Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Виходом США з ВООЗ може скористатися Китай

Рішення Трампа зазнало нищівної критики. Америка ризикує втратити світове лідерство, а сотні мільйони людей у світі — здоров’я і навіть життя

Фото: flickr.com
Фото: flickr.com

«Трамп посіяв насіння для наступної пандемії», «США: від світового лідерства до ізоляції», такими заголовками рясніли на початку тижня провідні світові ЗМІ. У перший же день після повернення у Білий дім Дональд Трамп підписав укази про вихід його країни з Паризької кліматичної угоди та ВООЗ. Експерти переконані: через деякий час стане зрозуміло, які серйозні наслідки для світу матимуть ці кроки новообраного президента США.

Своє рішення щодо ВООЗ Трамп обґрунтував тим, що агенція ООН, яка покликана координувати міжнародні реакції на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я, не спроможна оперативно ухвалювати необхідні рішення й що вона є залежною від «невідповідного політичного впливу». Саме через це, на думку нового «старого» президента США, ВООЗ не вдалося вчасно зупинити поширення небезпечного коронавірусу.

Трамп також нагадав, що Штати є найбільшим донором організації та забезпечують близько 18% її загального фінансування. Останній дворічний бюджет агенції на 2024−2025 роки склав $ 6,8 млрд. «Подумайте про це, — сказав Трамп. — Китай платить 39 мільйонів доларів, а ми — 500 мільйонів, і Китай — більша країна». «Всесвітня організація охорони здоров’я обікрала нас, всі обкрадають Сполучені Штати. Цього більше не буде», — заявив новий господар Білого Дому.

Рішення «гримнути дверима у Женеві» (штаб-квартира ВООЗ базується у Швейцарії) назріло в Трампа ще чотири роки тому, під час його першого президентського терміну. Він неодноразово звинувачував міжнародну організацію в тому, що та нібито допомагає Китаю приховувати походження COVID-19. ВООЗ звинувачення відкинула, заявивши, що продовжує тиснути на Пекін, щоб той поділився даними, які дозволять встановити джерело першого випадку зараження людини. Однак цей аргумент не подіяв. У липні 2020 році адміністрація Трампа, наразившись на жорстку критику з боку громадськості, офіційно розпочала вихід США з цієї організації.Але реалізувати намір тодішньому главі Білого Дому завадив його наступник на посаді — Джо Байден.

«Найпохмуріший день для громадського здоров’я»

«Це один з найпохмуріших днів для громадського здоров’я, які я можу пригадати» — поділився своїми емоціями з Forbes директор Центру досліджень й політики в галузі інфекційних захворювань США, доктор філософії Майкл Остерхольм. І він далеко не один, хто дотримується такої думки.

Доктор Ашіш Джа, який працював координатором з реагування на COVID-19 в адміністрації Байдена, в інтерв'ю CNN назвав рішення Дональда Трампа «стратегічною помилкою» Попри ризики випасти з глобальної підготовки до загрозливих пандемій, що трапляються раз на сто років, втратити прогрес у боротьбі з антибіотикорезистентністю та поширеними інфекційними захворюваннями, такими як туберкульоз, малярія і ВІЛ, поставити під загрозу критично важливо гуманітарну допомогу у бідні країни й зони конфлікту, США ризикує втратити світове лідерство у сфері охорони здоров’я.

У ВООЗ виступили із заявою наступного дня, заявивши, що їм шкода, що новообраний президент США прийняв таке рішення. Вони нагадали, що організація «відіграє вирішальну роль у захисті здоров’я й безпеки людей в усьому світі, в тому числі американців». Адже саме на дані ВООЗ при проведенні вакцинації і призначенні лікування своєму населенню покладаються американські медичні заклади та фармацевтичні компанії.

Міністр охорони здоров’я Німеччини Карл Лаутербах пообіцяв, що його уряд спробує переконати Дональда Трампа змінити думку, адже вихід США з ВООЗ завдає «серйозного удару по міжнародній боротьбі з глобальною кризою в галузі охорони здоров’я».

Нік Дірден, директор правозахисної групи Global Justice Now, якого цитує The Guardian, зазначив, що всього через кілька років після найгіршої пандемії за останнє століття «має бути зрозуміло, наскільки нам усім потрібна добре функціонуюча ВООЗ, орган на міжнародному рівні, який може поставити охорону здоров’я вище за прибутки й власні інтереси». «ВООЗ колись відіграла цю роль, і саме тому американські еліти ненавидять її», — додав він.

