Смертоносний вірус з Китаю забрав життя вже дев’ятьох людей
Експерти попереджають про загрозу пандемії
ВООЗ скликає екстрене засідання комітету з надзвичайних ситуацій. Як повідомляє Reuters, Китаєм шириться коронавірус нового типу (технічна назва — 2019-nCoV), яким заразилося вже 470 людей. Дев’ять осіб померло — смерть у них спровокувала швидкоплинна агресивна пневмонія. 14 медиків інфікувалося від своїх пацієнтів. У Центрі глобального аналізу інфекційних захворювань при Імперському коледжі Лондона підрахували, що за станом на сьогодні кількість потенційно заражених може перевищувати 1,7 тисячі осіб!
Перші випадки зараження смертельним вірусом були зафіксовані у місті Ухань (провінція Хубей), в якому живе 11 мільйонів людей — на оптовому ринку морепродуктів місцеві торговці незаконно продавали також курей, кроликів, змій, бабаків і навіть кажанів. Саме ці тварини й могли стати джерелом зараження. З Ухані вірус швидко поширився на інші населені пункти Китаю.
Експерти ВООЗ б’ють на сполох: за межами цієї країни небезпечним патогеном інфікувалося мінімум четверо людей! У Південній Кореї захворіла 35-річна жінка, яка прилетіла з Уханя. Влада Таїланду та Японії підтвердила ще три випадки — їхні громадяни, перед тим як захворіти, також відвідували це місто. Один випадок зафіксовано у Сінгапурі, один — на Філіппінах (захворів п’ятирічний хлопчик), ще два — у В’єтнамі, але лабораторного підтвердження, що інфекцію спричинив коронавірус нового типу, наразі ще немає. Північна Корея тимчасово заборонила в’їзд у свою країну іноземним туристам. CNN повідомляє, що небезпечний вірус дістався США — у цій країні зафіксували перший випадок.
Висновок Національної комісії з охорони здоров’я Китаю невтішний — вірус може передаватися не тільки від тварини до людини, а й від людини до людини (так само як грип чи ГРВЗ — повітряно-крапельним шляхом: під час кашлю, чхання, а також дотику до заражених поверхонь, наприклад, дверної ручки). Це означає, що вірус здатен мутувати. На сьогодні відомо про сім коронавірусів (включаючи новий), з них чотири викликають легкий нежить. Ще два — Mers і Sars — провокують появу набагато важчих симптомів і уже забрали понад 1500 життів: Sars лютував у 2002−2003 рр. у 27 країнах світу, Mers — починаючи від 2012 і до сьогодні. Специфічних ліків від коронавірусів не існує. Пацієнту дають противірусні препарати (строго визначений перелік у строго визначені терміни) та проводять симптоматичну терапію.
Влада Китаю наполегливо рекомендує не відвідувати Уханя, а тим, хто живе у цьому населеному пункті, — тимчасово не виїздити за його межі. Люди у захисних костюмах миють вулиці міста дезінфікуючими засобами. Оптовий ринок морепродуктів закрили і обгородили поліцейською стрічкою. В аеропортах країни посилили контроль. До аналогічних заходів вдалися в Японії, Таїланді, США, Великій Британії та Австралії. Проте ідентифікувати всіх інфікованих навряд чи вдасться. Інкубаційний період хвороби (від моменту зараження до появи перших симптомів) триває від шести до 10 днів.
За своїм перебігом загадкова недуга схожа на застуду: у людини підвищується температура тіла, почувається втомленою, турбують біль у горлі і сухий кашель. Різниця між цією інфекцією та ГРВЗ у тому, що у патологічний процес дуже швидко втягуються легені. Хворому раптово стає важко дихати. Схожий перебіг мала «іспанка», яка викликала найбільшу пандемію грипу в історії людства. Тоді померло (за різними підрахунками) від 50 до 100 млн людей у цілому світі. Той самий вірус H1N1, відомий українцям під назвою «свинячий» грип, у 2009 році забрав життя 575 400 осіб.
ВООЗ закликає уряди країн до співпраці, аби зупинити поширення збудника. «І хоча цей спалах навряд чи перейде у глобальну епідемію, експерти вже багато років поспіль попереджають, що у світі давно назріла велика пандемія», — пише авторитетне британське видання The Telegraph.
МОЗ України закликає не панікувати — вірус може потрапити в Україну, але на цю загрозу епідеміологи оперативно відреагують. Принаймні у цьому запевняє заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко: «Якщо виявляються симптоми у хворого на борту літака, то борт повідомляє медичну частину в аеропорту. Медична частина одразу звітує епідеміологам і відбувається реагування». Але якщо у людини ще не буде жодних проявів? Всім, хто повернувся з мандрівки з Азії (особливо Китаю) і відчуває погіршення самопочуття, головна експертка профільного департаменту ЛОДА з епідеміології Наталія Іванченко-Тімко радить негайно звернутися до лікаря, а описуючи скарги — не забути повідомити про закордонну поїздку. Всім іншим рекомендує регулярно мити руки з милом, триматися на відстані від людей з явними ознаками грипу чи застуди, чхати тільки у лікоть (серед додаткових заходів безпеки — не вживати у їжу сирого або такого, що пройшло недостатню термічну обробку, м’яса та уникати контактів з тваринами. — Авт.). Дотримання правил особистої гігієни вбереже не тільки від зараження 2019-nCoV, а й вірусами «звичайного» грипу. Нагадаємо: від ускладнень грипу у цьому епідсезоні померло дев’ять українців.