні бренду Olena Dats’ є елементи української вишивки