«ВООЗ є досить важливою організацією, і з відходом Америки вона створює політичний вакуум, який може заповнити тільки одна країна. Це Китай», — вважає доктор Ашіш Джа. Він прогнозує, що за відсутності американських фінансових вливань, персоналу й досвіду, особливо у відстеженні глобального грипу, який досі залишається однією з найбільших світових інфекційних загроз, ВООЗ ослабне, а Китай, скориставшись ситуацією, отримає більше політичного впливу у світі.

З цією думкою погоджується експерт з питань Китаю та Африки з Південноафриканського інституту міжнародних відносин Кобус Ван Стаден, який у коментарі Voice of America підкреслив, що одним з непередбачуваних наслідків рішень Трампа може стати зміна глобального балансу сил у міжнародних інституціях. «Вихід США зі Всесвітньої організації охорони здоров’я й Паризької угоди послаблює голос, який США мали в цих організаціях. У кінцевому підсумку ми отримаємо подальше посилення ролі Китаю у відносинах з багатьма країнами Глобального Півдня, особливо в Африці», — резюмував він.

«Це серйозна стратегічна помилка»

VOA пише, що Китай вже давно будує лікарні в Африці, відправляє на континент кораблі з медичною допомогою і своїх лікарів. Вихід Вашингтона з ВООЗ може призвести до збільшення попиту на підтримку (зокрема фінансову) з боку Пекіна.

Всесвітня організація охорони здоров’я повинна продовжувати отримувати фінансування зі США протягом усього 2025 року. Принаймні так гак говорить буква закону. Процедура виходу країни зі складу ВООЗ займе рік, й увесь цей час Америка зобов’язана фінансувати агенцію. Проте своїм указом Трамп зобов’язав держсекретаря та директора Адміністративно-бюджетного управління призупинити майбутні перекази будь-яких коштів, підтримки або ресурсів уряду Сполучених Штатів для ВООЗ. Окремим указом очільник Вашингтона оголосив про призупинення іноземної допомоги для розвитку на 90 днів до завершення всебічної перевірки. Ця новина викликала занепокоєння в Кенії, де близько 1,5 мільйона людей, які живуть з ВІЛ, покладаються на антиретровірусну терапію, яка частково підтримується програмами, що фінансуються США.

Загалом рішення Трампа може вплинути на сотні мільйонів життів. Зокрема на американське фінансування розраховують дві впливові програми — Глобальний фонд і Gavi. Як пише Forbes, до кінця 2023 року партнерство Глобального фонду врятувало 65 мільйонів життів, а Gavi сприяв вакцинації понад 1,1 мільярда дітей у 78 країнах з низьким рівнем доходу, що дозволило запобігти більш ніж 18,8 мільйона смертей у майбутньому. Крім того, призупинення іноземної допомоги безпосередньо впливає на Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), яке відіграє вирішальну роль у фінансуванні місцевих партнерів по всьому світу.

«Трамп не чекає рік як того вимагає Конгрес. Він зупиняє участь (США в організації. — Авт.) і фінансування вже зараз. Це незаконно та є серйозною стратегічною помилкою», — заявив у своєму дописі у соцмережі Х професор права громадського здоров’я в Джорджтаунському університеті Лоуренс Гостін.

Показово, що вже наступного дня після указу Дональда Трампа речник Міністерства закордонних справ Китаю заявив, що його країна «як завжди, продовжуватиме підтримувати ВООЗ у виконанні її обов’язків й працюватиме над створенням спільної спільноти здоров’я для людства».

Як йдеться у публікації ВВС, ця думка хоч і непопулярна, але має право на існування: вихід США з ВООЗ може підштовхнути організацію до проведення реформ. А це означає, що вона краще служитиме потребам громадського здоров’я людей у всьому світі. Якщо це станеться, це спонукатиме США повернутися у склад ВООЗ. «Однак судячи з тону, який лунає з Вашингтону, ця друга спроба президента Трампа вивести США з міжнародної організації охорони здоров’я не буде переглянута», — підсумовує авторитетна британська телерадіомовна корпорація.

А тим часом…

Як повідомило видання The Washington Post з посиланням на три анонімних джерела, на посаду міністерки охорони здоров’я команда Дональда Трампа, ймовірно, тимчасово призначить очільницю Управління з питань жіночого здоров’я Дороті Фінк, після чого її повинен замінити на посаді Роберт Ф. Кеннеді-молодший, який є затятим антивакцинатором та українофобом. Він повинен пройти процедуру затвердження у Сенаті, але слухання щодо цього наразі не призначені.